Przejdź do treści

„Noszenie szpilek nie jest dobre dla kobiecego zdrowia” – przestrzega Pani Fizjotrener

Nogi
"Noszenie szpilek nie jest dobre dla kobiecego zdrowia" - apeluje Pani Fizjotrener/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Rodzaj obuwia, jaki nosimy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie” – pisze na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Specjalistka wyjaśnia, w jaki sposób noszenie szpilek wpływa na mięśnie dna miednicy i brzucha.

Szpilki a mięśnie dna miednicy i brzucha

O niekorzystnym wpływie noszenia szpilek na organizm pewnie słyszałaś już nieraz. Nierównomiernie rozłożony ciężar ciała podczas chodzenia w butach na wysokich obcasach prowadzi nie tylko do stanów zapalnych ścięgien, przykurczu i skrócenia ścięgna Achillesa, ale też narusza mięśnie dna miednicy oraz brzucha. W konsekwencji może prowadzić to do wielu dolegliwości zdrowotnych. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.

Rodzaj obuwia, jaki nosimy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie!
Noszenie szpilek nie jest dobre dla kobiecego zdrowia!” – zwraca uwagę ekspertka.

Pani Fizjotrener wyjaśnia, z czym w szczególności wiąże się  noszenie szpilek:

  • Zmienia się ustawienie miednicy na przodopochylenie, co prowadzi do osłabionej jej pracy, zmniejsza się napięcie mięśni dna miednicy – a mniejsze napięcie to większe ryzyko obniżenia ścian pochwy, nietrzymania moczu czy pogorszenia jakości życia seksualnego.
  • Pogłębia się lordoza lędźwiowa i mięśnie w okolicach dolnych pleców będą bardziej napięte – większe prawdopodobieństwo bólów kręgosłupa. Zmienia się też nacisk na kręgi i zwiększa prawdopodobieństwo dyskopatii.
  • Mięśnie brzucha są w rozciągnięciu z powodu dwóch wyżej wymienionych czynników – nie polecam nosić szpilek zatem, gdy zmagasz się z rozejściem mięśni prostych brzucha lub jesteś w ciąży. W szpilkach miałaś wyglądać lepiej, ale ten brzuch odstaje? (…) Stałe wciąganie brzucha i chodzenie z mocno napiętym tez negatywnie wpływa na dno miednicy!
  • Zmiana środka ciężkości ciała i przeniesienie ciężaru ciała na przodostopie wpłynie negatywnie na całą pracę mięśni stopy i łydki, także na kolana. Do tego mogą dojść obrzęki i uczucie ciężkości nóg, ponieważ stałe napięte mięśnie nie tłoczą dobrze krwi i limfy.

Warto także pamiętać, że codzienne noszenie butów na szpilce może doprowadzić do wystąpienia zwyrodnień kości i stawów, gdyż krew nie krąży swobodnie i odpowiednia jej ilość może nie docierać do części stopy.

Prawidłowa postawa ciała bez butów

Pani Fizjotrener opublikowała również zdjęcie, na którym pokazała, co się dzieje, kiedy nie mamy założonych butów:

  • Kręgosłup jest wydłużony z zachowaniem naturalnych krzywizn.
  • Miednica pozostaje w naturalnej pozycji.
  • Brzuch jest lekko aktywny.
  • Występują trzy punkty podparcia na stopie.

Włodarczyk dodała, że szpilek nie powinny w szczególności zakładać osoby, które przechodzą rehabilitację dna miednicy lub brzucha.

Pani Fizjotrener

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. W ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?