Nowatorska metoda wykrywania wczesnego spektrum autyzmu. Algorytm rozpoznaje zaburzenie w 10 minut!
Naukowcy opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który wykrywa wczesne zaburzenia spektrum autyzmu w zaledwie 10 minut. Nowa metoda jest skuteczna w 80 proc. i bazuje na krótkich filmach, na których dziecko bawi się z jednym z rodziców.
Algorytm wykrywa spektrum autyzmu w 10 minut
Zespół naukowców z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) w Szwajcarii opracował algorytm sztucznej inteligencji oparty na analizie nagrań wideo, poprzez które rozpoznaje wczesne objawy spektrum autyzmu. Metoda ta może okazać się rewolucyjna, ponieważ do tej pory diagnozowanie spektrum autyzmu odbywało się za pomocą testów psychologicznych.
Technologia naukowców bada mikro ruchy dziecka i w zaledwie 10 minut diagnozuje je. Na podstawie krótkiego wideo, na którym dziecko bawi się z jednym z rodziców, sztuczna inteligencja analizuje charakterystyczne gesty dziecka wskazujące na spektrum autyzmu. Szwajcarscy badacze zapewniają, że ich system sprawdził się w ponad 80 procentach przypadków. Do tej pory zbadano 68 zdrowych dzieci i 69 dzieci z zaburzeniem.
„To doskonały wynik, bo w 10 minut możemy uzyskać łatwo dostępną dla każdego informację o niepokojących zmianach. Pozwoliłoby to rodzicom uzyskać wstępną automatyczną ocenę objawów autyzmu u dziecka” – wyjaśniła prof. Marie Schaer.
Rewolucja w diagnozowaniu spektrum autyzmu
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Scienific Reports”. Jak zaznaczają naukowcy, statystycznie spektrum autyzmu dotyczy co 54. dziecka. Metoda, która pozwoli na szybsze wykrywanie pierwszych objawów, może przynieść poprawę w komforcie życia osób borykających się z nim. Autyzm to zaburzenie psychorozwojowe, które objawia się zwykle przed 3. rokiem życia, jednak w większości przypadków diagnozowany jest dopiero u dzieci mających więcej niż 5 lat.
Teraz naukowcy pracują nad aplikacją na smartfony, która pomoże w diagnostyce spektrum autyzmu u najmłodszych i może zrewolucjonizować świat.
Czym jest autyzm?
Autyzm to zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu. Często dla określenia tego schorzenia używa się terminu autyzm dziecięcy, ale pamiętać należy, że nie odnosi się on tylko do dzieci, ale do okresu życia, w którym zaobserwowano jego pierwsze objawy – najczęściej pojawiają się one u dzieci do trzeciego roku życia. Błędne jednak jest przekonanie, jakoby autyzm dotyczył jedynie wieku dziecięcego – jest to zaburzenie trwające całe życie dotkniętego nim człowieka.
Objawy autyzmu mogą obejmować:
- autystyczną izolację,
- przymus stałości otoczenia,
- niezdolność do interakcji społecznych,
- stereotypowe, powtarzające się czynności,
- zaburzenia mowy (echolalia – powtarzanie fragmentów właśnie zasłyszanych wypowiedzi, odwracanie zaimków)
- całkowity brak mowy,
- czasami łatwość zapamiętywania, także w kontekście liczb oraz dat;
- uwielbienie schematów oraz rutyny i procedur;
- koncentracja na wąskiej dziedzinie wiedzy;
- brak elastyczności i spontaniczności;
- problemy z empatią i dopasowaniem się do norm społecznych.
Zaburzenie to jest definiowane jako problem rozwojowy, jednak w żadnym wypadku nie można utożsamiać go z chorobą psychiczną. Dobrze zaznaczyć, że wciąż najczęściej mówi się o objawach ze spektrum autyzmu w starej nomenklaturze, rozdzielając zaburzenie na autyzm typowy, atypowy oraz zespół Aspergera (od czego specjaliści powoli odchodzą).
Zobacz także
„Już na etapie płodu mózg ludzi z autyzmem rozwija się inaczej”. Dawid Ciemięga komentuje najnowsze doniesienia
Autyzm. Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu? Czy Greta Thunberg jest manipulowana? Odpowiada pedagog Joanna Ławicka, u której także zdiagnozowano zespół Aspergera
„Autyzm – wystarczy zrozumieć”. Ucz się tolerancji w najnowszej kampanii mówiącej o spektrum autyzmu
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Objawy psychiczne Hashimoto. Jak choroba tarczycy wpływa na psychikę?
„Game changer” w medycynie. Technologia, która pozwala wykryć osoby w grupie ryzyka zawału
Faye Dunaway o chorobie afektywnej dwubiegunowej: „Jest tylko częścią mojego makijażu”
się ten artykuł?