„Nie kupię nowej sukienki, bo za chwilę będę w ciąży”. Psycholożka Anna Wietrzykowska o pułapkach niepłodności
„Życie z miesiąca na miesiąc to jedna z pułapek niepłodności. Zna to wiele par. I tu staję mocno po stronie samych pacjentów, ponieważ do życia z miesiąca na miesiąc zaprasza wiele czynników” – pisze psycholożka Anna Wietrzykowska na swoim profilu na Instagramie. Specjalistka podpowiada, co może pomóc parom przejść przez leczenie niepłodności z mniejszą presją.
Leczenie niepłodności – codzienność par starających się o dziecko
Potrzeba podania leków w konkretnej fazie cyklu, potrzeba zaplanowania i odbycia wizyt lekarskich w konkretnym momencie – to tylko niektóre z czynników, które – zdaniem Anny Wietrzykowskiej – wymuszają na parach starających się o potomstwo życie w określonym rytmie. Kolejnym, jak zaznacza ekspertka w swoim wpisie na Instagramie, jest chociażby termin owulacji – „jako jedynej szansy na ciążę”.
„Z jednej strony zwiększa to szansę na powodzenie, z drugiej może wiązać się z kosztami psychologicznymi w postaci: wzmożonego poczucia kontroli, odczuwania większej presji i nasilenia niepokoju” – tłumaczy psycholożka.
Do tego często dochodzi etap obwiniania się za niepowodzenia na drodze do upragnionego potomstwa. „U pacjenta obserwujemy wtedy występowanie tak zwanych zniekształceń poznawczych w postaci uogólnień („Albo w tym cyklu będzie ciąża, albo już nigdy jej nie będzie”)” – wyjaśnia Wietrzykowska.
Proces leczenia niepłodności bez presji
Zdaniem ekspertki kluczem do przejścia przez okres leczenia niepłodności bez ponoszenia kosztów psychologicznych jest świadomość tego, jakie myśli są neutralne i zgodne z rzeczywistością, a jakie są zniekształceniami. W tym celu warto podjąć ćwiczenie polegające na wypisaniu w formie zdań myśli, które powracają do nas i spróbowaniu zamiany ich na myśli neutralne. Jak przykład powracającego zdania ekspertka podaje: „Wszystko co robię, nie ma sensu”, a jego neutralny odpowiednik może brzmieć: „Podejmuję wiele działań, aby zajść w ciążę, ale jeszcze w niej nie jestem. Mam prawo czuć się zmęczona/ny procesem leczenia i zadbać o siebie”.
Rozwiń„Innym kierunkiem, który pomaga w trakcie leczenia funkcjonować z mniejszą presją, jest stawianie sobie równoległych do starań celów w życiu i podejmowanie prób ich realizacji. Planując najbliższy czas warto odseparować swoje decyzje od tego czy pojawi się ciąża, czy nie, ponieważ powoduje to wzrost frustracji i zawieszenia w życiu. Np. 'Nie pojadę na wakacje, bo mogę być w ciąży’, 'Nie zmienię pracy, której nienawidzę, bo za chwilę będę w ciąży’, 'Nie kupię nowej sukienki, bo za chwilę będę w ciąży'” – wyjaśnia psycholożka.
„Im więcej naszych potrzeb i decyzji oddzielimy od tego, czy jesteśmy w ciąży czy nie, tym mocniej wychodzimy z życia z miesiąca na miesiąc” – dodaje.
Anna Wietrzykowska – Psycholog niepłodności
Anna Wietrzykowska jest psycholożką, psychoterapeutką pracującą w nurcie psychoterapii systemowej. Zajmuje się okołoporodową pomocą psychologiczną. W obszarze zainteresowań zawodowych specjalistki znajduje się praca z osobami, które zmagają się z niepłodnością lub, które straciły dziecko w wyniku poronienia/martwego urodzenia, a także z kobietami, które odczuwają silny lęk w ciąży lub lęk przed samym porodem (tokofobia), parami, które chcą się przygotować na narodziny dziecka, kobietami po traumie poporodowej, kobietami z depresją poporodową i parami, które doświadczają kryzysu w związku po narodzinach dziecka i trudności wychowawczych.
Zobacz także
Co ma wspólnego osteopatia ze staraniami o ciążę? Osteopatka Ewelina Tyszko-Bury wyjaśnia
Przyczyna niepłodności leży w dużej mierze po stronie kobiet? Badania pokazują, że to mit
„Potoczny termin 'stara pierwiastka’ zniknął z położnictwa. Dobrze, bo był obraźliwy i stygmatyzujący” – uważa prof. Artur Jakimiuk
Polecamy
Anna Wietrzykowska: „Poziom stresu, który przeżywają pacjentki leczące się na niepłodność, jest porównywalny do tego, którego doświadczają pacjentki onkologiczne”
Co mówić i czego nie mówić parze w trakcie przedłużających się starań o dziecko?
Zachowanie Filipa Chajzera oburzyło telewidzów. „Jeśli spłodzenie potomstwa nie jest takie trudne, to może przejdzie się pan do klinik niepłodności”
Niepłodność a związek. Co robić, gdy starania o dziecko nas od siebie oddalają? Wyjaśnia psycholożka
się ten artykuł?