Przejdź do treści

Nowe rozporządzenie, więcej badań na tarczycę. „Jest jednak pewien warunek” zauważa Aleksandra Miszkiewicz

W rozporządzeniu jest mowa o diagnostyce i leczeniu niedoczynności tarczycy oraz diagnostyce guzków pojedynczych i mnogich tarczycy \źródło: Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Październik przyniósł korzystne zmiany dla osób borykających się z chorobami tarczycy. Od początku tego miesiąca pacjentki oraz pacjenci mogą otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu (POZ) skierowanie na większą liczbę badań niż do tej pory. Jest jednak jeden warunek, który musi spełnić placówka. Pisze o tym Aleksandra Miszkiewicz na swoim profilu @sprawadladietetyka.

Nowe przepisy, więcej badań

Jak zapowiadał resort zdrowia, 1 października została uruchomiona opieka koordynowana w przychodniach wraz z rozszerzonym pakietem badań, na które lekarze rodzinni mogą kierować pacjentów. Opieka ta dotyczy m.in. diagnostyki i leczenia niedoczynności tarczycy oraz diagnostyki guzków pojedynczych i mnogich tarczycy. A to znaczy, że skorzystają na tym także pacjenci z problemami endokrynologicznymi. Pisze o tym Aleksandra Miszkiewicz, dietetyk kliniczna na swoim profilu na Instagramie @sprawadladietetyka.

„Do tej pory lekarz POZ mógł wystawić skierowanie w ramach NFZ jedynie na TSH oraz FT4 oraz wystawić skierowanie do endokrynologa. Dopiero endokrynolog mógł przepisać w ramach NFZ skierowanie na badanie: FT3 oraz USG tarczycy”- wspomina jak było wcześniej.

Zgodnie z oficjalnym rozporządzeniem, lekarz POZ ma prawo skierować pacjenta na szersze badania tarczycowe.

Lekarz POZ może wystawić skierowanie na:

  • ANTY TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej) – istotne w diagnostyce choroby Hashimoto,
  • ANTY TG ( przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie) – istotne w diagnostyce choroby Hashimoto,
  • ANTY TSHR (przeciwciała przeciwko receptorom TSH) – istotne w diagnostyce choroby Gravesa-Basedowa,
  • biopsję aspiracyjną, cienkoigłową u dorosłych.

Co to oznacza?

„Jeśli lekarz pierwszego kontaktu uzna za słuszne zlecenie tych badań na NFZ, wówczas ma prawo (nie mylić z obowiązkiem) wystawić ci na nie skierowanie. Może zmniejszyć to w pewnym stopniu kolejki do endokrynologów (lekarz POZ ma prawo wypisać lewotyroksynę czy też thyrozol)”- pisze Miszkiewicz.

Jednak zaznacza, że zakomunikowanie lekarzowi o objawach nadczynności/niedoczynności tarczycy oraz powiedzenie mu, że „samo TSH to za mało”, wcale nie gwarantuje, że dostanie się darmowy komplet badań na tarczycę.

„Lekarz wystawia pełne skierowanie tylko, w jego zdaniem, uzasadnionych przypadkach”- podkreśla.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny warunek, który musi spełnić nasza przychodnia: musi ona przystąpić do Programu OK (opieka koordynowana) i wybrać ścieżkę endokrynologiczną. Jak czytamy na stronie nfz.gov.pl, „opieka koordynowana w POZ pozwoli na szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwi dostęp do specjalisty”. 

„Jeśli placówka nie wyrazi chęci wzięcia udziału w programie, wówczas lekarz nie będzie mógł wystawić skierowania” – ostrzega Miszkiewicz.

Co sama autorka wpisu uważa na ten temat?

„Uważam, że to świetna inicjatywa i drobna zmiana w dobrym kierunku, jeśli chodzi o 'odgruzowanie’ terminów na NFZ do lekarzy specjalistów. Świetna opcja dla osób, które mają ewidentne wskazania medyczne do pełnego pakietu badań, a finansowo nie mogą sobie na to pozwolić. Niemniej jednak podejrzewam, że tak czy siak większość pacjentów badania te będzie musiała robić prywatnie” – podsumowała swój wpis.

Nie tylko Hashimoto

Aleksandra Miszkiewicz – kim jest?

Aleksandra Miszkiewicz to dietetyk kliniczna. Specjalizuje się głównie w chorobach endokrynologicznych i jednostkach często współistniejących, np. zaburzeniach gospodarki kostnej, insulinooporności, anemii, niedoborach mikroelementów, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, celiakii, alergiach i nietolerancjach pokarmowych oraz zaburzeniach hormonalnych. Na Instagramie prowadzi profil @sprawadladietetyka. Obserwuje go ponad 17 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwińźródło: nfz.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?