Nie możesz zasnąć? Poznaj receptę na dobry sen według Kasi Bem
Przewracasz się z boku na bok, liczysz barany, gapisz się w sufit, a sen nie nadchodzi. Brzmi znajomo? Poznaj jogowy sposób na dobry sen i śpij jak dziecko.
Jeśli masz problemy z zasypianiem, cierpisz na bezsenność, wybudzasz się w środku nocy i nie możesz zasnąć, to wiedz, że to nie tylko twój problem – prawie 50 procent rodaków jest dotkniętych zaburzeniami snu. Już jedna zarwana noc powoduje, że twoja wydajność, odporność, samopoczucie i koncentracja spadają poniżej normy, a co dopiero w przypadku trwałych kłopotów ze snem. Nie lekceważ tego problemu, długotrwała bezsenność może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Recepta na dobry sen
Jedną z ważnych zasad profilaktyki dobrego snu jest ta, aby na godzinę przed snem nie wykonywać już żadnych stymulujących mózg czynności i przeznaczyć ten czas na relaks ciała i umysłu. Nie oglądaj w tym czasie telewizji, nie pracuj ani nie graj na komputerze, zamiast czarnej czy zielonej herbaty napij się relaksującego naparu z melisy lub rumianku, sypialnię wywietrz, weź ciepłą, relaksującą kąpiel, a tuż przed snem wykonaj pochodzącą z jogi pozycję, nomen omen, dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że asanę tę możesz zrobić już w łóżku w swojej ulubionej miękkiej piżamce.
Gdy przyjmujesz pozycję dziecka, łatwiej jest ci się odciąć od bodźców zewnętrznych, skierować uwagę do środka i wyciszyć umysł. W tej asanie oddech się naturalnie wydłuża i spowalnia bicie serca, uruchamiają się naturalne procesy naprawcze i regenerujące organizm.
Jak wykonać pozycję dziecka?
1. Usiądź na piętach.
2. Wyciągnij tułów i pochylając się do przodu, oprzyj czoło na podłożu.
3. Pośladki ułóż na piętach, lekko rozchylając pięty na boki.
4. Ramiona wyciągnij wzdłuż ciała, wnętrza dłoni skieruj na sufit.
5. Jeśli pośladki nie dotykają pięt, wykonaj wariant pozycji, w którym kolana są szeroko rozsunięte, duże palce stóp dotykają się nawzajem, piety opadają swobodnie na boki, ramiona wyciągnięte są do przodu, a wnętrza dłoni skierowane są do podłoża.
6. W obu wariantach możesz podłożyć pod czoło poduszkę lub wałek, wtedy pozycja będzie jeszcze bardziej relaksująca.
Aby Balasana miała działanie terapeutyczne, należy pozostać w niej co najmniej 5 min. Wykonuj pozycję codziennie przed zaśnięciem. Oddychaj w niej głęboko, powoli i świadomie. Wyobrażaj sobie, jak z każdym wydechem twoje ciało robi się rozluźnione, ciepłe i ciężkie. Wydłużaj oddech i rozluźniaj mięśnie. Powtarzaj sobie, że jesteś w stanie głębokiej relaksacji ciała i umysłu.
Jeśli po wykonaniu pozycji twoje ciało nadal pozostaje spięte, a umysł pobudzony, możesz usiąść jeszcze na kilka minut do medytacji. Taki zestaw na pewno ułatwi ci zaśnięcie.
Polecamy
Wprowadź te codzienne nawyki i zobacz, jak poprawia się jakość twojego snu
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
Bezsenność a menopauza – jak radzić sobie z tym powszechnym problemem?
się ten artykuł?