Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży. „Stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe” – alarmuje położna
Jesteś w ciąży i ograniczasz aktywność lub przez większość czasu leżysz w łóżku? Najnowsze rekomendacje amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Matczyno-Płodowej negują takie postępowanie. Specjaliści zwracają także uwagę na szereg negatywnych konsekwencji, jakie powoduje reżim łóżkowy ciężarnej.
Reżim łóżkowy niezdrowy dla ciężarnej
Kobietom, którym groził przedwczesny poród, przez lata zalecano znaczne ograniczenie aktywności. Najczęściej oznaczało to spędzanie większości ciąży w łóżku. Najnowsze rekomendacje amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Matczyno-Płodowej jednak negują takie postępowanie. Na problem zwróciła uwagę na swoim profilu na Instagramie położna Izabela Dembińska. Jak wyjaśnia, specjaliści podkreślają, że obecny reżim łóżkowy oraz znaczne ograniczenie aktywności wcale nie są zdrowe dla przyszłej matki. I to nie tylko w przypadku ciężarnych, którym grozi przedwczesny poród.
To samo podejście stosowane było w wypadku nadciśnienia, hipotrofii płodu, łożyska przodującego, czy też podwyższonego ryzyka poronienia. Jednak okazuje się, że aktualny stan wiedzy medycznej przeczy zaleceniom – wyjaśnia położna.
Dembińska tłumaczy, że wciąż istnieją sytuacje w ciąży, w których warto zwolnić. Zaznacza jednak, że obecne zalecenia wprowadzają poważne zmiany w podejściu, które funkcjonowało od lat.
Ryzyko stosowania reżimu łóżkowego w ciąży
Stanowisko to jest przeciwne stosowaniu reżimu łóżkowego lub znacznemu ograniczeniu aktywności w przypadku nadciśnienia, hipotrofii płodu, łożyska przodującego, czy zagrażającego poronienia. Bardzo mocno wypowiada się też przeciw ograniczeniu aktywności w przypadkach, które zagrażają przedwczesnym porodem, takich jak skrócenie szyjki macicy, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego czy przedwczesne skurcze – wyjaśnia położna.
Specjaliści w swoich rekomendacjach wymieniają także powikłania, na jakie narażona jest przyszła mama, leżąc przez większość czasu w łóżku. Jak czytamy, brak aktywności obciążającej powoduje utratę:
- masy mięśniowej,
- masy kostnej,
- objętości osocza,
- wydolności sercowo-naczyniowej.
Ponadto zaznaczają, że ciężarne w takich sytuacjach narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich i innych chorób zakrzepowych, takich jak zatorowość płucna.
Izabela Dembińska – kim jest?
Położna Izabela Dembińska jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.
Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Jej profil na Instagramie @polozna_izabela_dembinska obserwuje ponad 20 tys. osób.
RozwińZobacz także
Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać
Smutna ciąża. Co robić, gdy oczekiwanie na dziecko jest zanurzone w lęku i trudnych emocjach?
Inga Izabela Dańkowska: Joga prenatalna nie wymaga wcześniejszego doświadczenia. Zawiera wyłącznie bezpieczne ćwiczenia i techniki
Polecamy
„Kiedy ludzie pytają: ’17 lat razem razem i wciąż nie macie dzieci?’. Po prostu pokażę im to”. Jej ciało przeszło dużo, a serce jeszcze więcej
Jennifer Lawrence jest w ciąży. Aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Ma za sobą również dwa poronienia
Melania Trump zabiera głos w sprawie aborcji: „Chcę decydować o tym, co zrobię ze swoim ciałem”
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
się ten artykuł?