Przejdź do treści

„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję
"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rodzice mówią: nie bierz hormonów! Partner mówi: seks z prezerwatywą to żadna zabawa. A Kościół? Kościół nie uznaje żadnej formy antykoncepcji, więc jeśli jesteś osobą wierzącą, prawdopodobnie jesteś w najgorszym położeniu. Jak pośród głosów wokół ciebie usłyszeć siebie (oczywiście równocześnie słuchając lekarza!) i wybrać najlepszą dla siebie antykoncepcję? Podpowiada seksuolożka i psycholożka Katarzyna Koczułap.

Przede wszystkim skonsultuj się z ginekologiem

Katarzyna Koczułap przyznaje, że pytanie o to, jaką wybrać antykoncepcję, wraca do niej jak bumerang w wiadomościach prywatnych. Obserwatorki pytają, jaką antykoncepcję poleca i czy metoda X będzie lepsza od metody Y.

„Nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytania, a to, co ja sądzę na temat konkretnej metody, nie ma żadnego znaczenia. Dlatego, że nie ma jednej dobrej metody dla wszystkich! Różne osoby mają różne potrzeby i wymagania. Metodę antykoncepcji powinniście dostosować do siebie, do waszego trybu życia, zdrowia. Nie wzorujcie się na koleżankach czy osobach z internetu. To, że coś sprawdziło się u nich, to nie znaczy, że sprawdzi się u ciebie. I odwrotnie” – podkreśla seksuolożka.

Dla tych, którzy wahają się, jaką metodę antykoncepcji wybrać, ma jedną ważną radę: najlepiej skonsultować się z ginekologiem/żką. Zaznacza, że bardzo dobrze, jeśli przygotowujemy się do takiej wizyty, czytamy na ten temat i zastanawiamy się nad nim.

„Możecie pójść do lekarza/ki z gotową listą pytań. Pamiętajcie, że macie prawo pytać o wszystko i nie ma głupich pytań. Jeśli zastanawiacie się, gdzie poczytać o metodach antykoncepcji, tak by być pewnym/ą tych informacji, to polecam stronę CDC lub WHO (niestety materiały tylko po angielsku)” – radzi Koczułap. „Bardzo potrzebujemy takiej sprawdzonej, kompleksowej strony w języku polskim. Wiem, że sprawdzone informacje są trudno dostępne po polsku, nie przez przypadek jesteśmy na ostatnim miejscu dostępności antykoncepcji w Europie według Contraception Atlas” – dodaje.

Mężczyzna i kobieta / unsplash

Na co zwrócić uwagę przy wyborze antykoncepcji?

Katarzyna Koczułap podkreśla, że przed wyborem odpowiedniej dla siebie formy antykoncepcji powinnyśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Po co jej potrzebujesz?
  • Czy ma tylko zabezpieczać przed ciążą czy także przed infekcjami?
  • Czy uprawiasz seks regularnie i potrzebujesz antykoncepcji na co dzień, czy tylko czasem?
  • Czy jesteś osobą, która będzie pamiętała o regularnym braniu tabletek, czy może lepiej żeby była to metoda stała?
  • Czy możesz brać hormony pod względem zdrowotnym?
  • Z którą metodą będziesz czuła się bezpieczna pod względem psychicznym?
  • Jakie ewentualne skutki uboczne jesteś w stanie zaakceptować?

„Pamiętajcie, że metody antykoncepcji można zmieniać i szukać takiej, jaka będzie idealna czy prawie idealna. Można wybrać inne tabletki. Można też spróbować plastrów, tabletek, krążka i porównać. Nie poddawajcie się w poszukiwaniach, jeśli źle się czujecie na antykoncepcji. I nie wierzcie w mity!” – dodaje Koczułap.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Katarzyna Koczułap: Co z tym seksem

Katarzyna Koczułap, psycholożka i seksuolożka, w sieci znana jest jako założycielka i prowadząca bloga „Co z tym seksem”. Jego główną ideą jest edukacja seksualna Polek i Polaków, gdyż, jak twierdzi autorka „to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w naszym życiu”.

Koczułap założyła swego bloga w 2018 r. Ale na szerokie internetowe wody wypłynęła pod koniec 2019 r., gdy wpadła na pomysł stworzenia sekskalendarza adwentowego. Zamieściła w nim proste zadania na każdy dzień (zapisanie się na wykonanie badań na HIV i choroby weneryczne oraz oglądanie porno z partnerem), które miały pokazać, że rozwój seksualny jest łatwy, a może zrobić dużą różnicę w codziennym życiu.

Dziś jej konto na Instagramie @kasia_coztymseksem śledzi obecnie ponad 270  tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?