Przejdź do treści

Nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów onkologicznych i chorych na SMA. Nowa lista leków refundowanych

Leki położone na dłoni
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Znajdzie się na niej nusinersen – lek dla chorych na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Będzie mogło skorzystać z niego blisko 700 pacjentów. Dodatkowo pojawią się nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów onkologicznych.

Nowa lista leków refundowanych ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo zapowiada, że umieszczenie na liście leku Spinraza (nusinersen) jest dużym sukcesem resortu zdrowia. Jest on dostępny w 22 krajach europejskich, jednak jego refundacja jest ograniczona. W Polsce będzie on dostępny dla wszystkich pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

Zobacz więcej co nowego od stycznia: Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia

To przełomowa decyzja dotycząca leku, który pozwala zmieniać życie ludzi chorujących na rdzeniowy zanik mięśni. Pacjenci dostaną dostęp do jedynego istniejącego na świecie leku.

skomentowała prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik katedry i kliniki neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

SMA jest chorobą genetyczną, która niszczy mięśnie i nerwy, a w konsekwencji prowadzi do ciężkiej niepełnosprawności, zdarza się również, że do śmierci. Badania wskazują na korzyści kliniczne i bezpieczeństwo leku Spinraza stosowanego u chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

Oszacowano, że rocznie w Polsce rodzi się około 50 dzieci chorych na SMA i większość z nich ma najcięższy typ choroby, która postępuje niewydolność oddechowa i pod koniec pierwszego roku życia dochodzi do śmierci. Dzieci, które otrzymają lek, rozwijają się jak dzieci zdrowe.

Dobra wiadomość dla pacjentów onkologicznych

Nowa lista leków refundowanych wprowadza również nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów onkologicznych. Zmiany w leczeniu obejmą chorych na raka płuc. Tecentriq (atezolizumab) będzie refundowany w ramach programu: „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Będzie on stosowany dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz innym niż płaskonabłonkowy.

Refundacją zostanie objęty także lek Xalkori (crizotinibum), w ramach programu Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca w ramach pierwszej linii leczenia, a także wśród pacjenów z rearanżacją genu ROS1.

Mężczyzna waży susz marihuany na wadze

Kolejny lek, który znajdzie się na liście to Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”. To jednak nie wszystko. Produkty lecznicze, które zawierają substancje czynne, takie jak: rysperydon, sulpiryd, arypiprazol, zyprazydon oraz topiramat, zostały objęte refundacją przy leczeniu zespołu Tourette’a.

Zapowiedziano, że dla 1371 leków wprowadzono obniżki cen od 1 gr do 1836 zł, natomiast dla żadnego produktu leczniczego nie wprowadzono podwyżki urzędowych cen zbytu.

Podjęliśmy 3180 decyzji refundacyjnych dla 2259 leków. Do projektu obwieszczenia zostały dodane 44 produkty, w tym 28 produktów i dwa wyroby medyczne w ramach listy aptecznej, jeden produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii oraz 13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych.

powiedział Marcin Czech, wiceminister zdrowia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?