Przejdź do treści

Nietypowe oznaki depresji. Sprawdź, na co zwracać uwagę

Tekst o nietypowych oznakach depresji i ich rozpoznawaniu. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na molo i patrząca na wodę - HelloZdrowie
Nietypowe oznaki depresji. Sprawdź, na co zwracać uwagę Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie każdy potrafi rozpoznać objawy depresji – to nie tylko smutek, ale także wiele nietypowych sygnałów. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby móc szybciej pomóc sobie oraz swoim bliskim.

Czym jest depresja?

O depresji mówi się dużo i często, ale wiele osób nie wie do końca, czym depresja tak naprawdę jest. Pod nazwą depresja rozumie się grupę zaburzeń psychicznych. Depresja obejmuje głównie zmianę nastroju, pesymizm, poczucie winy, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenie rytmu dobowego, apatię. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne mogą dotykać 5-17 proc. całej populacji. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, kiedy do czynienia ma z osobą chorą na depresję. Należy sobie przede wszystkim zdać sprawę z tego, że depresja to nie tylko chwilowe obniżenie humoru, ale cały zespół zaburzeń, które mogą niszczyć zdrowie i życie. Dlatego warto wiedzieć, jakie są sygnały świadczące o depresji.

Nietypowe oznaki depresji – zwróć na to uwagę

  • Uczucie smutku bez względu na okoliczności

Każdemu zdarzają się gorsze dni i chwile smutku. To zupełnie normalne, ludzka natura jest złożona, a smutek sam w sobie nie jest zły. Problem zaczyna się wtedy, kiedy smutek jest stałym kompanem, towarzyszy ci cały czas, bez względu na okoliczności. Warto zwrócić uwagę na zmiany humoru, apatię, brak zainteresowania tym, co dzieje się wokół. To nieprawda, że osoby z depresją nie potrafią żartować czy śmiać się – kiedy je coś rozbawi, to bardzo często reagują w podobny sposób jak inni, ale dobry humor szybko je opuszcza i wracają do smutku i zmartwień. Niepokojące może być także anulowanie planów ze znajomymi, odcinanie się, szukanie wymówek  – to sygnały, które mogą świadczyć o problemie.

  • Czujesz, że nie ma perspektyw na lepsze jutro

Uczucie bezsilności, beznadziejności i brak nadziei na lepsze jutro. Takie uczucia się jednym z typowych objawów depresji, który jednak często bywa ignorowany. Podobne uczucia pojawiają się bowiem, kiedy przeżyjemy coś bolesnego i traumatycznego, jak na przykład utratę ukochanej osoby, śmierć zwierzęcia domowego czy zerwanie z ukochanym. Każdy jednak zgodzi się, że prędzej czy później uczucia te znikają. Osoby cierpiące na depresję mają zupełnie inne spojrzenia na wszystko. Widzą świat w szarych barwach, nie widzą sensu robienia czegokolwiek.

  • Odczuwasz strach

Uczucie strachu może być powodowane przez uczucie bezsilności i beznadziejności. Jeśli bez wyraźnych powodów boisz się o kogoś lub jakiejś sytuacji, jest to wyraźny znak, że coś jest nie tak. Strach jest bardzo silną emocją, która może wpływać na twój organizm – możesz gorzej sypiać.

  • Odczuwasz fizyczny ból

Depresja to nie tylko choroba umysłu, ale całego ciała. Ciągle bycie w stresie i smutku sprawiają, że pojawiają się także objawy fizyczne, takie jak ból oraz spowolnienie psychoruchowe. Ból najczęściej dotyczy głowy oraz brzucha – z tego też powodu bardzo często depresja jest mylona z innymi chorobami czy stresem. Ból może być także drugorzędnym objawem depresji. Jeśli mało sypiasz i czujesz się przybita, apatyczna, to całkiem normalne jest pojawienie się bólu głowy. Mimo wszystko – jeśli ty lub ktoś ci bliski często odczuwa ból, warto zastanowić się także nad psychicznym aspektem jego zdrowia.

  • Jesz za dużo albo za mało

Zarówno niedojadanie, jak i przejadanie się, może świadczyć o depresji. Jeśli w krótkim czasie tracisz na wadze, nie masz ochoty nigdy na jedzenie, często wręcz zapominasz o tym, że musisz zjeść –  być może cierpisz na depresję. Niechęć do jedzenia nie jest normalna, często prowokują ją różne zaburzenia. Osoby chorujące na depresję często szybko tyją, ponieważ w jedzeniu szukają pocieszenia. Szybkie tycie, częste sięganie po słodycze lub niezdrowe posiłki to sygnały, na które warto zwrócić uwagę.

 

Źródło: WomansDay

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?