Nie ignoruj wirusa RSV. Sprawdź, kiedy pobyt z dzieckiem w szpitalu to konieczność
W Polsce panuje tridemia: potrójne uderzenie grypy, COVID-19 oraz wirusa RSV. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt. Nie zawsze leczenie w warunkach domowych wystarczy. Przy jakich objawach konieczna jest hospitalizacja? Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka? Sprawdź!
Wirus RSV- kogo dotyczy i jak się objawia?
Wirus RSV (ang. respiratory syncytial virus, syncytialny wirus oddechowy) to patogen zawierający materiał genetyczny w postaci RNA. Jego replikacja zachodzi głównie w komórkach nabłonkowych dróg oddechowych u małych dzieci, choć może również atakować dorosłych. Infekcja szerzy się poprzez drogę kropelkową albo bezpośredni kontakt z chorym. Aktualnie w Polsce odziały pediatryczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Spowodowane to jest tym, że na okres jesienno-zimowy przypada szczyt zachorowań na RSV. Wirus ten rozprzestrzenia się w dużych skupiskach, na przykład w żłobkach lub przedszkolach.
Wirus RSV u niemowląt objawia się pod postacią zapalenia oskrzelików i jest najczęstszą przyczyną występowania zaburzeń w tej grupie wiekowej.
Kiedy do szpitala?
Ogólne objawy zakażenia wirusem RSV u dorosłych oraz starszych dzieci to:
- zapalenie oskrzeli
- początkowo lekki kaszel – po ok. 2-3 dniach staje się mokry i bardziej intensywny
- niewielka gorączka
- katar
- ból mięśni
- osłabienie
- niekiedy świszczący oddech
U dzieci wirus ten może wywołać zapalenie płuc. Zakażenie u dzieci powyżej trzeciego roku życia ma zwykle przebieg łagodny. Dzieci najczęściej leczone są w domu.
Objawy u noworodka i niemowlęcia:
- zapalenie oskrzelików
- niewielki kaszel
- podwyższona temperatura ciała.
Następnie dochodzi do powstawania wydzieliny, która utrudnia oddychanie. Rodzice notują w takim przypadku objawy duszności: przyspieszony, świszczący oddech, poruszanie skrzydełkami nosa, postękiwanie. Dziecko zwykle szybciej męczy się podczas karmienia, przerywa w trakcie ssania piersi lub butelki. Po rozebraniu można zanotować uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych: zaciąganie międzyżebrzy, przestrzeni nad mostkiem oraz okolicy nad- i podobojczykowej.
W przypadku pojawienia się takich objawów, jak: szybkie i utrudnione, wymagające wysiłku oddychanie, świszczący oddech, uporczywy kaszel, zmniejszony apetyt i trudności w karmieniu, co może prowadzić do odwodnienia – należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.
Kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg infekcji wirusem RSV?
„RSV jest bardzo niebezpieczne u niemowląt urodzonych przedwcześnie i dzieci do trzeciego miesiąca życia. Może powodować zapalenie oskrzelików, a następnie zapalenie płuc o ciężkim przebiegu” – ostrzega prof. Violetta Opoka-Winiarska, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, cytowana przez PAP.
Hospitalizacja wymagana jest u 3 do 10 proc. dzieci zakażonych RSV. W szpitalu mały pacjent otrzyma bardziej intensywne leczenie w postaci tlenoterapii oraz będą monitorowane jego parametry życiowe. Niestety nie zatwierdzono do tej pory szczepionki przeciw RSV. Substancję będącą przeciwciałem monoklonalnym anty-RSV – paliwizumab, stosuje się u wcześniaków przed ukończeniem przez nie pół roku, u dzieci poniżej 2. roku życia, które urodziły się z wadą serca, oraz u tych, które były leczone z powodu dysplazji oskrzelowo-płucnej. Ma ono zredukować ryzyko hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem RSV. Leczenie w przypadku zakażenia ma na celu złagodzenie objawów do czasu ustąpienia infekcji.
Źródło: PAP
Polecamy
Plaga zatruć trutką na gryzonie. Nie żyje troje dzieci. Apel państwowej inspekcji
Depresja podnosi temperaturę ciała. Ekspertka: Ta choroba nie siedzi w naszej głowie, panoszy się wszędzie
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
się ten artykuł?