Objaw raka okrężnicy można dostrzec samemu. Gastroenterolog alarmuje
„Musisz być własnym adwokatem do spraw zdrowia i starać się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze raka jelita grubego i okrężnicy” – apeluje dr Joseph Salhab. Lekarz wymienił objawy nowotworu, które można zobaczyć gołym okiem. Jego wideo zostało odtworzone ponad 8 mln razy!
„Musisz być własnym adwokatem do spraw zdrowia”
Rak jelita grubego i okrężnicy to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie. Choroba może jednak przez długi rozwijać się bezobjawowo. Wykrycie raka jest zwykle związane z rutynowymi badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi z innych przyczyn.
Na wagę wczesnego wykrycia zmian nowotworowych w jelicie grubym zwraca szczególną uwagę gastroenterolog dr Joseph Salhab ze Stanów Zjednoczonych. Ekspert w mediach społecznościowych edukuje swoich odbiorców na temat zdrowia układu pokarmowego. W jednym ze swoich filmów na TikToku lekarz opowiada o najczęstszych symptomach raka jelita grubego i okrężnicy, które można zaobserwować samemu w pierwszej fazie rozwoju choroby. Dr Salhab podkreśla, że to szczególnie ważne, ponieważ nowotwór ten coraz częściej dotyka młodych ludzi w wieku 20, 30 i 40 lat.
„Musisz być własnym adwokatem do spraw zdrowia i starać się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze raka jelita grubego i okrężnicy” – apeluje.
Specjalista wyjaśnia, że jednym z ważnych objawów, które powinny nas zaalarmować, jest zmiana rytmu wypróżnień. Naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia powinny zostać skonsultowane z lekarzem.
„Przyczyną tych problemów może być polip, stan przedrakowy lub nowotwór w okrężnicy” — tłumaczy gastroenterolog.
Tych objawów raka jelita grubego i okrężnicy nie bagatelizuj
Dr Joseph Salhab w dalszej części swojego filmu podkreśla, że zmiany w jelitach blokują wypróżnianie. Z tego powodu wygląd stolca może ulec zmianie.
„Jeśli zauważysz, że twoje stolce są wąskie i cieńsze niż zwykle, zgłoś się do lekarza” — apeluje.
I zaznacza, że alarmująca powinna być także obecność krwi w stolcu. Może występować świeża postać krwi, dzięki czemu będzie zauważalna gołym okiem. W innym przypadku krew może barwić kał na czarno, więc ważne, by zwracać uwagę na kolor stolca. Zwłaszcza, jeśli wizyty w toalecie stają się coraz częstsze.
Specjalista tłumaczy, że do sygnałów raka jelita grubego i okrężnicy należą także objawy niezwiązane z wypróżnianiem. Jak wymienia, są to wzdęcia, bóle brzucha, szybka utrata wagi czy przewlekłe przemęczenie.
Salhab apeluje, by nie czekać na rozwinięcie się choroby i zgłosić się na konsultację jak najszybciej, jeśli powyższe objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie lub wciąż nawracają. Nakłania także do regularnego wykonywania badań profilaktycznych w kierunku nowotworów, nawet jeśli nic nam nie dokucza.
Wideo lekarza na TikToku zostało wyświetlone ponad 8 mln razy. Skomentowało je ponad 5 tys. internautów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem związanym ze zdiagnozowaniem raka okrężnicy.
„Zdiagnozowano u mnie raka okrężnicy w wieku 33 lat, nigdy nic o tym nie wiedziałam. Teraz jestem wolna od raka od 20 lat. Dziękuję za twoje filmy!”
„W wieku 32 lat zdiagnozowano u mnie III stopień. Kolonoskopia uratowała mi życie… właśnie skończyłem 47 lat!”
„Stopień IV raka okrężnicy. Nie miałem żadnych objawów. Pewnego dnia zacząłem wymiotować i pojechałem na pogotowie. Byłem przekonany, że to COVID a nie rak” – czytamy w komentarzach.
Zobacz także
Pielęgniarka miała wzdęcia i zaparcia. Nie podejrzewała, że w jej ciele rozwija się rak jelita grubego
„Krąży powiedzenie, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Ja bym dodała do tego jeszcze, że są tacy, którzy NA RAZIE nie chorują”. Dr Mirosława Gałęcka o tajemnicach ludzkiej odporności
„Lepiej przełamać wstyd, bo później będzie tylko gorzej”. O chorobach odbytu mówi Mateusz Sieradzan, znany w sieci jako Pan Pielęgniarka
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Kamil Szymczak przeszedł operację po wykryciu guza w piersi. „Nigdy nie ignorujcie swojego zdrowia” – zaapelował
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
się ten artykuł?