Anemia a okres. Czy anemia powoduje brak miesiączki?
![Anemia a okres - jak anemia wpływa na miesiączkę?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/11/zelaz-1140x760.jpg)
Anemia a okres – czy istnieje związek między niedokrwistością i nieregularnymi miesiączkami lub ich brakiem? Jakie skutki ma utrata krwi podczas obfitego okresu? Kobiety z niedoborem żelaza podczas miesiączki narażone są na zaburzenia nastroju. Badania naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika potwierdzają, że spadek poziomu żelaza może pogorszyć zdolność poznawczą i wytrzymałość kobiet. Dodali oni także, że może być to jeden z czynników zwiększających ryzyko depresji. Jak wygląda okres podczas anemii?
Czym jest anemia?
Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest powszechnie występującym rodzajem anemii. Jest to stan, w którym krew nie ma odpowiedniej ilości zdrowych krwinek czerwonych. Bez wystarczającej ilości żelaza organizm nie jest w stanie wytworzyć prawidłowej ilości hemoglobiny – substancji w krwinkach czerwonych, która umożliwiałaby przenoszenie tlenu. W rezultacie może spowodować to objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie i duszność.
Anemia a miesiączka
Kobiety, które podczas okresu odczuwają obniżony nastrój, tłumaczą sobie, że jest to wina buzujących hormonów. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uważają, że przyczyną zmian samopoczucia w czasie miesiączki może być spadek poziomu żelaza i anemia. Niedobór tego pierwiastka podczas menstruacji może:
- pogorszyć wydajność poznawczą i wytrzymałość kobiet,
- zakłócać nastrój,
- powodować większą drażliwość.
Żelazo jest niezbędnym minerałem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako istotny składnik hemoglobiny bierze udział w transporcie tlenu oraz powrotnego transportu dwutlenku węgla. Anemia wynikająca z niedoboru żelaza, który występuje z powodu utraty krwi, powoduje spowolnienie mózgu i centralnego układu nerwowego.
Jak wygląda okres podczas anemii?
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zbadali 23 kobiet aktywnych fizycznie, w wieku od 20 do 32 lat. Wszystkie kobiety miały prawidłowy poziom żelaza i nie zanotowano żadnych oznak niedokrwistości, a ich sprawność fizyczna była w tym czasie monitorowana. Kobiety poddano badaniom EEG, które skanuje mózg aby zbadać kilka czynników, wśród nich reaktywność emocjonalną mózgu.
Następnie kobiety były badane podczas okresu, kiedy można zauważyć spadek poziomu żelaza we krwi. Wyniki opublikowane w magazynie „Physiology&Behavior” dowodzą, że niedobór żelaza zwiększa przygnębienie oraz obniża motywację w czasie miesiączki. To sugeruje, że anemia podczas okresu może skutkować uczuciem zniechęcenia i gorszym samopoczuciem.
Anemia a brak okresu
Anemia może powodować nieregularny okres lub jego całkowity brak. Szczególnie, jeśli masz obfite miesiączki. Objawy, które w połączeniu z brakiem okresu mogą sugerować anemię to:
- zmęczenie, często odczuwany brak energii,
- trudności w oddychaniu,
- palpitacje serca (możesz wyczuć bicie swojego serca, gdy jesteś w stanie spoczynku),
- bladość skóry.
Anemię takim przypadku diagnozuje się poprzez wykonanie badań krwi. Jeśli lekarz stwierdzi niedokrwistość, prawdopodobnie zaleci ci stosowanie suplementów żelaza w formie tabletek. Przywrócenie tego składnika mineralnego do prawidłowego poziomu może skutkować przywróceniem miesiączki i jej uregulowaniem.
Jak zapobiec anemii w czasie okresu?
Zapobieganie anemii podczas okresu powinno opierać się na zastosowaniu odżywczego jadłospisu, ważnego szczególnie u kobiet z obfitymi miesiączkami, które są bardziej narażone na wystąpienie niedokrwistości. Niedobory żelaza można uzupełnić za pomocą diety bogatej w żelazo.
Warto wiedzieć, że w pożywieniu występują dwa rodzaje żelaza – hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe pochodzi z produktów zwierzęcych, powstaje z hemoglobiny zwierząt. Żelazo niehemowe występuje w takich produktach jak:
- soczewica,
- fasola,
- ciecierzyca,
- szpinak,
- botwinka,
- pestki dyni,
- tahini,
- rodzynki,
- suszone morele.
Niestety wchłanianie żelaza z pożywienia jest na bardzo niskim poziomie, wynosi zaledwie 10 procent, które trafia do krwi.
Jest możliwość uzupełnienie tego pierwiastka za pomocą suplementacji. Jeśli odczuwamy częste zmęczenie, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem, warto zrobić kontrolne badanie krwi, które wskaże poziom żelaza we krwi. Suplementacja może okazać się skutecznym rozwiązaniem.
Bibliografia:
- National Health Service (2018) Iron deficiency anaemia.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
![na zdjęciu: kobieta opiera się głową o ścianę, tekst o Polakach hipochondrykach - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/kobieta-oparta-glowa-o-sciane_adobestock-850x478.jpeg)
Polska, kraj hipochondryków. „Wiele osób nigdy nie poznaje diagnozy, bo nie trafiają do psychiatry”
![Aneta Wawrzyńczak-Rekowska - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/pozne-matki-aneta-850x478.jpg)
„Obcy facet zajrzał mi do wózka i spytał, czy to moje dziecko, czy jestem jego babcią”
![Oliwia Ferdek - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/oliwia-ferdek-850x478.jpg)
Oliwia o życiu z zespołem Chiari. „Były sygnały, że coś dzieje się ze mną nie tak, ale nikt tego nie połączył”
![na zdjęciu: smutna dziewczyna w objęciach matki. Tekst o trosce jako formie przemocy - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/dziewczyna-w-objeciach-matki_adobestock-850x478.jpeg)
„Nadopiekuńczość ma paskudny skutek”. Rodzice chcą dobrze, nie wiedzą, jak wielki błąd popełniają
się ten artykuł?