„Nie lekceważcie krwi w moczu” – apelują Jacek Borkowski i Zbigniew Urbański
Rak pęcherza moczowego nie musi boleć, a jego najbardziej charakterystycznym objawem jest krew w moczu. Nie zawsze widać ją gołym okiem, czasem wykazuje ją dopiero badanie laboratoryjne. Do regularnej diagnostyki przekonują aktor Jacek Borkowski i dziennikarz Zbigniew Urbański. Uwaga – ten nowotwór może też dotyczyć także kobiet, choć 4 razy częściej występuje u mężczyzn.
Jacek Borkowski i Zbigniew Urbański zostali twarzą kampanii edukacyjnej „Krwiomocz? Działaj!”, którą zorganizowała Fundacja Wygrajmy Zdrowie. Obaj panowie sami niedawno bywali częstymi pacjentami w gabinetach lekarskich.
Zbigniew Urbański przez rok walczył z krwinkomoczem
U Zbigniewa Urbańskiego badania laboratoryjne wykazały krwinkomocz, czyli wzrost zawartości czerwonych krwinek powyżej progu fizjologicznego (powyżej 3-5 w polu widzenia). Mocz nie był zabarwiony na kolor czerwony czy brunatny, jak zdarza się w przypadku krwiomoczu.
– Doskonale pamiętam, ile musiałem wtedy przejść badań, także pod kątem nowotworowym. Kosztowało mnie to wiele nerwów i strachu. A zaczęło się od powrotu z zimowego weekendu w Białowieży. Miałem wrażenie, że coś mnie pogryzło. Do tego doszła 40-stopniowa gorączka, a na głowie pojawiły się strupy – wspomina.
Dziennikarz chodził od lekarza do lekarza, szukając przyczyny, wykonywał regularne badania. Wszystkie parametry wróciły do normy – poza krwinkomoczem. Trwało to rok. Ostatecznie lekarz rodzinny zaczął podejrzewać uszkodzenie nerek.
– Po tych doświadczeniach wiem, że krwinkomocz może być pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Z moich obserwacji wynika, że mężczyźni zapominają o regularnych badaniach. Niektórzy ten temat po prostu lekceważą. Tymczasem każdy facet po 40. roku życia powinien robić sobie badania raz w roku – mówi Zbigniew Urbański.
Sam jest bardzo zdyscyplinowany. Choruje na Hashimoto, więc kontroluje tarczycę. Po rodzicach ma wysoki cholesterol, więc regularnie przyjmuje leki. Raz w roku robi badania profilaktyczne, łącznie z USG jamy brzusznej, w ramach podstawowej opieki medycznej, a jeśli jakieś badania nie są refundowane przez NFZ, to dopłaca. Nie zapomina też o kolonoskopii, na którą zgłasza się co 4 lata.
Jacek Borkowski zaczął bardziej szanować swoje zdrowie
W kampanię zaangażował się aktor Jacek Borkowski. Po ponad 40 latach palenia papierosów w końcu skończył z nałogiem.
– Przestałem palić, bo się boję, że zachoruję na nowotwór. To palenie papierosów jest bezpośrednią przyczyną chorób onkologicznych, w tym raka pęcherza moczowego – mówi aktor.
Warto wiedzieć, że w grupie ryzyka są też bierni palacze.
Drugą przyczyną zachorowań na raka pęcherza moczowego jest kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak aminy aromatyczne. Często stosuje się je przy produkcji skór, farb, gum, tekstyliów, asfaltu czy słomy. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór rośnie wraz z wiekiem. 90% chorych z rakiem pęcherza to osoby w wieku powyżej 55 lat, a najwyższa zachorowalność na ten rodzaj nowotworu występuje w szóstej, siódmej i ósmej dekadzie życia.
Jacek Borkowski zaczął bardziej szanować swoje zdrowie po tym, jak ciężko przeszedł zakażenie koronawirusem. Jego szanse na przeżycie lekarze określali na 20 procent.
– Po tych doświadczeniach regularnie raz w roku badam krew i mocz. Do tego samego namawiam panie i panów. Warto wybrać sobie charakterystyczny termin, aby nie zapomnieć o badaniu. Mogą to być np. okolice dnia urodzin czy data przeglądu auta lub termin ubezpieczenia samochodu – radzi.
Rak pęcherza moczowego – jak się objawia?
Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Każdego dnia taką diagnozę słyszy 17 osób. 11 pacjentów dziennie z powodu tego raka umiera.
W związku z tym tak ważne jest, aby nie lekceważyć pierwszych objawów. Ten typowy to obecność krwi w moczu. Krew nie musi być w moczu stale. Może pojawiać się od czasu do czasu. Inne objawy to częstsze niż zwykle oddawanie moczu, pieczenie w cewce moczowej, uczucie parcia na pęcherz. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się ból w podbrzuszu, dyskomfort w miednicy i w okolicy lędźwi.
W ramach kampanii funkcjonuje strona www.krwiomoczdzialaj.pl, na której znaleźć można m.in. interaktywną mapę z listą ośrodków zajmujących się leczeniem choroby.
Czy regularnie badasz swoje zdrowie?
Zobacz także
Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”
„Mężczyzna trafia do psychiatry, dopiero gdy nawala mu działanie. Wcześniej radzi sobie z depresją acting-outowo” – mówi Szymon Żyśko
Robert Kudelski: „Oczekuje się od nas, osób z otyłością, większej dyscypliny. Jakby ta dyscyplina miała załatwić sprawę”
Polecamy
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Marta Lech-Maciejewska ogłosiła powrót do zdrowia: „Straciłam połowę ważnego dla ciała organu, ale jestem bezpieczna”
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
się ten artykuł?