Przejdź do treści

„Nie kocham mamy”. Jak radzić sobie z przykrymi słowami dziecka? Radzi psycholożka Dominika Słowikowska

"Nie kocham mamy", "idź sobie". Jak radzić sobie z przykrymi słowami od dziecka?
"Nie kocham mamy", "idź sobie". Jak radzić sobie z przykrymi słowami od dziecka? / fot. Patrick Fore, Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gdy słyszymy od naszych ukochanych dzieci, że nas nie kochają, nie lubią, nie chcą nas znać – jest to dla nas bardzo bolesne przeżycie. Jednak czy powinnyśmy takie słowa brać do siebie? I jak na nie zareagować? Podpowiada psycholożka Dominika Słowikowska.

„Te komunikaty nie są wymierzone w nas”

„Nie lubię cię!”, „Nie kocham mamy!”, „Nie chcę taty!”, „Idź sobie!” – jak często zdarzyło ci się usłyszeć takie słowa od swojego dziecka?

„Jeśli słyszałaś tego typu słowa od swojego malucha, to doskonale wiesz jak trudno się tego słucha i jak bardzo jest to przykre. Jednak kiedy kolejny raz coś takiego będzie miało miejsce, chciałabym, abyś przypomniała sobie kilka prostych prawd” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Dominika Słowikowska.

Ważne jest, żeby uświadomić sobie przede wszystkim, że przykre słowa, które padają z ust dziecka, nie są wymierzone w nas. Maluch nie ma na celu sprawienia ci przykrości. Skąd więc biorą się takie komunikaty? Jest kilka powodów:

  • małe dzieci nie panują nad swoimi trudnymi emocjami;
  • małe dzieci dopiero uczą się znaczenia słów i form komunikacji;
  • takie słowa to najprostsza reakcja dziecka na naszą decyzję, związaną zazwyczaj z odmową lub zakazem;
  • dzieci często wyrażają swoje emocje za pomocą mocnych słów, ponieważ brakuje im jeszcze odpowiednich określeń;
  • dziecko chce pokazać, jak jest mu z czymś zwyczajnie źle.
Jak kontrolować stres?

Jak reagować na przykre słowa od dziecka?

Dominika Słowikowska podkreśla, że gdy słyszymy od dziecka słowa, które nas bolą, potrzebna jest nam duża dawka dystansu i umiejętność czytania między wierszami. 

Jaka powinna być nasza reakcja w takich sytuacjach? To zależy. Psycholożka zwraca uwagę na to, że tak samo jak w przypadku przeklinania przez dzieci, musimy sprawdzić, co wzmacnia, a co wycisza dane zachowanie, bo często jest to kwestia indywidualna.

„Możesz ignorować i czekać aż samo minie. Bo minie. Ja jednak zachęcam, aby nazywać dziecku ten ukryty komunikat: 'Złościsz się, bo….’, 'Jest ci smutno, bo….’, 'Słyszę, że jest ci trudno z tym, że…’. Możesz też rozbudować ten komunikat mówiąc np. 'Zdenerwowałeś się, bo nie pozwoliłam ci… Wiesz, wolałabym usłyszeć, że się na mnie złościsz z tego powodu, a nie że mnie nie kochasz’ ” – radzi ekspertka.

A ty jak radzisz sobie z przykrymi słowami, które padają z ust twojego dziecka? Przeczekujesz czy reagujesz?

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Pomogę Ci Mamo

Pomogę Ci Mamo to profil prowadzony na Instagramie przez psycholożkę Dominikę Słowikowską – coacha, certyfikowaną edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny oraz mamę Miłosza. Jej konto obserwuje ponad 12 tys. użytkowników. „Pomagam zrozumieć małe dzieci. Dbam o emocje i relacje dzieci i rodziców” – tak siebie opisuje. Oprócz profilu na Instagramie, tworzy też treści na swoim blogu o takiej samej nazwie.

Moje wykształcenie i osobiste doświadczenie przerodziło się w zawodowe zajęcie – inicjatywę ‚Pomogę Ci Mamo’. Powstała ona z połączenia miłości do dzieci, niesamowitego zainteresowania tym, co drzemie w głowach takich małych ludzi oraz z szacunku do mam, które moim zdaniem wykonują najcięższą pracę na świecie” – podkreśla psycholożka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?