Przejdź do treści

Niewydolność nerek – objawy, przyczyny, leczenie

Ból spowodowany niewydolnością nerek
Fot. EVGENIY / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niewydolność nerek to choroba, na skutek której dochodzi do upośledzenia czynności tego narządu. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przyczyną niewydolności nerek są inne choroby współistniejące, toksyny albo nieprawidłowości w budowie nerek. Leczenie jest zależne od przyczyny.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Najczęstsze objawy niewydolności nerek to mała ilość oddawanego moczu lub całkowity jego brak, charakterystyczny ból w dole pleców oraz obrzęk. Osoby z niewydolnymi nerkami są bardziej podatne na zakażenia niż zdrowi ludzie. Jak się diagnozuje niewydolność nerek?

Niewydolność nerek – co to za choroba?

Niewydolność nerek jest schorzeniem, które prowadzi do częściowego lub całkowitego upośledzenia czynności tego narządu. Skutkiem niewydolności jest brak możliwości oczyszczania organizmu z toksyn, czego rezultatem są narastające obrzęki i ból w dolnej części pleców. Chorobę dzieli się na ostrą niewydolność nerek oraz przewlekłą niewydolność nerek.

Postać ostra schorzenia to stan nagły z gwałtownym przebiegiem i jest całkowicie odwracalna. Przewlekła natomiast wiąże się z długotrwałą chorobą, której skutkiem jest częściowe lub całkowite upośledzenie nerek. Jest ono nieodwracalne i wymaga prowadzenia dializ, a nawet konieczności przeszczepienia chorej nerki.

W przypadku ostrej niewydolności nerek ICD 10 (kod chorobowy) to N17, a przy chorobie przewlekłej N18.

kobieta pijąca wodę

Niewydolność nerek – przyczyny

Przyczyny niewydolności nerek są uzależnione zarówno od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Najczęstszym powodem niewydolności są nieprawidłowości w budowie anatomicznej, które prowadzą do upośledzenia czynności nerek. Jeszcze inną przyczynę stanowią uszkodzenia wywołane toksynami.

Pozostałe przyczyny niewydolności nerek:

  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca;
  • choroby kłębuszków nerkowych;
  • biegunki lub wymioty, które prowadzą do odwodnienia;
  • wstrząs urazowy, albo septyczny;
  • krwotoki;
  • niedostateczne ukrwienie nerek (przednerkowa niewydolność nerek);
  • niedrożność dróg moczowych.

Warto wspomnieć, że skutkiem ostrej niewydolności nerek jest jej postać przewlekła oraz schyłkowa niewydolność nerek. Chorobę o charakterze schyłkowym uważa się za najbardziej zaawansowane stadium, które wymaga leczenia nerkozastępczego.

Przewlekła i ostra niewydolność nerek – objawy

Przy niewydolności nerek pierwszym objawem charakterystycznym jest zmniejszona ilość lub całkowity brak oddawanego moczu w ciągu doby. Skąpomocz lub bezmocz powoduje, że u chorego pojawia się ból w dole pleców, który promieniuje aż do pachwin. Bywa on na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Pojawiają się obrzęki, a pacjent czuje się zmęczony, wyczerpany.

Inne objawy niewydolności nerek:

  • niska temperatura ciała,
  • zimne ręce i stopy;
  • skaczące ciśnienie krwi;
  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego;
  • zaburzenia gospodarki elektrolitowej;
  • niesmak w ustach;
  • zakwaszenie organizmu;
  • podatność na zakażenia.

Symptomy świadczące o niewydolności nerek są widoczne w badaniach diagnostycznych.

Zobacz także

Diagnostyka niewydolności nerek

Kluczowym badaniem służącym do oceny stanu nerek jest współczynnik przesączania kłębuszkowego (GFR). Jego wartość bada się razem z poziomem kreatyniny we krwi. To proste i bezbolesne badanie laboratoryjne. Za prawidłowy poziom GFR uznaje się wartość 140 ml/min. Przy poziomie niższym niż 90 ml/min stwierdza się niewydolność nerek.

Diagnostyka obejmuje także badanie ogólne moczu i poziom elektrolitów. Niektórym osobom zleca się badania obrazowe, takie jak: ultrasonografia nerek (USG), tomografia komputerowa (TK) czy scyntygrafia.

Niewydolność nerek – leczenie

Leczenie niewydolności nerek jest zależne od przyczyny powstania choroby i stadium jej zaawansowania. Z reguły leczy się choroby współistniejące, które mogą przyczyniać się do upośledzenia pracy tego narządu. Podstawą jest niedopuszczenie do powikłań, lub odwodnienia i zahamowanie rozwoju choroby.

W skrajnych sytuacjach, gdy farmakologiczne leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, do terapii jest włączane leczenie nerkozastępcze w postaci hemodializ albo dializ otrzewnowych. Ostatecznie chory jest kwalifikowany do przeszczepu.

Niewydolność nerek a dieta

Dietę w niewydolności nerek należy traktować jako jedną z metod leczenia. Spożywane produkty powinny mieć ograniczoną zawartość białka, sodu i fosforu. Z menu trzeba wyeliminować przetworzoną żywność i tłuszcze zwierzęce. Polecane są natomiast tłuszcze roślinne i węglowodany pochodzące z warzyw i owoców.

Niewydolność nerek u zwierząt

Niewydolność nerek u psa (lub kota) to jedno z najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych schorzeń. Przyczyną powstania choroby są zatrucia, nowotwory lub urazy, a także rasa i wiek zwierzęcia. Niewydolność nerek u zwierząt objawia się spadkiem aktywności fizycznej, spadkiem masy ciała, specyficznym zapachem z pyska, nierzadko biegunką, wymiotami lub wzmożonym pragnieniem. Choroba jest nieuleczalna.

Trudno określić, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek, ale dzięki właściwemu leczeniu i odpowiedniej diecie można cieszyć się towarzystwem pupila jeszcze przez długie lata.

Bibliografia

1. Kozłowska-Trusewicz D., Przewlekła niewydolność nerek – rola określania filtracji kłębkowej GFR we wczesnej diagnostyce, „Rocznik Medyczny” 2007, v. 1, t. XIV.
2. Pietrzyk J. A., Dyras P., Gabrowska E., Kubiak W. i in., Ocena stanu odżywienia chorych z niewydolnością nerek, Janssen-Cilag Polska 2010, s. 6-15.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?