Czy obgryzanie paznokci jest groźne? Jakie szkody może powodować?
Obgryzanie paznokci to dość powszechny nałóg. Może on prowadzić do poważnych wad zgryzu oraz innych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieją sposoby, aby mu przeciwdziałać. W jaki sposób można to zrobić? Jak zregenerować paznokcie po wielu latach szkodliwego nawyku? Odpowiadamy na te pytania.
Czym jest obgryzanie paznokci?
Obgryzanie paznokci, nazywane również onychofagią, to nie choroba, ale szkodliwy nawyk, zaliczany do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Polega on na wygryzaniu płytki paznokcia, zazwyczaj u dłoni, ale niekiedy zdarza się, że także u stóp. Ciekawostką jest to, że nierzadko stanowi on przedłużenie nawyku ssania kciuka, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie.
Zdarza się, że obgryzanie paznokci jest oznaką stresu emocjonalnego lub psychicznego. Najczęściej tendencja ta pojawia się u ludzi niespokojnych i nerwowych. Niestety, w większości przypadkach jest to nawyk, więc do obgryzania dochodzi automatycznie.
Obgryzanie paznokci u dzieci i dorosłych – przyczyny
Dlaczego dziecko obgryza paznokcie? Do głównych przyczyn można zaliczyć napięcie i stres. Maluch może nie odnajdywać się np. w przedszkolu czy nie radzić sobie z narodzinami kolejnego maleństwa w rodzinie. Nierzadko dochodzi do tego zjawiska także w wyniku frustracji czy niepewności, może być ono związane również z zaburzeniami lękowymi oraz ADHD. Problem często pojawia się też u osób dorastających w dysfunkcyjnych rodzinach.
Co przyczynia się do pojawienia się tego problemu u dorosłych? Tutaj również przyczyną może być stres. Zdarza się także, że ów nawyk związany jest z depresją. Doprowadzają do niego często zaburzenia poziomu żelaza, problemy neurologiczne, a nawet narkomania. Warto zaznaczyć, że często zmagają się z tym problemem osoby ze skłonnością do perfekcjonizmu.
Obgryzanie paznokci – skutki
Obgryzanie paznokci ma wiele przykrych konsekwencji. Ten nawyk doprowadza do rozwarstwiania się paznokci oraz ich rogowacenia. Co więcej, może wywołać problemy stomatologiczne np. wady zgryzu lub kruszenie się i łamanie zębów. Ponadto pod paznokciami często kryją się bakterie, które – przeniesione do wewnątrz organizmu – mogą powodować schorzenia układu trawiennego. Prowadzą one często do nieświeżego oddechu, a także przyczyniają się do wielu infekcji grzybiczych i wirusowych.
Częste obgryzanie paznokci powoduje nawyk regularnego wkładania rąk do buzi, które są siedliskiem bakterii. Zwiększa to szanse na zachorowanie, infekcje. Uszkadzając skórę i płytkę paznokcia można w łatwy sposób stworzyć odpowiednie warunki na przedostanie się zarazków, w konsekwencji taka osoba może chorować częściej.
Domowy sposób na obgryzanie paznokci u dzieci
Szukasz sposobu na obgryzanie paznokci? Pomóc mogą tutaj specjalne, gorzkie żele lub płyny. Należy nimi pokryć płytkę paznokcia, tak jak w przypadku klasycznego lakieru. Te produkty są pozbawione toksyn, a co za tym idzie – całkowicie bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dorosłej osoby. Zwykle przeznaczone są one dla maluchów już od 3. roku życia.
Jak przestać obgryzać paznokcie? Aby wyeliminować szkodliwy nałóg, warto przeanalizować sytuacje, w których dochodzi do onychofagii. Może to mieć miejsce pod wpływem stresu, ale też nudy czy wykonywania trudnych zadań. Dzięki obserwacji takich zachowań, można wyrobić w sobie nawyk kontroli. Czasem jednak potrzebna jest konsultacja z psychiatrą lub psychologiem dziecięcym.
Czy istnieje lek na onychofagię? W niektórych przypadkach specjaliści przepisują leki zawierające takie substancje, takie jak SSRI, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Skuteczne mogą okazać się także rękawiczki przeciw obgryzaniu paznokci. Alternatywnym rozwiązaniem dla nich są silikonowe, zakładane jedynie na palce ochraniacze – w tym przypadku cała dłoń nie musi się pocić. Dodajmy, że w wielu przypadkach pomaga dziecku zabawka manipulacyjna, np. specjalna piłeczka lub tzw. gniotek.
Jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu?
Warto zaznaczyć, że paznokcie mogą nie odzyskać swojego pierwotnego kształtu po latach obgryzania. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się tutaj zrobić. Jak najbardziej można stosować odżywki, które zwykle należy nakładać co 2 dni. Dobrym sposobem na zniszczone paznokcie będzie również olej rycynowy. Osobom z onychofagią poleca się też tzw. manicure hybrydowy. Dobrze jest zwrócić uwagę na dietę, która także wpływa na wygląd paznokci. Powinna być ona pełna cynku, jodu, witamin. W jadłospisie warto uwzględnić pokarmy z beta-karotenem, kwasem foliowym i pantotenowym oraz L-cysteiną.
O ekspertce:
Karolina Czechowska – ukończyła Wyższą Szkołę Fizjoterapii we Wrocławiu, na kierunku kosmetologii w 2007 roku. Na swoim koncie ma wiele certyfikatów oraz szkoleń potwierdzających zdobyte umiejętności. Wykorzystuje wieloletnie doświadczenie, i zebraną wiedzę. Praca, a co za tym idzie, życzliwość do ludzi przynosi jej dużą satysfakcję. W gabinecie przeprowadza zabiegi odnowy twarzy.
Bibliografia:
- Baghchechi M., Pelletier J. L., Jacob S. E., Art of Prevention: The importance of tackling the nail biting habit, International Journal of Women’s Dermatology, 2021, 7(3), s. 309–313.
- Ghanizadeh A., Nail Biting; Etiology, Consequences and Management, Iranian Journal of Medical Sciences, 2011, 36(2), s. 73–79.
- Lee Debra K., Lipner S. R., Update on Diagnosis and Management of Onychophagia and Onychotillomania, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2022, 19(6): 3392.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej
Biotyna – dlaczego warto ją suplementować. 5 istotnych powodów!
O czym świadczą bruzdy na paznokciach? Przyczyny i leczenie
Czym charakteryzuje się syndrom sztokholmski w codziennym życiu?
się ten artykuł?