Nietypowe krwawienia, np. z ucha, oka czy ust. Kiedy to zwykły objaw, a kiedy sygnał alarmowy?
Kiedy z ucha lub odbytu leci krew, czujemy duży niepokój. Kobiety zastanawiają się także, co może oznaczać krew pojawiająca się na bieliźnie, mimo że nie są w czasie miesiączki. Krwawienie z różnych otworów ciała może być błahostką, wynikiem niefortunnego wypadku, lekkiej infekcji, ale czasem jest objawem groźnej choroby. Nigdy nie lekceważ tych objawów!
Krwawienie z ucha
Wystarczy, że patyczek higieniczny dostanie się zbyt głęboko do ucha, żeby pojawiła się w nim krew. W kanale słuchowym skóra jest cienka, więc z łatwością można ją uszkodzić. Podobnie może zdarzyć się, jeśli wprowadzimy tam ciało obce. Wtedy mamy do czynienia z urazem przewodu słuchowego zewnętrznego, którego efektem jest niewielkie krwawienie. Zwykle takie skaleczenia przewodu słuchowego nie wymagają interwencji lekarskiej.
Jeśli dochodzi jednak do obfitego krwawienia, co nie zdarza się zbyt często, to znaczy, że mamy do czynienia z poważnym urazem głowy, np. wstrząsem mózgu, złamaniem czaszki lub urazem czaszkowo-mózgowym. Jest to związane z uszkodzeniem naczyń krwionośnych wewnętrznych struktur ucha z przerwaniem ciągłości błony bębenkowej. Wtedy konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
Pęknięcie błony bębenkowej, spowodowane np. silnym uderzeniem w ucho czy działaniem fal dźwiękowych o dużym natężeniu, także wiąże się z krwawieniem. Dodatkowo pojawia silny ból, zawroty głowy i szumy uszne. W takim przypadku również konieczna jest interwencja lekarza.
Krwawa wydzielina pojawia się też często przy ropnej infekcji ucha środkowego. To ropno-krwisty wyciek z ucha wymagający leczenia.
Krew w uszach może być także objawem nowotworu przewodu słuchowego, błony bębenkowej, ucha środkowego czy też ucha wewnętrznego. Kiedy występuje podejrzenie zmian nowotworowych, konieczne będzie pogłębienie diagnostyki i konsultacja u onkologa.
Jeśli zatem zobaczysz krew w uchu o niewiadomym pochodzeniu, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą otolaryngologiem.
Krwawienie z nosa
Krwawienie z nosa jest bardzo powszechnym i niegroźnym zjawiskiem, którego doświadczyło przynajmniej raz w życiu 60 proc. populacji. Wystarczy wysuszona błona śluzowa nosa, żeby pojawiała się na chusteczce krew. Także kiedy mocno dmuchamy nos lub w nim dłubiemy, możemy uszkodzić śluzówkę. Osoby borykające się z zaburzeniami krzepnięcia krwi mogą być bardziej podatne na krwawienia z nosa. Warto także pamiętać, że jeśli w nosie pojawi się ciało obce, to uszkodzi błonę śluzową i również spowoduje krwawienie.
Krew pojawia się także przy infekcjach nosa związanych z grypą, przeziębieniem czy zapaleniem zatok. Choroby te mogą prowadzić do podrażnienia i zapalenia błony śluzowej nosa, co z kolei może prowadzić do krwawienia.
Za krwawienia niekiedy opowiadają zmiany hormonalne. Dlatego też nierzadko występują u kobiet w ciąży albo u kobiet podczas miesiączki. Dzieje się to za sprawą zwiększonej w tym czasie wrażliwości błony śluzowej nosa.
Do krwawienia prowadzą też wszelkie urazy mechaniczne np. uderzenie w nos, upadek na nos. Ma to związek z uszkodzeniem naczyń krwionośnych.
Jeśli jednak krwawienia z nosa występują często i są obfite, mogą sugerować chorobę nowotworową krwi, np. białaczki.
Krwawienie z oka
Wylew krwi do oka może mieć różne przyczyny. Najczęściej krwawienie wywołane jest przez czynniki zewnętrzne, takie jak uraz oka, zatarcie oka, ciało obce. Zapalenie spojówek, powierzchowne zapalenie rogówki czy też przeprowadzony zabieg okulistyczny także mogą spowodować krwawienie: zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe.
Taki objaw może być także wywołany przez czynniki ogólnoustrojowe. Wysokie ciśnienie krwi, znane jako nadciśnienie tętnicze, może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w całym ciele, w tym w oczach. Jest to nierzadko symptom epizodów sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych, w tym udaru. Towarzyszy mu silny ból głowy.
Do wylewu w oku może dojść także podczas ciężkiego wysiłku, podnoszenia ciężarów, ostrego kaszlu czy wymiotów.
Objaw ten występuje także przy różnych schorzeniach hematologicznych, takich jak małopłytkowość oraz białaczka.
Do podrażnienia i uszkodzenia naczyń krwionośnych może dojść także przy zespole suchego oka (tzw. sucha spojówka) – uszkodzenie naczyń krwionośnych może skutkować krwawieniem z oka.
Jednak najczęstszą przyczyną wylewu do oka jest krwotok podspojówkowy. Ta dolegliwość przebiega łagodnie i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Nie ma postępowania leczniczego w takich przypadkach.
Krwawienie z dziąseł
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej i zbyt energiczne szczotkowanie – to najczęstsze przyczyny krwawienia z dziąseł. Zazwyczaj dochodzi do urazu przyzębia. Niektóre osoby mogą mieć genetyczne predyspozycje do występowania krwawienia dziąseł.
Za krwawienie mogą odpowiadać także: niedobór witaminy C i K, anemia, cukrzyca, skaza krwotoczna czy też choroby wątroby.
