Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej to już nie tylko sposób na zdrowe zęby i dziąsła, ale także doskonała profilaktyka raka. Jak dowiedli amerykańscy naukowcy, jeśli nie będziemy regularnie myć zębów, możemy zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór nawet o 50 proc. Winne są drobnoustroje.
Naukowcy odkryli 13 rodzajów bakterii, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka
Dotychczasowe badania wykazały, że niektóre z drobnoustrojów przyczyniają się do chorób przyzębia czy też poważnych infekcji dziąseł. Natomiast najnowsze ustalenia amerykańskich naukowców rzucają zupełnie nowe, nieznane dotąd światło na rolę jamy ustnej. Jak się okazuje, obecność niektórych rodzajów bakterii w jamie ustnej może zwiększać ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego głowy i szyi. Odkrycie to jeszcze bardziej podkreśla rolę regularnej higieny jamy ustnej, która powinna składać się nie tylko ze szczotkowania i nitkowania zębów co najmniej dwa razy dziennie, ale także regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym.
Zdaniem specjalistów aż dziewięć na dziesięć nowotworów głowy i szyi ma swoje źródło w komórkach płaskonabłonkowych, które znajdują się w jamie ustnej, nosie, krtani, tarczycy oraz gardle. Dotychczas specjaliści nie wiedzieli, które konkretnie bakterie w jamie ustnej mogą wiązać się z ryzykiem występowania tego typu raka. Dopiero amerykańskim naukowcom udało się zidentyfikować kilkanaście rodzajów mikroorganizmów, które mogą odpowiadać za zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór nawet o 50 proc.
Żeby wyciągnąć takie wnioski, naukowcy zaprosili do badania 160 tys. mieszkańców USA. Pobrano od nich próbki śliny, które zostały zbadane pod kątem liczby oraz rodzaju różnych drobnoustrojów. Naukowcy wzięli także pod lupę ich styl życia, historię chorób, dietę, spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Po piętnastu latach przeprowadzono porównanie wyników osób chorych na raka płaskonabłonkowego głowy i szyi oraz uczestników, u których nowotwór nie został wykryty.
Naukowcy odkryli 13 rodzajów bakterii, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka. W grupie, w której stwierdzono podwyższony poziom tych drobnoustrojów, ryzyko było o 30 proc. większe. Z kolei w przypadku współwystępowania z innymi bakteriami związanymi z chorobami dziąseł, ryzyko wzrastało nawet o 50 proc.
Dlaczego warto dbać o jamę ustną?
Dbanie o jamę ustną przynosi wiele korzyści. Są to:
- zapobieganie próchnicy,
- zdrowe dziąsła,
- zapobieganie chorobom przyzębia,
- ogólne zdrowie: infekcje jamy ustnej mogą prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a nawet problemów z układem oddechowym,
- estetyczny uśmiech,
- świeży oddech.
Do tej listy amerykańscy naukowcy dodają jeszcze profilaktykę raka.
„Nasze wyniki stanowią kolejny powód, aby utrzymywać dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej” – skomentował profesor Richard Hayes z New York University, cytowany przez thesun.co.uk.
Specjaliści chcą teraz bardziej szczegółowo zbadać mechanizmy działania tych drobnoustrojów.
„Nasze odkrycie daje nowy wgląd w związek między mikrobiomem jamy ustnej a nowotworami głowy i szyi” – powiedziała główna autorka badania dr Soyoung Kwak. „Bakterie te mogą służyć ekspertom jako biomarkery do oznaczania osób z grupy wysokiego ryzyka” – dodała.
Szczegółowe wyniki badania zostały opublikowane w JAMA Oncology.
Rak głowy i szyi: jak się objawia?
Jak podaje gov.pl, objawami nowotworu głowy i szyi są:
- pieczenie języka,
- ból gardła,
- ból podczas przełykania,
- problemy z połykaniem,
- niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej,
- czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
- przewlekła chrypka, guz na szyi,
- jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,
- powiększone węzły chłonne na szyi.
Kiedy zauważysz u siebie te symptomy, koniecznie udaj się do lekarza rodzinnego!
Źródła: thesun.co.uk, nyulangone.org, Hello Zdrowie, gov.pl
Zobacz także
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
„Zęby leczono wódką i szałwią. Częściej wyrywano. Medycyna dotarła do wsi wraz z ambulansami”. Teresa Radecka-Kozłowska i Aleksandra Kozłowska o wędrownych stomatolożkach z czasów PRL
Ostrzega innych po tym, jak dentysta zdiagnozował u niej raka. „Mam szczęście, że wciąż tu jestem”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Obalamy mity na temat raka jąder. Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
się ten artykuł?