Nieprzyjemny zapach z ust? Ten problem ma 60 proc. z nas. Przyczyną nie zawsze jest nieprawidłowa higiena
60 proc. z nas ma problem z nieświeżym oddechem. To nie przypuszczenia, a wyniki badań na światowej populacji. Brzydki zapach z ust wpływa nie tylko na nasze kontakty towarzyskie, ale i może zaburzać pewność siebie. Nie to jest jednak najgorsze. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardziej niebezpieczna niż może ci się wydawać.
Halitoza – jakie są przyczyny?
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, może być spowodowana wieloma czynnikami.
– Zła higiena jamy ustnej prowadząca do odkładania się znacznych ilości kamienia nazębnego, parodontoza, zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki jedzenia – to wszystko może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust.
Zęby z ubytkami, niepousuwane korzenie, uszkodzone lub stare uzupełnienia protetyczne czy infekcje grzybicze również mogą prowadzić do halitozy – mówi lek. dent. Konrad Telecki z DentaCare Medicover Stomatologia.
Halitoza – higiena jamy ustnej to podstawa
Odczuwasz nieprzyjemny zapach z ust? Ktoś zwrócił ci uwagę z tego powodu? Zacznij od bardziej dokładnego mycia zębów – i to co najmniej dwa razy dziennie. Przy szczotkowaniu nie zapominaj o czyszczeniu języka. Ze względu na chropowatą strukturę, narząd ten jest idealnym siedliskiem dla rozmnażania się bakterii.
Co po myciu zębów i języka? Nitkowanie! Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia raportu, tylko 22 proc. rodziców dzieci w wieku 0-12 lat nitkuje swoje zęby po każdym szczotkowaniu. W tym temacie musimy się podszkolić. Eksperci zalecają bowiem, by każda z nas nitkowała zęby dwa razy dziennie. Masz stłoczone zęby albo skłonność do próchnicy i paradontozy? Nitkuj je po każdym posiłku.
A jakie są rekomendacje ekspertów w tym temacie? Każdy z nas powinien nitkować zęby raz dziennie. W przypadku, gdy ktoś ma stłoczone zęby, powinien nitkować je częściej – nawet po każdym posiłku. Podobnie powinni postępować pacjenci ze skłonnością do próchnicy i paradontozy.
Higiena jamy ustnej – okiem eksperta
– Zła higiena jamy ustnej, poza powodowaniem brzydkiego zapachu, przyczynia się także do znacznie poważniejszych dolegliwości i to nie tylko w obrębie ust. W dużej mierze wynika to z rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Bakterie próchnicowe mogą z kolei przyczyniać się do powstawania lub zaostrzania chorób układu krążenia, nerek, chorób autoimmunologicznych czy alergii.
Warto też przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i zdać sobie sprawę z tego, że halitoza występuje często u osób pijących mało płynów oraz u osób będących na restrykcyjnej diecie. Z czego to wynika? Będąc na diecie wysokobiałkowej, w której spożywa się mało węglowodanów, można wprowadzić swoje ciało w stan ketozy.
Organizm będzie wtedy spalał tkankę tłuszczową, by pozyskać energię, a powstające produkty uboczne wydalane są między innymi przez oddech, przez co z ust odczuwalny jest zapach rozkładających się owoców – dodaje Konrad Telecki.
Halitoza – gdy przyczyną jest choroba
Wykluczyłaś nieodpowiednią higienę jako przyczynę nieprzyjemnego oddechu? Halitoza może być także skutkiem choroby, np. zapalenia migdałków czy zapalenia zatok. Chorujesz często na anginę? W twoich migdałkach mogą pojawiać się bruzdy i wgłębienia, w których gromadzą się resztki pokarmu czy ropna wydzielina spływająca z zatok.
Brzydki zapach z ust może być również spowodowany refluksem, wrzodami, a w niektórych przypadkach – astmą i zapaleniem oskrzeli!
– Przyczyn powstawania halitozy może być bardzo wiele – może być objawem wspomnianych wyżej chorób układu pokarmowego czy cukrzycy (zapach fermentujących owoców), a nawet wynikać z chorób nowotworowych. Może także świadczyć o niewydolności wątroby (zapach gnijącego mięsa) lub poważnych schorzeniach nerek (zapach amoniaku). Często jednak powód jest prozaiczny – brzydki zapach z ust występuje jako efekt uboczny przyjmowania leków – wyjaśnia lek. dent. Konrad Telecki z DentaCare Medicover Stomatologia.
Nie martw się na zapas. Nieświeży oddech może być też skutkiem palenia papierosów i diety (zwłaszcza, gdy jemy dużo czosnku, cebuli i ostrych przypraw).
Artykuł powstał w oparciu o materiału Medicover Stomatologia.
Polecamy
Rewolucja w stomatologii. Japońscy naukowcy stworzyli lek na odrastanie zębów
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
się ten artykuł?