Nie jest lekarzem, ale udziela porad medycznych na TikToku. Rzecznik Praw Pacjenta złożył zawiadomienie w sprawie pseudomedyka
Influencer w białym kitlu za pośrednictwem mediów społecznościowych udziela porad medycznych. Zachęca w nich pacjentów onkologicznych do zaniechania chemioterapii, czy też stosowania leków na tarczycę. Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę w tej sprawie.
Zniechęca do terapii i stosowania leków
Receptą na groźne choroby, jego zdaniem, mają być jod oraz płyn Lugola. Lekarze, w jego opinii, nie umieją diagnozować chorób tarczycy i niepotrzebnie przepisują pacjentom leki. Zniechęca chorych do stosowania leków na tarczycę oraz do stosowania chemioterapii u pacjentów zmagających się z nowotworami. Takie kłamliwe, szkodliwe i obelżywe treści prezentuje na TikToku pewien influencer, przedstawiający się jako naturopata. Mężczyzna nie jest lekarzem, ale na nagraniach występuje w białym kitlu. Jego ubiór sugeruje, że może być autorytetem w dziedzinie medycyny.
Oprócz aktywności na TikToku organizuje webinary poświęcone leczeniu jodem. Na swojej stronie internetowej sprzedaje materiały dotyczące m.in. leczenia jodem, oczyszczania organizmu z toksyn oraz dietom niskowęglowodanowym. Mimo że platforma TikTok nie raz usuwała jego konto, zaraz zakładał on nowe.
Porady medyczne bez dyplomu lekarza
Sprawę w swoje ręce wziął Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec. Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie influencera. Rzecznik domaga się także zwiększenia swoich uprawnień, aby móc skutecznie działać przeciwko „szarlatanerii”.
„Coraz więcej pojawia się informacji, również w przestrzeni publicznej, o różnego rodzaju niesprawdzonych metodach prowadzonych przez osoby, które pobierają za to wysokie wynagrodzenie, a które wprowadzają pacjentów w błąd. To jest to, z czym się obecnie mierzymy, co moim zdaniem wymaga reakcji ustawodawcy – mówił we wcześniejszej rozmowie z rynekzdrowia.pl
W jego ocenie ustawodawca nie przewidział pojawiających licznych sytuacji, w których świadczeń zdrowotnych udzielają osoby, które absolutnie nie mają ku temu kompetencji.
RozwińNa ten temat wypowiedział się także w mediach społecznościowych Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej. Uznał, że to sprawa dla prokuratury. Jednocześnie ma obawy, że zawiadomienie zostanie zbagatelizowane ze względu na „znikomą szkodliwość czynu”.
Rozwińźródło: rynekzdrowia.plZobacz także
„Niektóre zachowania nam w pracy nie przystoją”. Lekarz Michał Błoch o tym, jak nie powinni ubierać się medycy
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Lekarz rodzinny: te objawy łatwo przeoczyć, a mogą wskazywać na poważne niedobory
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
„Nie myślałem, że życie zgotuje mi taki scenariusz”. Tomasz Jakubiak zwrócił się do fanów z prośbą o pomoc
się ten artykuł?