Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami
Guzek pod pachą może wywołać uzasadniony niepokój, ponieważ to przejaw wielu dolegliwości. Bywa bezbolesny, ale czasami powoduje dyskomfort i ból. W wielu przypadkach obecność guzków pod pachami nie świadczy o groźnej patologii, jednak każda zmiana pod pachami powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż może też świadczyć o chorobie nowotworowej.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Zuzanna Pujanek”
Guzek pod pachą to dolegliwość stosunkowo częsta. Może się pojawić w każdym wieku i u obydwu płci (chociaż u mężczyzny występuje rzadziej). Bardzo często taki guzek u dziecka jest stwierdzany przypadkowo i wcale nie świadczy o groźnej chorobie.
Guzki mogą być małe i bolesne albo niebolące i właśnie taka zmiana powinna być przyczyną do niepokoju. Każdy guzek pod pachą utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie powinien być wskazaniem do konsultacji. Tylko lekarz może określić dalsze postępowanie i stwierdzić, czy zmiana nie świadczy o patologii, czy jest wyrazem groźnej choroby. Leczenie występujących pod pachami guzków jest ściśle uzależnione od przyczyny ich powstania.
Jaka może być przyczyna guzka pod pachą?
Zwykle guzek pod pachą kojarzy nam się z chorobą nowotworową, u kobiet zwłaszcza związaną z rakiem piersi. Jednakże niekoniecznie taka zmiana jest wyrazem właśnie tej choroby.
W czasie konsultacji lekarskiej duże znaczenie będzie miał wywiad dotyczący higieny okolicy pach, gdyż na powstawanie guzka mogą wpływać zabiegi depilacji i podrażnienie środkami do pielęgnacji skóry. Ponadto istotne będą niedawno przebyte infekcje, urazy oraz przyjmowane przez pacjenta leki. Ważne są także objawy towarzyszące pojawieniu się guza (bolesność, tkliwość, stan podgorączkowy, gorączka).
Lekarz na pewno będzie chciał znać także historię nowotworów w rodzinie. Bolący guzek pod pachą może być objawem zapalenia mieszków włosowych, które najczęściej związane jest z podrażnieniami po depilacji. Ponadto do jego rozwoju może się przyczyniać zapalenie gruczołu potowego, które rozwija się zwłaszcza w bardzo ciepłe dni u osób z nadmierną potliwością, na skutek infekcji bakteryjnej związanej z zaniedbaniami higienicznymi.
Ruchomy guzek pod pachą często świadczy o tłuszczaku, który jest łagodną zmianą nowotworową, a jego podstawowym budulcem jest tkanka tłuszczowa. Taki guzek może też być związany z kaszakiem. To guzek o charakterze torbielowatym, wypełnionym treścią o konsystencji twarożku. Do jego powstawania dochodzi wewnątrz mieszków włosowych lub gruczołów łojowych.
Guzki zazwyczaj są małe, ale czasem jednak ich rozmiary sięgają kilku lub kilkunastu centymetrów, co powoduje dyskomfort i trudności przy poruszaniu kończyną.
O czym świadczy bolesny guzek pod pachą?
Bolące guzki pod pachami najczęściej świadczą o infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Mogą być to stany zapalne gruczołów łojowych lub mieszków włosowych. Te wiążą się głównie z zaniedbaniami higienicznymi lub odczynem podrażnieniowym po depilacji i kosmetykach do pielęgnacji. Mogą one przechodzić w formę przewlekłą i jeżeli blokują ujścia wyprowadzające gruczołów, może dojść do powstania torbieli. Jeśli tak się stanie, to leczenie zachowawcze najczęściej nie jest skuteczne i wymagane jest wycięcie guzka i przesłanie go do badania histopatologicznego. Infekcje bakteryjne i wirusowe są też przyczyną powiększenia węzłów chłonnych pod pachą. Jest to tak zwane odczynowe powiększenie, które uwidacznia się w postaci guzów.
Stan zapalny może znajdować się w obrębie sutka, skóry i tkanki podskórnej kończyny górnej, a nawet w obrębie gardła. Bolesne guzki wymagają antybiotykoterapii, która usuwa ich przyczynę – stan zapalny. Jeżeli mimo tego dolegliwości pozostają, jest to wskazanie do wykonania USG lub dalszego poszerzenia diagnostyki.
Zobacz także
Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią? Który lepiej wybrać?
O czym świadczy nadmierna potliwość i jakie są jej przyczyny?
„Układ limfatyczny jest tak ściśle ze sobą powiązany, że praca na jednym obszarze prowadzi do poprawy krążenia nawet w odległych częściach ciała”. Podstawy masażu limfatycznego
Jakim chorobom towarzyszy niebolesny guzek pod pachą
Niebolesny i twardy guzek pod pachą to zwykle powiększony węzeł chłonny będący przerzutem nowotworu złośliwego. W tej lokalizacji najbardziej prawdopodobna jest pierwotna zmiana zlokalizowana w gruczole sutkowym, ale też w tarczycy i krtani. Powiększone węzły chłonne, które mogą łączyć się w pakiety zwane konglomeratami, świadczą także o chorobach układu immunologicznego. W tej lokalizacji najczęściej spotykamy chłoniaka lub ziarnicę złośliwą.
Twardy, niebolesny guzek pod pachą zawsze powinien budzić niepokój onkologiczny. Wymaga on diagnostyki rozpoczynającej się od USG, ale często konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej i biopsji, która da nam odpowiedź dotyczącą charakteru guza.
Źródło:
A. Jeziorski, Biblioteka chirurga onkologa Tom 1 Węzeł chłonny wartowniczy, Via Medica, 2014 r.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
się ten artykuł?