Przejdź do treści

Niewidomy mężczyzna odzyskał częściowo wzrok dzięki eksperymentalnej terapii. To pierwszy taki przypadek

Niewidomy mężczyzna odzyskał częściowo wzrok dzięki eksperymentalnej terapii. To pierwszy taki przypadek
Niewidomy mężczyzna odzyskał częściowo wzrok dzięki eksperymentalnej terapii. To pierwszy taki przypadek / GettyImages, fot. Klaus Vedfelt
Podoba Ci
się ten artykuł?

To prawdziwy przełom! Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się częściowo przywrócić wzrok niewidomemu przez ponad 40 lat pacjentowi, dzięki nowatorskiej terapii genowej – podaje czasopismo „Nature Medicine”.

Przełom w leczeniu wzroku

Naukowcy z Europy i USA postanowili pomóc mężczyźnie, który 40 lat temu stracił wzrok. Rozpoczęli leczenie go technikami optogenetycznymi. Polegało to na wstrzyknięciu substancji do jego oka i kilkumiesięcznej stymulacji za pomocą specjalnych gogli.

– Okulary wykrywają lokalne zmiany natężenia światła i wysyłają odpowiednie impulsy świetlne na siatkówkę w czasie rzeczywistym, aby aktywować optogenetycznie transdukowane komórki zwojowe – tłumaczą naukowcy na łamach „Nature Medicine”.

W pierwszym badaniu klinicznym udało się dokonać, wydawałoby się, niemożliwego. 58-letni pacjent był w stanie rozpoznawać przedmioty rozłożone na stole, liczyć je, lokalizować i dotykać.

– Jest to pierwszy pacjent w historii, u którego doszło do poprawy wzroku w wyniku zabiegu optogenetycznego. Dzięki terapii genowej niektóre komórki w jego oku stały się wrażliwe na światło – mówi szef zespołu badawczego dr Jose-Alain Sahel z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Hulajnoga na ulicy

Na taką terapię pacjenci jeszcze trochę poczekają

Jose-Alain Sahel podkreślił, że próba potwierdziła możliwość wykorzystania optogenetyki do przywracania wzroku u ludzi.

Technika znana jako optogenetyka nie jest całkiem nowa. Została opracowana w dziedzinie neuronauki w ciągu ostatnich 20 lat. Polega na genetycznej zmianie komórek tak, aby produkowały więcej białek wrażliwych na światło. W niektórych przypadkach ślepoty światłoczułe komórki w siatkówce, które wykorzystują białka do przekazywania informacji wizualnych do mózgu, ulegają stopniowej degeneracji.

– Co ważne, niewidomi pacjenci z różnymi rodzajami neurodegeneracyjnej choroby fotoreceptorów będą potencjalnie kwalifikować się do leczenia – podkreślił Sahel. – Jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim terapia ta będzie mogła być oferowana pacjentom – dodał.


Źródło: AFP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?