Przejdź do treści

Nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Zmiany wejdą w życie od 2022 roku

Kobieta
Nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Zmiany wejdą w życie od 2022 roku/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od stycznia 2022 roku czekają nas spore zmiany, które dotkną wszystkich przebywających na L4 oraz na urlopie macierzyńskim. Zmienią się m.in. zasady maksymalnego okresu pobierania zasiłku czy jego wysokość w przypadku pobytu w szpitalu. Nowe przepisy dotkną również kobiety w ciąży.

Co się zmieni w przypadku L4?

Najwięcej zmian, które zaczną obowiązywać już w styczniu 2022 roku, dotyczy zasiłku chorobowego. Zmieni się m. in. zasada wyliczania maksymalnego okresu pobierania zasiłku. Ustawowo wciąż  będą to 182 dni, jednak będą obliczane w nowy sposób. Dotychczas zwolnienia lekarskie sumowały się w ciągu roku, jeśli wystawione były najczęściej z powodu tej samej choroby. Po zmianach powód wystawienia zwolnienia nie będzie już istotny. Niezależnie więc, na co zachorujemy, wszystkie L4 zostaną zsumowane i odjęte od maksymalnego okresu, w trakcie którego przysługuje nam zasiłek.

Ważną zmianą jest również wysokość zasiłku w przypadku pobytu w szpitalu. Od 2022 roku wzrośnie on o 10 proc. i będzie wynosił 80 proc. pensji, tak jak w przypadku chorowania w domu.

Według nowych przepisów skróci się także czas obowiązywania zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Obecnie przysługuje nam on przez pół roku, jeśli w trakcie choroby skończyła nam się umowa. Od nowego roku czas ten skróci się o połowę. Na zasiłek więc będziemy mogli liczyć przez 91 dni bez pracy. Ta zasada nie będzie jednak dotyczyła m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.

To jednak nie koniec zmian. Skorzystają na nich spóźnialscy, ponieważ nie będą już tracić zasiłku, jeśli nie zapłacą składek w terminie.

– Od stycznia 2022 roku ubezpieczenie chorobowe nie ustanie z tego powodu, że składka została opłacona po terminie. Przedsiębiorcy otrzymają świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet wtedy, gdy składka wpłynie do ZUS później niż powinna. Od nowego roku nie będą więc potrzebne wnioski o przywrócenie terminu płatności składek od osób, które spóźniły się z ich opłaceniem – informuje ZUS.

Magdalena Boczarska-Jedynak

Zmiany w urlopie macierzyńskim

Zmiany dotkną również ciężarne. Od stycznia prawo do zasiłku uzyskają kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w trakcie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.  Do tej pory w takiej sytuacji traciły one prawo do zasiłku. Teraz się to zmieni, a kobiety, które utracą pracę w związku ze zgonem pracodawcy, będą rozpatrywane na takich samych zasadach, jak te ciężarne, które utraciły umowę z powodu likwidacji lub upadłości firmy pracodawcy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?