Przejdź do treści

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów / istock
Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Calgary. Zdaniem badaczy, szczepionka przeciwko grypie obniża ryzyko udaru mózgu u osób dorosłych. To wnioski płynące z dokumentacji medycznej czterech milionów pacjentów.

Skutki szczepionki przeciwko grypie

„Wiadomo, że szczepionka przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zawału serca i hospitalizacji osób z chorobami serca. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy szczepionka ma takie same właściwości ochronne dla osób zagrożonych udarem” – powiedział dr Michael Hill, główny autor badania, w rozmowie z serwisem MedicalXpress.

I dodał:

Nasze odkrycia pokazują, że ryzyko udaru jest niższe wśród osób, które niedawno otrzymały szczepionkę przeciw grypie. Dotyczyło to wszystkich dorosłych, nie tylko osób z wysokim ryzykiem udaru”.

Badacze wzięli pod uwagę kilka aspektów, m.in. wiek oraz czynniki ryzyka, jak np. przewlekłe schorzenia pacjentów. Jessalyn Holodinsky, jeden z badaczy, wyjaśnił, że podczas badań odkryto, że ryzyko udaru mózgu zostało znacznie zmniejszone w ciągu sześciu miesięcy po szczepieniu przeciwko grypie.

„Nasze odkrycia sugerują, że powszechne szczepienia przeciwko grypie mogą być realną strategią zdrowia publicznego w celu zapobiegania udarom” – dodał badacz.

"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę

Dane z dziesięciu sezonów grypowych

Naukowcy dodają, że dwie mocne strony tego badania polegają na tym, że wykorzystano dane konkretnej populacji z okresu dziesięciu sezonów grypowych. Wzięto też pod uwagę pacjentów z prowincji z jednym powszechnym systemem opieki zdrowotnej.

Zdaniem dr Hill, korzyści ze szczepienia przeciwko grypie w zapobieganiu udarowi mózgu to nowe odkrycie, które może doprowadzić do dalszych badań na ten temat.

„Wiemy, że infekcje górnych dróg oddechowych często poprzedzają zawał serca i udar. Zapobieganie grypie lub zmniejszanie nasilenia epidemii grypy stanowi czynnik ochronny, szczególnie w przypadku udaru. To powiązanie jest bardzo silne. Widzieliśmy, że przynosi korzyści zarówno mężczyznom, jak i kobietom oraz że istnieje wyraźne zmniejszenie ryzyka udaru wraz z wiekiem u osób zaszczepionych przeciw grypie” – dodał dr Hill.

Badanie opublikowano w „The Lancet Public Health”.

Udar – co warto o nim wiedzieć?

Udar mózgu (inaczej apopleksja) to uszkodzenie, obumarcie fragmentów tego narządu spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej. 

W przypadku udaru liczy się każda chwila. Im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym jego szanse na przeżycie i całkowite wyleczenie będą większe. Jak się szacuje, każdego roku udar dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób, aż 30 tys. z nich umiera w ciągu miesiąca. Choć zazwyczaj udar jest problemem ludzi starszych, to jednak nie omija także młodych, w wieku od 20 do 35 lat.

Choroba ta w dużej mierze ma związek ze stylem życia i sposobem odżywiania się.

 

źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(22)00259-6/fulltext (badanie opublikowano w listopadzie 2022 r.)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?