Przejdź do treści

Przewlekły lub ostry nieżyt żołądka – objawy, dieta, leki, domowe sposoby leczenia

nieżyt żołądka - kobieta leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Fot. Africa Studio / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nieżyt żołądka może mieć charakter przewlekły lub ostry. Przyczyn jest wiele. Jakie są objawy nieżytu żołądka? Jak wygląda leczenie nieżytu żołądka? I dlaczego najważniejsza jest lekkostrawna dieta, która jest domową metodą leczenia chorego? Wyjaśniamy!  

Nieżyt żołądka

Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka, katar żołądka lub grypa żołądkowa. Leczenie domowe tej dolegliwości często jest wystarczające, w jego zakres wchodzi m.in. właściwa dieta. Czasami obserwuje się współistnienie nieżytu żołądka i jelit. Przyczyn może być wiele – od patogenów i leków po spożywanie alkoholu czy niewłaściwą dietę. Objawy nieżytu żołądkowego to najczęściej: wzdęcia, nudności, wymioty czy odbijanie.

Nieżyt żołądka polega na uszkodzeniu błony śluzowej żołądka, co może mieć charakter zarówno przewlekły, jak i ostry.

Przyczyny nieżytu żołądka

Najczęstszymi przyczynami nieżytu żołądka są:

Stosowanie toksycznych substancji w postaci alkoholu czy innych używek może prowadzić nawet do niebezpiecznych mikropęknięć w błonie śluzowej żołądka, stąd w treści wymiocin czy stolcu pojawia się czasami domieszka krwi.

Kobieta trzyma się za brzuch z powodu bólu brzucha

Objawy kataru żołądka

Objawy nieżytu żołądka to:

  • przede wszystkim ból w nadbrzuszu. Może mieć on charakter ostry, piekący lub tępy;
  • nudności czy wymioty, w treści których można znaleźć domieszkę krwi. Wygląd i treść wymiotów zależy od stadium zaawansowania nieżytu żołądka;
  • częste, uporczywe odbijanie;
  • wzdęcia;
  • uczucie pełności po posiłku;
  • utrata apetytu;
  • nadmierny spadek wagi.

Jeśli wymioty mają krwistą treść bądź stolce mają czarny kolor, konieczne jest pilne zgłoszenie się do lekarza. Może to być bowiem objaw krwawienia zagrażającego życiu chorego. Bardzo niebezpieczne jest współistnienie objawów w postaci nadmiernego zmęczenia, duszności i bladości skóry.

Co zrobić, gdy podejrzewa się nieżyt żołądka?

W przypadku pojawienia się objawów niepokojących, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Dla lekarza bardzo istotne są: charakter bólu, rodzaj przyjmowanych na stałe leków, czas wystąpienia objawów, tryb życia, choroby towarzyszące, obciążenia rodzinne, dieta i używki. W badaniu palpacyjnym brzucha stwierdza się znaczną tkliwość w nadbrzuszu.

Można też wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, co pozwoli wykluczyć np. przewlekłą utratę krwi z uszkodzonej śluzówki. Doskonałym badaniem diagnostycznym jest gastroskopia. Polega ona na endoskopowym badaniu górnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie badania można pobrać wycinki z błony śluzowej żołądka i wykonać test na obecność Helicobacter pylori.

Ostry ból w nadbrzuszu czasami może być również różnicowany z zapaleniem płuc czy też ostrym zespołem wieńcowym.

Leczenie nieżytu żołądka

W zależności od przyczyny, leczenie domowe może być podstawą postępowania. Rzadko kiedy chory wymaga hospitalizacji. W przypadku wykrycia H. pylori należy rozważyć zwalczenie bakterii w całości. Konieczne jest również unikanie niesteroidowych leków przeciwbólowych, które podrażniają błonę śluzową żołądka. Konieczna jest rezygnacja z używek (alkoholu lub papierosów).

Warto zastosować leki neutralizujące pH żołądka. Służą temu inhibitory pompy protonowej. Należy zawsze mieć na względzie, że nasilony proces zapalny w ścianie żołądka prowadzi do niedoboru witaminy B12. Wszystkie te działania mogą być wykonywane w warunkach domowych, chyba że chory przejawia niepokojące objawy sugerujące krwawienie z przewodu pokarmowego. Wtedy konieczna jest pilna endoskopia i hospitalizacja.

Jeśli znana jest przyczyna nieżytu żołądka, leczenie jest bardzo skuteczne. Jeśli jednak trudno dojść do bezpośredniej przyczyny nieżytu, trudno wdrożyć przyczynowe, skuteczne leczenie. Mimo to uznaje się, że w większości przypadków nieżyt żołądkowy jest możliwy do całkowitego wyleczenia.

Dieta w nieżycie żołądka

Dieta w nieżycie żołądka bazuje na unikaniu potraw smażonych, tłustych. Zaleca się gotowanie w wodzie lub na parze jako metody przygotowania posiłków. Dieta w nieżycie żołądka powinna być lekkostrawna. Nie wolno używać ostrych przypraw i spożywać zbyt gorących posiłków. Warto pamiętać o spożywaniu 5–6 posiłków w ciągu dnia, o niewielkiej objętości. Napoje gazowane, alkohol czy inne używki są absolutnie zabronione.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?