Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak się pozbyć krępującej dolegliwości?
Nietrzymanie moczu po porodzie jest częstą przypadłością. Dolegliwość pojawia się z powodu rozluźnienia mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej. Krępujący problem można złagodzić, stosując ćwiczenia mięśni Kegla i właściwą dietę, w której nie ma produktów podrażniających błonę śluzową pęcherza moczowego.
Nietrzymanie moczu po porodzie naturalnym zdarza się częściej niż po cesarskim cięciu. W tym drugim przypadku zdarza się to rzadko, o ile nie doszło do uszkodzeń mięśni podczas zabiegu. Wstydliwa przypadłość powinna minąć po kilku tygodniach. Jeśli świeżo upieczoną mamę nietrzymanie moczu po ciąży męczy 6 miesięcy lub dłużej, warto iść do lekarza.
Nietrzymanie moczu po porodzie – dlaczego występuje?
Kłopot z nietrzymaniem moczu może pojawić się nawet w okresie ciąży. Winą za pojawienie się dolegliwości obarcza się progesteron, którego wzrost powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy. Przyszła mama może utracić wtedy kontrolę nad pęcherzem. Ciężar dziecka i rosnąca waga matki jeszcze bardziej nasilają problem. Z tego powodu świeżo upieczona mama może się borykać z nietrzymaniem moczu po porodzie.
W momencie rozwiązania, pod wpływem skurczów partych rozluźniają się i wiotczeją mięśnie oraz więzadła podtrzymujące końcowy odcinek układu rozrodczego, czego skutkiem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie.
Krępujący problem powoduje duży dyskomfort, zwłaszcza gdy popuszczanie moczu po porodzie występuje podczas wykonywania codziennych czynności, które wymagają aktywności. Kłopotem staje się kichanie, kasłanie, a nawet śmianie się. Wielu kobietom przeszkadza to w opiece nad maluchem.
Z nietrzymaniem moczu po porodzie naturalnym boryka się co druga lub co trzecia świeżo upieczona mama. Z powodu wstydu rzadko która decyduje się poinformować lekarza o niekomfortowej dolegliwości. Wiele kobiet zgłasza ten problem dopiero wtedy, gdy dolegliwości związane z popuszczaniem moczu stają się wyjątkowo dokuczliwe lub gdy pojawia się u nich wyjątkowo częste oddawanie moczu po porodzie związane z naglącym parciem na pęcherz.
Przyczyną nietrzymania moczu po porodzie może być także waga malucha. Urodzenie dużego dziecka wiąże się z ogromnym wysiłkiem, zwłaszcza jeśli to nie pierwsza ciąża kobiety. Nietrzymanie moczu po ciąży zdarza się też paniom z dużą nadwagą, którym dokuczały zaparcia.
Nietrzymanie moczu po cesarce i problemy z nim związane zdarzają się rzadko, ale nie oznacza to, że nie ma ich w ogóle. W niektórych przypadkach podczas zabiegu uszkodzeniu ulegają mięśnie dna miednicy. Problem nietrzymania moczu po cesarskim cięciu może wymagać leczenia operacyjnego w późniejszym czasie.
Zobacz także: Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Zobacz także
Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie
Istotne znaczenie w leczeniu nietrzymania moczu po porodzie ma leczenie zachowawcze. U kobiety w okresie połogu rzadko kiedy stosuje się farmakoterapię. Decyzja o zażywaniu leków o działaniu zwiększającym napięcie zwieracza zewnętrznego pęcherza moczowego zależy od lekarza urologa i ginekologa.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy. Kluczowym elementem leczenia zachowawczego są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegla kobieta ciężarna powinna ćwiczyć już w okresie ciąży, ponieważ ułatwiają sprawny i szybki poród. W okresie połogu mięśnie dna miednicy można ćwiczyć już kilka dni po urodzeniu malucha, a jeśli kobieta po porodzie czuje się dobrze, nawet wcześniej. Będzie to korzystne nawet wtedy, gdy świeżo upieczona mama ma problem z oddawaniem moczu po porodzie.
Elektrostymulacja. Inną metodą leczenia nietrzymania moczu po porodzie jest stymulowanie prądem o niskiej częstotliwości mięśni dna miednicy. Można to robić nawet w domowym zaciszu, jeśli kupi się specjalne urządzenie stymulujące. Obecnie zabiegi elektrostymulacji są wypierane przez bardziej nowoczesne techniki, np. laser.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu. Ta metoda jest szczególnie polecana mamom, które są w okresie połogu. Promienie lasera, które oddziałują na ścianki pochwy, obkurczają ją i uelastyczniają, wymuszając produkcję dodatkowego kolagenu. Zabieg jest bardzo komfortowy i zupełnie bezbolesny. W wielu przypadkach likwiduje trwale nie tylko nietrzymanie moczu po porodzie, lecz także suchość pochwy.
Nietrzymanie moczu po porodzie – jak długo trwa?
Nietrzymanie moczu po porodzie powinno minąć po kilku tygodniach. Jeśli dolegliwości nasilają się lub przedłużają, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Niekontrolowany wyciek moczu, który trwa powyżej 6 miesięcy, może wymagać leczenia operacyjnego.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?