Nieregularna miesiączka – przyczyny takiego stanu mogą być różne
To, że u każdej kobiety cykl menstruacyjny przebiega inaczej, jest zupełnie normalne. Krwawienie może trwać zaledwie dwa dni albo półtora tygodnia. Wypływ bywa obfity lub skąpy, czasami przyjmuje postać skrzepów, a innym razem jest gładki. Nigdy nie powinnaś zatem porównywać się pod tym kątem z koleżankami. Co jednak w sytuacji, kiedy okres zaczyna pojawiać się nieregularnie? Czy jest to powód do niepokoju? Gdzie może tkwić przyczyna?
Przyczyny nieregularnych miesiączek
Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle mówimy o nieregularnych miesiączkach? Taki stan ma miejsce, gdy cykl trwa krócej niż 21 dni albo wydłuża się powyżej 35 dni lub co miesiąc waha się pomiędzy najwyższą i najniższą wartością. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli twój cykl standardowo nie mieści się w tym przedziale, ale zawsze wiesz, kiedy możesz spodziewać się krwawienia, to problem nieregularnej miesiączki cię nie dotyczy.
Najczęściej nieregularne miesiączki są związane z zaburzeniami hormonalnymi. Jeżeli pojawia się jakiś czynnik, który zakłóca pracę układu hormonalnego, może to się objawić w formie anomalii dotyczących miesięcznego krwawienia. Musisz także wiedzieć, że za cykl menstruacyjny odpowiedzialne są konkretne związki organiczne, czyli:
- estrogen,
- progesteron,
- hormon folikulotropowy.
To te hormony należy zbadać w pierwszej kolejności, jeżeli zauważysz u siebie takie problemy. Może być też jednak tak, że jesteś całkowicie zdrowa i nie powinnaś mieć powodów do obaw, bo w rzeczywistości sporadyczne nieregularne miesiączki pojawiają się u kobiet w każdym wieku, a ich przyczyną mogą być:
- antykoncepcja hormonalna,
- nadmierny wysiłek fizyczny,
- utrata masy ciała lub przytycie,
- naturalne wahania hormonów,
- narażenie na silny stres.
Naturalne zmiany hormonalne
Czy pierwsze miesiączki są nieregularne? Tak, to jest jak najbardziej normalne. U młodych kobiet, które dopiero weszły w wiek dojrzewania, brak regularności cyklu pojawia się bardzo często. Jest to związane z burzą hormonów, która może trwać nawet przez kolejne 3-4 lata. Nieregularna miesiączka po ciąży także się zdarza i nie ma w tym nic dziwnego. Co więcej, anomalie mogą się wydłużyć na cały okres karmienia piersią, czasami dochodzi nawet do całkowitego zatrzymania miesiączki.
Kolejnym etapem w życiu kobiety, kiedy naturalnie dochodzi do zaburzeń cyklu menstruacyjnego, jest okres okołomenopauzalny. Wtedy poziom hormonów zaczyna drastycznie spadać, a więc zanikanie lub zakłócenia miesiączki są całkowicie naturalne. Czas pomiędzy krwawieniami zacznie się powoli wydłużać, aż w końcu okres zupełnie ustanie.
Antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna ma na celu zatrzymanie owulacji, co pozwala uniknąć zajścia w ciążę podczas stosunku. Dlatego w rzeczywistości miesiączka, jakiej doświadczasz podczas przyjmowania takich preparatów, nie jest tak naprawdę miesiączką. Zdarza się nawet, że u kobiet stosujących antykoncepcję w ogóle nie pojawiają się krwawienia. Nieregularność cyklu lub całkowite zatrzymanie okresu może się przedłużać przez jakiś czas po odstawieniu pigułek albo innych preparatów hormonalnych, dopóki poziom tych związków w organizmie się nie unormuje.
U większości kobiet miesiączki w końcu staną się regularne, ale u innych nigdy nie rozwinie się regularny cykl.
Nieregularna miesiączka a choroby
W niektórych sytuacjach nieregularna miesiączka może być powodem do niepokoju, bo świadczy o toczącej się w organizmie chorobie. Wtedy jednak prawie zawsze występuje z objawami dodatkowymi i jest możliwa do zdiagnozowania w gabinecie ginekologicznym albo u internisty podczas podstawowego badania lub gdy zlecona zostanie specjalistyczna diagnostyka. Choroby, o których mowa, to:
- zespół policystycznych jajników – dodatkowe objawy to m.in. trądzik, stany depresyjne, problem z zajściem w ciąże lub z jej utrzymaniem,
- zaburzenia odżywiania – mowa tutaj o wszystkich typach zaburzeń, prowadzących zarówno do nadwagi czy otyłości, jak i do drastycznego spadku masy ciała,
- endometrioza,
- schorzenia tarczycy – tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za wytwarzanie wielu hormonów, w tym tych odpowiedzialnych za cykl menstruacyjny. Wszelkie patologie w jej obrębie mogą zatem prowadzić do zaburzeń miesiączkowania,
- cukrzyca typu 1,
- guzy w obrębie niektórych tkanek,
- pierwotna niewydolność jajników,
- wrodzony przerost nadnerczy,
- zespół Cushinga.
Jak leczyć nieregularne miesiączki?
Jeżeli nieregularny cykl pojawia się u ciebie z przyczyn naturalnych, nie musisz się martwić – problem rozwiąże się samoistnie. W przypadku, gdy masz wątpliwości, powinnaś się jednak skonsultować z ginekologiem, który zbada cię i znajdzie przyczynę oraz wytłumaczy ci, w czym tkwi problem i zaproponuje właściwe postępowanie. Leczenie zawsze zależy od przyczyny wystąpienia problemu i może obejmować:
- terapię hormonalną – jak wspomniano na początku, przyczyną zaburzeń miesiączki są najczęściej zmiany hormonalne, a więc regulacja poziomu hormonów w organizmie powinna ustabilizować także cykl,
- konieczność wykonania zabiegu lub operacji – takie leczenie wdraża się w przypadku guzów lub innych zmian o charakterze nowotworowym, które odpowiadają za anomalie związane z produkcją hormonów,
- odstawienie lub zmianę środków antykoncepcyjnych,
- psychoterapię – jeżeli cierpisz na zaburzenia odżywiania lub masz problemy ze stresem, psychoterapia będzie konieczna, abyś mogła poprawić swój stan i nie chodzi tu tylko o miesiączkę. Niekiedy psychoterapię łączy się również z farmakoterapią,
- ustabilizowanie masy ciała – zarówno w sytuacji, kiedy masz za mało tkani tłuszczowej, jak i jest jej za dużo, może dojść do zakłóceń produkcji hormonów odpowiadających za cykl menstruacyjny.
Bibliografia:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14633-abnormal-menstruation-periods [dostęp 09.07.2023].
- https://www.healthdirect.gov.au/irregular-periods [dostęp 09.07.2023].
- https://www.nichd.nih.gov/health/topics/menstruation/conditioninfo/causes [dostęp 09.07.2023].
- https://www.nichd.nih.gov/health/topics/menstruation/conditioninfo/irregularities [dostęp 09.07.2023].
- Reed B. G., Carr B. R., The Normal Menstrual Cycle and the Control of Ovulation, Endotext, 2018.
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otwiera się jesienią. „To więcej niż miejsce wsparcia”
się ten artykuł?