Pani Maja w ciąży usłyszała diagnozę: rak szyjki macicy. Przeszła chemioterapię i urodziła zdrowego synka
Pani Maja była w 21. tygodniu ciąży, kiedy poznała druzgoczącą diagnozę: rak szyjki macicy. Od jednego z lekarzy usłyszała, że trzeba ciążę usunąć, by móc uratować jej życie. Zupełnie odmienne zdanie mieli lekarze ze szpitala przy ulicy Karowej w Warszawie. Dziś jest szczęśliwą mamą dwumiesięcznego Szymona. Czeka też na zabieg usunięcia jajników i macicy.
„Miał się nigdy nie urodzić”
Maja Wichrowska przeszła chemioterapię i urodziła zdrowego syna. Rak szyjki macicy nie przekreślił jej szansy na macierzyństwo. Ale o mały włos, Szymona nie byłoby na świecie. A to za sprawą lekarza, który radził terminację ciąży. Kobieta szczęśliwie postanowiła zasięgnąć rady innych medyków. Dzięki lekarzom ze szpitala przy ulicy Karowej w Warszawie, którzy zaproponowali jej chemioterapię, utrzymała ciążę. Jej syn skończył właśnie dwa miesiące.
„Urodził się 5 lutego na Karowej w Warszawie, a miał się nigdy nie urodzić”- mówi młoda mama w rozmowie z Faktami TVN.
Doktor hab. Paweł Derlatka, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej szpitala na Karowej w Warszawie, lekarz Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Faktami TVN podkreśla, że o terminacjach ciąży u pacjentek z chorobą nowotworową już w tej chwili praktycznie się nie rozmawia.
Do najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w ciąży zaliczymy:
- raka piersi (36 proc.),
- raka szyjki macicy (12 proc.),
- chłoniaki (11 proc.),
- czerniaki (6-8 proc.).
Diagnozowanie i leczenie ciężarnych jest zdecydowanie trudniejsze i czasami znacznie opóźnione, bowiem dotyczy zarówno kobiety, jak i rozwijającego się płodu, ale rozwój medycyny daje już szanse na szczęśliwe rozwiązanie ciąży. W chwili potwierdzenia rozpoznania choroby nowotworowej, sposób dalszego postępowania powinien być uzgodniony wspólnie przez onkologa, ginekologa i neonatologa. Lekarze różnych specjalizacji muszą bardzo dokładnie przedyskutować kolejne decyzje, z uwzględnieniem zapewnienia optymalnego leczenia matki oraz zachowania prawidłowego rozwoju płodu.
Ciężarna, która dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, ma prawo usunąć ciążę.
„ One wiedzą, że mogą to zrobić i taką informację trzeba im przekazać, i to jest ich wybór. Natomiast jeżeli wiedzą również, że mogą powalczyć i jak wyglądają wyniki takiego leczenia, to ja się nie spotkałem z sytuacją, kiedy pacjentka powiedziała, że nie chce zagrać o całą pulę” – zwraca uwagę Derlatka w reportażu Faktów TVN.
Pani Maja zagrała. Dzięki chemioterapii żyje, ma też zdrowe dziecko. Teraz przejdzie profilaktyczny zabieg usunięcia jajników i macicy. Tak, żeby rak już do niej nie wrócił.
Chemioterapia w ciąży
Maja Wichrowska przeszła w ciąży kilka cykli chemioterapii. To nie zaszkodziło rozwijającemu się w niej dziecku. Szymon przyszedł na świat w 37. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie.
Chemioterapia to metoda leczenia nowotworu za pomocą leków cytostatycznych. Cytostatyki blokują cykl komórkowy i uruchamiają genetycznie zaprogramowane mechanizmy śmierci komórkowej. Większość z nich przechodzi przez łożysko zgodnie z zasadami transportu przez błony biologiczne, tak więc ilość leku, która dociera do płodu jest funkcją koncentracji wolnego leku dostarczonego do płodu w jednostce czasu.
Potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu, związane ze stosowaniem przyjmowania leków cytostatycznych, w głównej mierze zależy od okresu ciąży. Najwięcej uszkodzeń płodu występuje w okresie embrio- i organogenezy czyli do 60 dnia ciąży. Dlatego też nie zaleca się stosowania chemioterapii w pierwszym trymestrze. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży, cytostatyki zdecydowanie rzadziej powodują poważne konsekwencje rozwojowe płodu.
Rak szyjki macicy: jak się objawia?
Objawy pojawiają się zwykle w zaawansowanym stadium choroby. Jest to spowodowane tym, iż guz rozrasta się i uciska sąsiadujące organy. Na tym etapie obecne są również przerzuty do innych narządów. Zaawansowany rak szyjki macicy objawia się:
- krwawieniem międzymiesiączkowym,
- nietypowym krwawieniem menstruacyjnym,
- wystąpieniem krwawienia z dróg rodnych u kobiet po menopauzie,
- bólem i/lub krwawieniem w trakcie oraz po stosunku seksualnym,
- odczuwaniem bólu bądź dyskomfortu w podbrzuszu,
- obfitymi upławami z pochwy, często o silnym, nieprzyjemnym zapachu,
- pojawieniem się obrzęków, zazwyczaj na kończynach dolnych.
Objawy raka szyjki macicy również zależą od jego umiejscowienia oraz rozmiarów. Jeśli nacieka i uciska na odbytnicę, mogą pojawić się: zaburzenia w oddawaniu stolca, krew w stolcu, ból brzucha, biegunki lub silne, bolesne zaparcia.
Najczęściej jednak objawy raka szyjki macicy pochodzą ze strony układu moczowego. Ze względu na ucisk często pojawiają się: ogólne zaburzenia w oddawaniu moczu, takie jak skąpomocz lub bezmocz, zapalenie nerek, zatkane moczowody prowadzą do powstania wodonercza, w skrajnych przypadkach może dojść do uogólnionego zatrucia organizmu lub mocznicy. Jeśli występują przerzuty, w przypadku złośliwego nowotworu szyjki macicy pojawiają się zaburzenia układu oddechowego lub kostnego.
Diagnostyka raka szyjki macicy opiera się głównie na wykonaniu i przeanalizowaniu badania cytologicznego, czyli obserwacji zmian, jakie zachodzą w komórkach szyjki macicy. Pamiętaj, żeby regularnie wykonywać cytologię! To może uratować twoje życie!
Źródło: Fakty TVN
Polecamy
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Księżna Kate w przejmującym przesłaniu: „Po prostu kochajmy i bądźmy kochani”
się ten artykuł?