Niepłodność wtórna – kiedy starania o dziecko nie przynoszą efektów
Jeżeli masz jedno lub więcej dzieci, być może wydaje ci się, że niepłodność nie stanowi dla ciebie zagrożenia. Niestety, nawet 15-20% par z potomstwem mierzy się z trudnościami w zajściem lub utrzymaniem ciąży. W tej sytuacji mówimy o wtórnej niepłodności, która wymaga ustalenia przyczyny i wdrożenia kompleksowego leczenia pod opieką specjalistów. Po jakim czasie bezowocnych starań należy zgłosić się do lekarza?
Czym jest niepłodność wtórna?
Niepłodność wtórna – zgodnie ze sformułowaniem Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) – to brak zdolności uzyskania ciąży przez okres 12. miesięcy regularnych stosunków płciowych, pomimo wcześniejszej udanej ciąży. W terminologii medycznej występuje także niepłodność pierwotna, czyli stan, kiedy para nie może spłodzić pierwszego dziecka lub kiedy zapłodnienia kończą się poronieniem.
Niepłodność wtórna – przyczyny
Przyczyny niepłodności wtórnej mogą wynikać z problemów zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W przypadku pań najczęstszą przyczyną problemów z zajściem w ciąże jest wiek. Według badań, u kobiet już po 30. roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę stopniowo maleje, a ryzyko poronienia rośnie. Obniżeniu ulega tzw. rezerwa jajnikowa, czyli pula prawidłowych komórek jajowych. U mężczyzn spadek jakości nasienia ma miejsce po ok. 40. roku życia. Równie częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne oraz przewlekłe schorzenia układu rozrodczego, takie jak:
- endometrioza,
- niedrożność jajowodów,
- włókniaki,
- mięśniaki macicy.
Negatywnie wpływają one na przebieg cyklu miesiączkowego i utrudniają zapłodnienie. Niepłodność wtórna może wystąpić także na skutek zabiegów operacyjnych i cesarskiego cięcia. Zrosty mogą uciskać narządy wewnętrzne i także utrudniają zagnieżdżenie się komórek jajowych.
Istotny wpływ na rozwój wtórnej niepłodności u kobiet i mężczyzn ma styl życia. Nadwaga negatywnie wpływa na cykl owulacji u kobiet i pogorszenie jakości nasienia u mężczyzn. Podobnie jest w przypadku palenia tytoniu czy regularnego spożywania alkoholu. Do czynników obniżających płodność należą również przewlekłe choroby, takie jak:
- schorzenia nerek,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- problemy z tarczycą.
Warto wspomnieć również o zjawisku, jakim jest niepłodność wtórna idiopatyczna – stan, w którym kobieta pomimo posiadania potomstwa nie może zajść w ciążę, a wyniki badań jej oraz partnera są prawidłowe i nie wskazują konkretnej przyczyny niepłodności, którą można by wyeliminować.
Statystyczny pacjent zaczyna diagnozować się średnio po dwóch latach po tym, jak diagnostykę podejmuje jego partnerka. To błąd. Skoro kobieta zaczęła się badać, to jest to znak, że para podejrzewa u siebie problemy z płodnością. A to z kolei powinien być sygnał dla mężczyzny, że i on również powinien sprawdzić stan swojego zdrowia. [...] Szacuje się, że czynnik męski odpowiedzialny jest za około 30 procent niepłodności w Polsce, a niektóre badania wskazują nawet na 50 procent. W mojej ocenie, każdy mężczyzna planujący zostać ojcem powinien sprawdzić swoją płodność.
Kiedy udać się do lekarza, gdy nieskutecznie staracie się o dziecko?
Przyjmuje się, że 12 miesięcy regularnych starań kończących się niepowodzeniem jest sygnałem do rozpoznania niepłodności wtórnej. Po tym czasie wskazana jest konsultacja obojga partnerów i wykonanie odpowiednich badań. Natomiast krótszy czas do rozpoczęcia diagnostyki należy rozważyć w przypadku kobiet po 35. roku życia. Wówczas po pół roku starań para powinna udać się na konsultację do ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności.
Diagnostyka niepłodności wtórnej – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka niepłodności wtórnej dotyczy obojga partnerów. W pierwszej kolejności obejmuje ona szczegółowy wywiad. Na podstawie analizy stylu życia i chorób towarzyszących specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań. U mężczyzn może być to:
- badanie nasienia (seminogram) – ocenia ilości i ruchliwości plemników oraz innych parametrów pozwalających na ocenę męskiej płodności,
- badania hormonalne – poziom testosteronu, estradiolu, prolaktyny, stężenia FSH i LH,
- biopsja jąder – w przypadku braku plemników w nasieniu.
W przypadku kobiet lekarz zaleca najpierw szczegółowe USG układu rodnego oraz badania hormonalne. Niekiedy konieczne mogą okazać się dodatkowe metody, takie jak:
- laparoskopia – umożliwia ocenę budowy i położenia narządów w obrębie miednicy mniejszej. To istotne badanie pod kątem wykrycia torbieli, polipów, zrostów lub ognisk endometriozy,
- histeroskopia – ocenia wnętrze jamy macicy pod kątem patologicznych zmian (szczególnie kanału szyjki i jamy macicy). Badanie pozwala jednocześnie usunąć wykryte nieprawidłowości,
- badanie drożności jajowodów – pozwala na ocenę kształtu macicy, a także możliwości przedostania się komórki jajowej z jajnika do macicy. Diagnostykę przeprowadza się za pomocą USG.
Musimy być świadomi, że wiele mechanizmów stojących za niepłodnością pozostaje dla dzisiejszej medycyny nadal nieznanych, czy niezrozumiałych. Dlatego zawsze rozmowa o płodności to rozmowa z ludźmi - parą, a nie tylko rozmowa o cyfrach.
Leczenie niepłodności wtórnej
Metody leczenia niepłodności wtórnej dobierane są indywidualnie w zależności od przyczyny problemu z zajściem w ciążę. Warto w pierwszej kolejności zmodyfikować styl życia, rezygnując z używek oraz przestrzegając zasad zdrowej diety. Te działania w wielu przypadkach mogą przyczynić się do zwiększenia szans na kolejne potomstwo. Pozytywny wpływ wykazuje farmakoterapia, m.in.:
- leki stymulujące owulację,
- hormonalne terapie zastępcze,
- w przypadku mężczyzn leki poprawiające jakość nasienia.
Lekarz po analizie badań obrazowych może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych, np. usunięcia zrostów, mięśniaków czy resekcji polipów wewnątrzmacicznych. Jeśli powyższe metody okażą się nieskuteczne, rozważa się formy wspomaganego rozrodu, czyli inseminacji domacicznej lub zapłodnienia in vitro.
O ekspercie:
Bibliografia:
- Głowacka M., Koperwas M., Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna, Aspekty Zdrowia i Choroby 2017, 2, 3, 31-49.
- Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Jakiel G., Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2012, 18, 2, 163-166.
- Łukaszuk K., Kozioł K., Jakiel G., Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyna Rozrodu i Embriologii (PRMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP), Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, 3, 3, 112-140.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Nastolatki z pokolenia Z ostrzegają się przed ginekologami. Na znanylekarz.pl niektórym z nich zostawiają opinię „rzułty”
„Nie brałam antykoncepcji hormonalnej. Odżywiam się od zawsze zdrowo. I jestem niepłodna”. Aktywistka apeluje, by nie obwiniać chorych o ich choroby
Michelle Yeoh o niemożności posiadania dzieci. „To jest największy smutek w moim życiu”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
się ten artykuł?