Nowy lek na raka piersi szansą dla chorych? Badania są obiecujące – preparat jest skuteczny nawet w leczeniu agresywnego nowotworu
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Każdego roku na niego umiera 5 tys. Polek. Nowy lek ma poradzić sobie nawet z agresywną postacią tego raka z przerzutami. Odkryli go hiszpańscy naukowcy. Jak działa trastuzumab deruxtecan? Kiedy będzie możliwe jego zastosowanie?
Trastuzumab deruxtecan zwalczy nowotwór piersi?
Do zaskakujących odkryć doszli naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie. Odkryli lek trastuzumab deruxtecan, który jest skuteczny nawet w przypadku agresywnej postaci choroby z przerzutami. HER2 dodatni, stanowi jedną z najbardziej agresywnych postaci nowotworu piersi, która szybko się rozwija i daje przerzuty głównie do węzłów chłonnych. Nowy lek ma być skuteczniejszy niż terapie ukierunkowane na HER2, które przynoszą poprawę, ale nie dają wyleczenia miejscowo zaawansowanej lub przerzutowej choroby.
Hiszpańscy naukowcy porównali działanie leku trastuzumab deruxtecan z działaniem standardowego leczenia celowanego stosowanego u pacjentek chorujących na tę odmianę raka piersi, u których mimo leczenia choroba stale postępuje. Wniosek? Okazało się, że aż u ponad 75 proc. pacjentek lek zatrzymał postęp choroby.
Trastuzumab deruxtecan: zastosowanie i działanie
Lek ma być stosowany w ten sam sposób co dotychczasowe leczenie celowane. Ma on postać dożylnych wlewów. Składniki leku wnikają do komórek nowotworowych i niszczą je od środka. Silny ładunek cytotoksyczny (przeciwnowotworowy, czyli działający na szybko dzielące się komórki nowotworowe) zawarty w leku jest uwalniany tylko w komórce nowotworowej w celu wywołania uszkodzenia jej DNA. Naukowcy zapewniają, że ma on tak toksyczne działanie głównie na komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym w takim samym stopniu zdrowych komórek.
Naukowcy zbadali 524 pacjentki z HER2+ rakiem piersi z przerzutami leczące się w 169 ośrodkach w 15 krajach. Spośród nich 261 pacjentek otrzymało lek trastuzumab deruxtecan, a 263 dostawały standardowe leczenie lekiem trastuzumab emtanzyna. Jaki był efekt badania?
Po 12 miesiącach odsetek pacjentek, u których nie nastąpiła progresja choroby, wyniósł 75,8 proc. wśród osób otrzymujących trastuzumab deruxtecan. Dla porównania w drugiej grupie otrzymującej standardowy lek wynosił on tylko 34,1 proc. Na tej podstawie naukowcy wyliczają, że przeżycie bez progresji choroby wynosi około 1,5 roku.
Badania trwające 16 miesięcy wskazują także na zmniejszenie w tym czasie o około 70 proc. ryzyka zgonu w przypadku stosowania trastuzumabu deruxtecan w porównaniu z trastuzumabem emtanzyną. Natomiast u 16 proc. badanych preparat pozwolił na całkowite wyleczenie raka piersi.
Kiedy lek pojawi się na rynku medycznym? Preparat ten znajduje się obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, co oznacza, że jego wprowadzenie jako alternatywnej terapii w leczeniu raka piersi jest jeszcze dość odległe. Niemniej jednak daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie nawet zaawansowanej postaci tego nowotworu w przyszłości.
Rak piersi: co to za nowotwór?
Rak piersi jest to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14 proc. zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych, takich jak USA, Kanada, Australia czy kraje Europy Zachodniej. Najmniej zachorowań na raka piersi notuje się w południowej Azji i Afryce. Rak piersi, który należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, u mężczyzn występuje rzadko.
Na 100 tysięcy Polek w 2020 roku, 42 zmarły na raka piersi. Pięć lat wcześniej liczba ta była mniejsza o ponad 10 ofiar śmiertelnych.
źródło: www.nejm.org, onkologia.org.pl
Zobacz także
„Całkowicie łysą kobietą zostałam 4 lata temu. Teraz wiem, że umiem żyć bez włosów” – mówi Marta Kawczyńska, alopecjanka
„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”
„Czasami chory nie może umrzeć, bo nie dajemy mu na to przestrzeni” – mówi psychoonkolożka. Jak rozmawiać z chorym o umieraniu? Jak dobrze przeżyć swoją śmierć?
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
się ten artykuł?