U niektórych osób zmiany hormonalne, zachodzące w trakcie m.in. ciąży, menopauzy lub stosowania hormonalnej terapii zastępczej, również mogą wpływać na zdrowie dziąseł i prowadzić do krwawienia.
Warto pamiętać, że zażywanie leków przeciwzapalnych (np. aspiryna, ibuprofen), przeciwzakrzepowych lub przeciwpłytkowych mogą zwiększać skłonność do krwawienia dziąseł. Leczenie krwawiących dziąseł w dużej mierze zależy od przyczyny, która je wywołuje.
Krwawienie z jamy ustnej
Tego typu krwawienie najczęściej spowodowane jest mikrourazami czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Zdarza się także, że krwawienia towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych. Dzieje się to za sprawą podrażnienia i stanu zapalnego np. przy infekcji gardła czy anginie.
Niektóre choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca, mogą powodować nadmierną krzepliwość krwi, co z kolei może prowadzić do krwawień z gardła.
Choć zdarza się to rzadko, to warto wiedzieć, że także nowotwory gardła mogą powodować krwawienie.
Inną przyczyną krwawienia jest zgaga i refleks żołądkowo-przełykowy, które mogą prowadzić do podrażnienia błony śluzowej gardła. Najbardziej niebezpieczną postacią jest krwawienie żylaków przełyku. Jeśli wymiotujemy ciemną krwią przypominającą fusy, musimy natychmiast wezwać pomoc! To stan zagrażający życiu.
Również i w tym przypadku niektóre leki, takie jak przeciwzakrzepowe lub leki przeciwpłytkowe, mogą zwiększać skłonność do krwawienia.
Krwawienie z odbytu
Widok krwi na papierze toaletowym często wzbudza niepokój. I słusznie. Pierwsze skojarzenie to rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór nabłonkowy to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie. We wczesnym stadium jest bezobjawowy. Uważa się, że od powstania komórek nowotworowych do ujawnienia się pierwszych symptomów może minąć nawet 10 lat. Krwawienie może pojawić się w stolcu, jeśli guz zlokalizowany jest niedaleko odbytu. Przy głębiej położonych guzach krew zwykle jest niewidoczna. Świeża, żywoczerwona krew na stolcu to możliwy objaw raka odbytnicy. Warto wówczas niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej i dokonać pogłębionej diagnostyki.
Na szczęście krwawienia z odbytu mają także inne, mniej groźne przyczyny. Bardzo często są nimi hemoroidy, czyli żylaki odbytu. W tym przypadku krwawienie bywa lekkie: mówi nam o nim ślad na bieliźnie. Ale czasem zdarza się, że jest na tyle obfite, że prowadzi do niedokrwistości.
Także jamiste sploty naczyń krwionośnych w okolicy odbytu mogą pękać i krwawić podczas wypróżniania lub pod wpływem nadmiernego wysiłku.
Następnym powodem krwawień może być problem ze szczeliną odbytu. Pęknięcia odbytu są najczęściej związane z twardymi lub trudnymi do wypróżnienia stolcami. Do tego typu krwawień prowadzą także przewlekłe, uciążliwe zaparcia. Twarda konsystencja stolca może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej odbytu, a co za tym idzie: do krwawienia.
Kolejnymi przyczynami są choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które mogą powodować zapalenie i owrzodzenia w okolicy odbytu, co może prowadzić do krwawienia.
Krew na bieliźnie może pojawić także, kiedy borykamy się z polipami jelita grubego, infekcjami, przesadziliśmy z używaniem środków przeczyszczających lub leków przeciwzapalnych.
Kolejną przyczyną jest uraz mechaniczny powstały np. na skutek seksu analnego czy umieszczania ciał obcych w odbycie.
Krwawienie z pochwy
Prawidłowa miesiączka trwa zwykle około pięciu dni i występuje co 21 do 35 dni. Czasem nie dzieje się to regularnie, za co odpowiada m.in. niski poziom hormonów albo nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników. Jednak czasem krew na bieliźnie pojawia się w nieoczekiwanym momencie cyklu i wówczas może być objawem choroby: możesz mieć infekcję dróg rodnych, zapalenie szyjki macicy lub pochwy czy też nienowotworowe zmiany w postaci mięśniaków lub polipów.
Krwawienie z pochwy może pojawić się także przy chorobach przenoszonych drogą płciową, tj. chlamydia czy rzeżączka. Rzadko jest to objaw nowotworów, tj. rak szyki macicy czy rak endometrium. Krwawienie w tych przypadkach pojawia się już w bardzo zaawansowanym stadium.
Kiedy krwawisz po stosunku, może to być efekt podrażnienia, ale może także zwiastować różne choroby: nowotwory, atrofię błony śluzowej, nadżerki itd.
Zatem jeśli doświadczasz nietypowego krwawienia z pochwy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Powinien on przeprowadzić odpowiednie badania prowadzące do zdiagnozowania przyczyny.
Tekst konsultowany merytorycznie z doktor Wandą Badowską, hematolog i pediatrą z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
źródła: www.sfatulmedicului.ro, www.sciencedirect.com, my.clevelandclinic.org, webmd.com
Zobacz także
Krzysztof Dowgierd: „Kiedyś będziemy wstrzykiwać pacjentom roboty, które naprawią nie tylko twarz, ale też gen”
„Układ limfatyczny jest tak ściśle ze sobą powiązany, że praca na jednym obszarze prowadzi do poprawy krążenia nawet w odległych częściach ciała”. Podstawy masażu limfatycznego
10 nawyków podczas higieny jamy ustnej, które szkodzą zębom
Polecamy
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
Objawy psychiczne Hashimoto. Jak choroba tarczycy wpływa na psychikę?
się ten artykuł?