Kolki u niemowlaka: objawy i sposoby radzenia sobie z kolką u dziecka
Kolka u noworodków może być dla rodziców sytuacją dość stresującą. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż jest to schorzenie niegroźne dla malucha, mimo że objawia się dyskomfortem bólowym.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Kolka u noworodków pojawia się najczęściej około 3. tygodnia życia dziecka i trwa mniej więcej przez 3 miesiące. Może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mlekiem matki, jak i tych, które przyjmują mleko modyfikowane. Najważniejsze, by rodzice nie wpadali panikę, która z czasem łatwo może przerodzić się w złość bądź frustrację. Istnieje kilka skutecznych metod pomagających złagodzić objawy kolki.
Objawy kolki u noworodka
Objawy kolki u noworodka nie są charakterystyczne, gdyż mogą również sugerować inne zaburzenia, np. nietolerancję pokarmową. Jak rozpoznać kolkę u noworodków? Dolegliwość ta może objawiać się na różne sposoby, wśród których warto wyróżnić:
- częsty płacz dziecka nasilający się popołudniami i wieczorami,
- krzyk dziecka, nawet jeśli jest ono wyspane, nakarmione i przewinięte,
- płacz bez widocznej przyczyny trwający do kilku godzin,
- napinanie się i mocne machanie nóżkami podczas płaczu,
- twardość brzuszka,
- sztywność ciała dziecka,
- zaczerwienienie na twarzy malucha wynikające z silnego prężenia się.
Kolki u noworodka – przyczyny
Przyczyny kolki u noworodka nie są do końca poznane. Wiadomo, że dolegliwość ta związana jest z zaburzeniem pasażu powietrza w układzie pokarmowym noworodka (układ trawienny nie jest w pełni dojrzały po urodzeniu). Jeśli opisane wyżej objawy pojawią się między 3. tygodniem życia dziecka a 4. miesiącem, mogą sugerować kolkę noworodkową. Gromadzące się w jelitach noworodka gazy, które nie mogą wydostać się na zewnątrz organizmu, początkowo dają uczucie przepełnienia, a następnie manifestują się bólem.
Istnieje również teoria, według której kolkę u noworodków może wywoływać stan emocjonalny i psychiczny matki w czasie ciąży oraz po porodzie. Stres, niepokój, lęki, stany nerwicowe czy depresja mogą wpływać na rozwój układu pokarmowego nienarodzonego dziecka. Również dostawianie do piersi dziecka, kiedy kobieta cierpi na zespół baby blues czy depresję poporodową, mogą powodować kolkę u noworodka. Jest to jednak teoria niepotwierdzona wiarygodnymi badaniami klinicznymi.
Zobacz także
Co na kolkę u noworodka?
Warto zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi sposobami na kolki u noworodka, które mogą okazać się pomocne podczas wystąpienia tej dolegliwości.
Na początku należy spróbować nieco uspokoić noworodka poprzez noszenie go, przytulanie, lekkie kołysanie lub mówienie do niego. Bardzo ważne jest, aby podczas uspokajania dziecka samemu być spokojnym, gdyż noworodek z łatwością wyczuwa zdenerwowanie oraz nerwowość rodziców.
Możesz też ułożyć malca na brzuchu, a następnie wykonać delikatny masaż plecków. Dzięki temu brzuszek noworodka będzie delikatnie uciśnięty, a nadmiar gazów będzie mógł opuścić jelita. Identyczny efekt może przynieść ułożenie dziecka na pleckach i delikatne przyciśnięcie kolan w kierunku brzuszka.
Kolejnym sposobem jest ułożenie dziecka na plecach i ciepłymi dłońmi wykonanie masażu. Należy wykonywać okrężne ruchy od góry do dołu, mają one za zadanie przemieszczenie gazów w dolne partie jelit i ułatwienie im opuszczenie organizmu.
Inne dobre sposoby na kolkę u noworodka:
- ciepłe opatrunki na brzuszek dziecka – w tym celu warto zastosować odpowiednie żelki, które można zakupić w aptece. Należy je podgrzać w ciepłej wodzie lub mikrofalówce i ułożyć na najbardziej napiętej części brzucha dziecka. Pozwoli to rozluźnić napięte mięśnie i zwiększyć pasaż jelit. Zamiast aptecznych żelek można wykorzystać szmatki, które należy moczyć w ciepłej wodzie lub przeprasować żelazkiem;
- kąpiel w ciepłej wodzie – mechanizm działania jest bardzo podobny jak w przypadku ciepłych okładów. Ciepło rozluźnia mięśnie, zwiększając perystaltykę jelit. Podczas takiej kąpieli należy lekko ochlapywać brzuszek dziecka, delikatnie go masując.
Jeśli wyżej wymienione sposoby zawiodą lub nie przyniosą oczekiwanego efektu, konieczne jest sięgnięcie po preparaty medyczne wspomagające usuwanie nadmiaru gazów z jelit, np. leki, w których składzie znajduje się dimetikon. Aby preparaty te przyniosły odczuwalne efekty, należy stosować je systematycznie, a nie tylko doraźnie. Mimo że specyfiki na kolkę u noworodka dostępne są bez recepty, ich stosowanie zawsze należy konsultować z lekarzem pediatrą.
Zapobieganie kolki u noworodków
Poza wymienionymi wyżej sposobami na kolki u noworodków, warto również wprowadzić kilka prostych zasad, które mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości:
- karmiąca matka powinna unikać ciężkostrawnych i wzdymających potraw,
- karmienie powinno odbywać się w ciszy i spokoju,
- podczas karmienia butelką należy dobrać odpowiednią wielkość smoczka, aby dziecko nie nałykało się nadmiaru powietrza,
- po każdym karmieniu należy odbić dziecko,
- po karmieniu na około kwadrans należy ułożyć dziecko w łóżeczku na brzuszku.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Boją się namawiania do rozwodów i nauki masturbacji. Ekspertka wyjaśnia, czym tak naprawdę będzie edukacja zdrowotna
Plaga zatruć trutką na gryzonie. Nie żyje troje dzieci. Apel państwowej inspekcji
Zarabiali na noworodkach. 12 dzieci zmarło. Te, które przeżyły, mają poważne problemy zdrowotne
się ten artykuł?