Niezwykłe dokonanie badaczy z Gdańska! Pomoże w walce z nowotworami
Urząd Patentowy przyznał Uniwersytetowi Gdańskiemu dwa patenty na potencjalne leki antynowotworowe. Nowe substancje hamują podział komórek nowotworowych skuteczniej niż stosowane do tej pory cytostatyki.
Patenty na potencjalne leki antynowotworowe dla badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego
Mimo ogromnego postępu medycyny choroby nowotworowe z roku na rok zbierają coraz większe żniwo. Szacuje się, że dotykają ponad 100 milionów ludzi na całym świecie. Rocznie rozpoznawanych ok. 15 mln nowych przypadków. Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny jest więc znalezienie skutecznego lekarstwa na raka. Bardzo duży krok w tym kierunku poczynił ostatnio zespół badaczy z Wydziału Chemii Analitycznej Uniwersytetu Gdańskiego, który opracował i opatentował dwa typy nowych związków o właściwościach przeciwnowotworowych.
„Odkrycie dotyczy dwóch grup nowych substancji opartych na pochodnych związku chemicznego o nazwie antrachinon oraz układów molekularnych zawierających w budowie pierścienie antrachinonu” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Substancje, o których mowa, hamują podział komórek nowotworowych skuteczniej niż stosowane do tej pory cytostatyki.
„Mogą przyczynić się do zwiększenia skuteczności aktualnie stosowanych terapii”
Synteza nowych związków opracowana została przez prof. dr hab. inż. Tadeusza Piotra Ossowskiego i dra Pawła Niedziałkowskiego oraz dr Elżbietę Czaczyk z Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Aktywność otrzymanych molekuł natomiast zbadało Laboratorium Doświadczalnej Terapii Przeciwnowotworowej w Instytucie Immunologii i Terapii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.
– Otrzymane związki chemiczne w zależności od struktury charakteryzują się zróżnicowaną aktywnością. Na podstawie przeprowadzonych badań in vitro można stwierdzić, że związki te wykazują zdolność do przełamywania lekooporności komórek nowotworowych w stosunku do powszechnie stosowanych leków w terapii przeciwnowotworowej – mówi dr Paweł Niedziałkowski.
Co to oznacza w praktyce? Specjalista wyjaśnia:
– Powyższe związki w przyszłości mogą okazać się skuteczne w leczeniu chorób nowotworowych w przypadku, gdy aktualnie stosowane leki nie przynoszą efektu terapeutycznego. Fakt ten może również przyczynić się do zwiększenia skuteczności aktualnie stosowanych terapii.
Substancje opracowane przez chemików z UG są otrzymywane „niestosowanymi do tej pory metodami syntezy chemicznej i posiadają właściwości cytostatyczne, hamujące podział komórek nowotworowych”.
– Nowe metody wytworzenia pochodnych antrachinonu (są to związki szeroko rozpowszechnione w przyrodzie) umożliwiają ich szybsze i bardziej wydajne wytwarzanie – dodaje prof. Tadeusz Piotr Ossowski.
Oba patenty trafiły do działającego przy UG Centrum Transferu Technologii, które zajmie się poszukiwaniem partnerów zainteresowanych dalszymi badaniami nowych związków. Jak podkreśla szef centrum dr Karol Śledzik, od uzyskania patentu do ewentualnego wykorzystania nowych substancji jest „bardzo długa droga”.
Zobacz także
„Istnieje wyraźna relacja między śmiechem a zwiększoną aktywnością komórek antyrakowych” – mówi Piotr Bielski, prowadzący zajęcia jogi śmiechu dla osób z chorobą onkologiczną
„Jak dokonasz czegoś takiego, to czujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych” – mówi Paulina Buczek, która po chemioterapii ruszyła w samotną podróż motocyklem po Europie
„Długo unikałam słów, że mam raka piersi. Przecież mam dopiero 24 lata”. Maja Gołębiewska o swojej chorobie
Polecamy
Marta Lech-Maciejewska ogłosiła powrót do zdrowia: „Straciłam połowę ważnego dla ciała organu, ale jestem bezpieczna”
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
się ten artykuł?