Nowotwór drobnokomórkowy płuc – jakie daje rokowania i jak go wyleczyć?
Nowotwór drobnokomórkowy płuc ma bardzo agresywny przebieg. Niestety długo nie daje objawów, a pierwsze symptomy pojawiają się na bardzo późnym etapie, co nie rokuje dobrze.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Drobnokomórkowy rak płuc to nowotwór złośliwy, któremu towarzyszą agresywny przebieg kliniczny, a także szybkie rozprzestrzenianie się przerzutów. Według statystyk, rak drobnokomórkowy stanowi do 25% wszystkich istniejących typów raka płuc. Uważa się, że ta forma nowotworu jest chorobą układową, podczas której przerzuty prawie zawsze pojawiają się w węzłach chłonnych we wczesnych stadiach. Przerzuty dotyczą od 90% do 100% węzłów chłonnych wewnątrz klatki piersiowej, od 15% do 50% wątroby, od 16% do 54% gruczołów nadnerczy, od 28% do 45% kości i rzadziej – od 15% do 22% mózgu. Wówczas mówi się o raku płuc drobnokomórkowym rozsianym.
Według najnowszych badań, rak drobnokomórkowy płuc występuje u 18% pacjentów onkologicznych, wśród których większość stanowią mężczyźni (93%). Wiek od 40 do 60 lat jest uważany za szczyt częstości występowania tej formy raka (72,5%).
Objawy nowotworu drobnokomórkowego płuc
Nowotwór drobnokomórkowy płuc prawie nie wysyła objawów, dopóki w płucach nie powstanie guz. Guzy mogą powodować częste objawy, które są trudne do skojarzenia z tak poważną chorobą: kaszel, chrapliwy oddech, ból w klatce piersiowej, a czasami – w późniejszych etapach – odkrztuszanie krwi. W kolejnych fazach, w szczególnie trudnych przypadkach, kiedy rak płuc rozprzestrzenił się na inne narządy, mogą występować: ból głowy, chrypka w głosie, ból w plecach, trudności w połykaniu.
Szczególnie ważny w rozpoznawaniu raka płuc drobnokomórkowego jest proces przerzutów, który będzie determinował wybór przyszłych taktyk leczenia. Przede wszystkim należy zdiagnozować nowotwór, następnie przeprowadzić tomografię mózgu i klatki piersiowej, a także badanie masy kostnej.
Zobacz także
Leczenie raka drobnokomórkowego płuc
Obecnie uważa się, że drobnokomórkowy rak płuc jest skuteczniej leczony zachowawczym typem leczenia. Zasadą leczenia tej postaci raka jest chemioterapia, która czasami jest połączona z radioterapią. W sytuacjach, gdy nowotwór znajduje się w ograniczonym stadium, wykonuje się zabieg chirurgiczny.
W przypadku drobnokomórkowego raka płuc rokowania zależą przede wszystkim od podjęcia chemioterapii. Jest to najpopularniejsza metoda leczenia, polegająca na podawaniu leków doustnie. Leki są dystrybuowane w całym ciele. Zwykle chemioterapię przepisuje się w przypadkach, gdy przerzuty miały czas na wzrost w innych narządach i tkankach poza płucami.
Chemioterapia raka drobnokomórkowego płuc odbywa się etapami, z przerwami, aby dać możliwość rehabilitacji po każdym okresie (pierwszy okres leczenia obejmuje od 4 do 6 serii chemioterapii). Czas trwania jednego cyklu chemioterapii trwa średnio od 3 do 4 tygodni. Ten rodzaj terapii nie wyklucza możliwości leczenia osób starszych, ale pacjenci o słabym zdrowiu rzadko otrzymują chemię. Bardzo rzadko lekarze decydują się na chemioterapię u pacjentów powyżej 80 roku życia, ze względu na zaawansowany wiek.
Inną metodą leczenia raka drobnokomórkowego płuc, dającą rokowania na sukces, jest radioterapia – alternatywa dla chemii. Radioterapię można uznać za niezależny rodzaj leczenia w przypadku, gdy pacjent odmawia operacji lub istnieją poważne, medyczne przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. Ten rodzaj terapii zakłada bezpośrednie traktowanie zmienionych chorobowo obszarów promieniowaniem. Często w leczeniu drobnokomórkowego raka płuc radioterapia jest łączona z chemioterapią, aby skuteczniej wpływać na węzły chłonne i sam nowotwór. Ten rodzaj leczenia jest również stosowany w celu zmniejszenia objawów, które pojawiają się w późniejszych stadiach choroby: krwawienia, bólu, problemów z połykaniem, a także powikłań spowodowanych rozprzestrzenianiem przerzutów do mózgu. Radioterapię przepisuje się po operacji, gdy konieczne jest zabicie małych komórek nowotworowych, których nie można było usunąć podczas operacji. Czas trwania sesji radioterapii wynosi zaledwie kilka minut, ale procedury przygotowawcze są znacznie dłuższe. Dlatego leczenie raka drobnokomórkowego często odbywa się w szpitalu.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Księżna Kate w przejmującym przesłaniu: „Po prostu kochajmy i bądźmy kochani”
się ten artykuł?