Nie odkładaj badań onkologicznych przez koronawirusa! Rusza kampania „Rak nie poczeka na koniec pandemii”
„Rak nie poczeka na koniec pandemii” to kampania edukacyjna skierowana do wszystkich osób potencjalnie zagrożonych nowotworem. Jej pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na wczesne, niepokojące objawy najczęstszych nowotworów i zachęcić do tego, żeby ich nie lekceważyć.
Strach silniejszy od rozsądku
Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem, przytacza alarmujące dane:
– Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi – podkreśla.
Dlatego specjalista apeluje do wszystkich o czujność i niebagatelizowanie niepokojących objawów. – W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór – mówi.
Co świadczy o rozwijającym się nowotworze?
Aby podnieść świadomość zagrożenia wynikającego z przeoczenia wczesnych objawów choroby nowotworowej i zminimalizować skutki opóźnienia rozpoznania choroby, organizatorzy kampanii stworzyli katalog najczęstszych, niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często, zwłaszcza w dobie COVID-19, bywają lekceważone.
W ramach kampanii edukacyjnej powstało 15 infografik ilustrujących objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się rak płuca, rak piersi, nowotwory układu pokarmowego, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, nowotwory skóry, nowotwory ginekologiczne, nowotwory układu moczowo-płciowego i nowotwory hematologiczne. Przygotowany został także materiał wideo z udziałem znanych osób, które same zachorowały na nowotwór, towarzyszyły chorującym członkom rodziny lub przyjaciołom bądź są zaangażowane w szeroko pojętą walkę z nowotworem.
Materiały zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Polskiej Ligi Walki z Rakiem, znanych osób wspierających kampanię, a także organizacji pacjenckich, które przyłączyły się do akcji. Polska Ligi Walki z Rakiem Hashtag kampanii – #rakniepoczekanakoniecepidemii.
Więcej informacji znajduje się na Facebooku Polskiej Ligi Walki z Rakiem: https://pl-pl.facebook.com/polskaligawalkizrakiem/ oraz na stronie https://ligawalkizrakiem.pl/
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
się ten artykuł?