„Nie noście wkładek bez sensu” – ostrzega Okresowa Koalicja. I przypomina: „Wilgoć jest całkiem spoko”
Zapachowe, ekologiczne, antybakteryjne… Wiele kobiet chce czuć się świeżo i komfortowo, więc sięga po wkładki higieniczne. A tych na rynku jest mnóstwo. Problem w tym, że w dni, kiedy nie mamy miesiączki, wkładki mogą nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zjawisko wyjaśnia jedna z ekspertek Okresowej Koalicji.
„Wilgoć jest całkiem spoko”
„Część osób nosi za zmianę podpaski i wkładki. Podpaski wtedy, kiedy mają okres, i wkładki, kiedy go nie mają: żeby majty były czyste i żeby ładnie pachniała (cipka- red.). Otóż nie jest to wcale najlepsza rzecz do zrobienia” – tymi słowami rozpoczyna swoje najnowsze nagranie jedna z ekspertek Okresowej Koalicji.
I wyjaśnia, dlaczego rozwiązanie, na które decyduje się tak wiele kobiet, jest niekorzystne dla ich zdrowia.
„Śluz i cała wilgoć, które wydostają się z naszej cipki, kiedy nie mamy okresu, są totalnie spoko. W majtkach mają ona dużo lepsze środowisko, niż na wkładce. Wkładka jest (częściowo) sztuczna i namnażają się w niej bakterie. Natomiast gdy wsiąknie w majtki, to wagina może dalej samoistnie się oczyszczać, tak jak tego potrzebuje. I zrobi to najlepiej” – zapewnia.
I apeluje:
„Nie noście wkładek bez sensu!”
Okresowa Koalicja: kto się za nią kryje?
Okresowa Koalicja została oficjalnie powołana w Dzień Kobiet 8 marca 2021 r. Inicjatywa ta zrzesza organizacje oraz aktywistki/aktywistów i ekspertki/ekspertów działających na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce. Edukuje również na temat okresu w mediach społecznościowych.
RozwińZobacz także
„Nam się po prostu należą podpaski w toaletach publicznych”. Okresowa Koalicja apeluje o zmiany systemowe w kwestii dostępu do środków menstruacyjnych
„Jeśli krew byłaby złota, rządziłybyśmy światem”. Polska artystka śpiewa o miesiączce
Weronika i Radek nie chcieli od ślubnych gości kwiatów. W zaproszeniach poprosili o podpaski i tampony
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
się ten artykuł?