O czym świadczą upławy w ciąży? Sprawdź, kiedy udać się do lekarza
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen emocji i oczekiwań. Jednak to także czas, kiedy organizm przyszłej mamy przechodzi liczne zmiany, w tym te, które mogą wywołać niepokój. Jednym z częstych objawów ciąży są upławy – często budzą wiele pytań i wątpliwości u przyszłych mam. Czy jest się czym martwić? Jakie są rodzaje upławów? Jak zmienia się ich charakter na przestrzeni trzech trymestrów ciąży?
Czy każdą wydzielinę z pochwy nazywamy upławami?
Jeśli upławy kojarzą Ci się z obfitą wydzieliną z pochwy, masz rację… ale tylko częściowo. Termin ten jest zarezerwowany jedynie dla śluzu o nieprawidłowym charakterze. Zdrowa pochwa stale produkuje bezbarwną, bezwonną wydzielinę o lekko białawej lub całkowicie przejrzystej postaci. Jest to nieoceniona, naturalna broń naszego organizmu – nawilża śluzówkę pochwy, bierze udział w jej naturalnym oczyszczaniu, a to z kolei chroni przed rozwojem infekcji intymnej.
W ciąży pH pochwy delikatnie rośnie, co w połączeniu z bardzo wilgotnym środowiskiem przyczynia się do zwiększenia podatności na rozwój infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.
Warto więc nauczyć się rozpoznawać wszelkie nieprawidłowości w charakterze wydzieliny pochwowej. Upławy w ciąży to bowiem pierwszy sygnał świadczący o tym, że bariera ochronna została przełamana i czas na działanie. Pojawienie się upławów o barwie, konsystencji lub zapachu odbiegającym od normy to zawsze sygnał alarmowy – nigdy go nie lekceważ.
Jak rozpoznać upławy w ciąży?
Jak już wspomniałam, jeśli w czasie ciąży ilość wydzieliny pochwowej znacząco się zwiększa, a jej konsystencja, kolor oraz zapach pozostają bez zmian, najprawdopodobniej przyczyną są zmiany hormonalne. Zadbaj o częstą zmianę bielizny (wybieraj bawełnianą, bez dodatków poliestru), nie nadużywaj wkładek higienicznych oraz postaraj się ograniczyć ilość cukru w diecie. Sięgaj po kiszonki, kefir i jogurty naturalne, które są bogatym źródłem pałeczek kwasu mlekowego, potrzebnego do utrzymania fizjologicznego środowiska w pochwie. Te proste kroki pomogą ci uchronić się przed rozwojem infekcji.
Kiedy jednak pojawią się upławy, od razu udaj się na wizytę do położnej lub ginekologa prowadzącego twoją ciążę. Nie lekceważ tego objawu, ponieważ najczęściej świadczy o infekcji, a ta, nieleczona, może skutkować zakażeniem jaja płodowego i w konsekwencji poronieniem. Na co więc zwrócić uwagę? Jak wyglądają upławy w ciąży? Zapamiętaj cechy nieprawidłowej wydzieliny, które opisuję poniżej.
Białe upławy w ciąży o serowatej konsystencji
Jeśli zauważysz na bieliźnie grudkowate, białe upławy, którym towarzyszy nagłe swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie pochwy, najprawdopodobniej nabawiłaś się infekcji grzybiczej. Kandydoza zawsze wymaga wprowadzenia terapii, symptomy są bardzo dokuczliwe.
Zielone i żółte upławy w ciąży
Pieniste, zielono-żółte lub zielone upławy to efekt zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Możesz również odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu w postaci pieczenia i szczypania, gdyż pierwotniak ten często przyczynia się do zapalenia pęcherza moczowego.
Różowe i brązowe upławy w ciąży
Upławy zabarwione na różowy czy brunatny kolor świadczą o obecności krwi w wydzielinie pochwy. Mogą one sygnalizować zarówno o implantacji zarodka, jak i o rozpoczynającym się poronieniu albo porodzie przedwczesnym. Jeśli nie odczuwasz innych niepokojących objawów, takich jak ból brzucha, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego. Nie oznacza to jednak, że możesz zignorować ten symptom. Podbarwione krwią upławy stanowią wskazanie do wizyty u ginekologa, który upewni się, że twojej ciąży nie zagraża niebezpieczeństwo.
Cuchnące upławy w ciąży
Upławy o nieprzyjemnym zapachu naprawdę trudno przeoczyć. Ich zapach przypomina odór ryby, który może nasilać się po stosunku. Przyczyną jest infekcja bakteriami tlenowymi. Pozostałe parametry wydzieliny zwykle nie odbiegają od normy. Infekcja bakteryjna w ciąży zawsze wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii.
Czy wodniste upławy w ciąży powinny niepokoić?
Ciąża to stan niezwykle wyjątkowy dla twojego organizmu. Burza hormonów, która nieustannie szaleje już od pierwszych dni poczęcia, wywiera wpływ na całe ciało. Zwiększa się m.in. ukrwienie tkanek narządów płciowych, czego efektem jest zwiększenie produkcji śluzu. To właśnie dlatego w ciąży możesz zaobserwować o wiele bardziej obfitą wydzielinę. Prawidłowy śluz jest zwykle bezbarwny, o łagodnym zapachu i jednolitej konsystencji.
Wodniste upławy w 2. trymestrze ciąży są fizjologią. Może być ich na tyle dużo, że będziesz musiała częściej wymieniać bieliznę. Natomiast powinnaś zachować szczególną ostrożność, jeśli pojawią się one w 3. trymestrze, szczególnie przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Wodnista wydzielina w tym okresie może zawierać płyn owodniowy, co świadczy o rozpoczynającym się porodzie przedwczesnym. W takiej sytuacji koniecznie udaj się do lekarza.
Bibliografia:
- Bręborowicz G. H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, PZWL, Warszawa 2014.
- da Fonseca T. M., Cesar J. A., Mendoza-Sassi R. A. i in., Pathological Vaginal Discharge among Pregnant Women: Pattern of Occurrence and Association in a Population-Based Survey, Obstetrics and Gynecology International 2013.
- Khaskheli M., Baloch S., Baloch A. S. i in., Vaginal discharge during pregnancy and associated adverse maternal and perinatal outcomes, Pakistan Journal of Medical Sciences 2021, 37(5).
- National Guideline Alliance (UK), Management of symptomatic vaginal discharge in pregnancy: Antenatal care: Evidence review, National Institute for Health and Care Excellence (NICE), 2021.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Ewa Lubert ostrzega kobiety: „Miałam mięśniaka wielkości 11 cm. 95 proc. lekarzy chciało usunąć mi macicę”
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
się ten artykuł?