Przejdź do treści

Objawy niedoboru magnezu mogą przypominać symptomy niedoczynności tarczycy

Tekst o niedoborze magnezu przypominającym niedoczynność tarczycy. Na zdjęciu: Kobieta stojąca przed zbiornikiem wody - HelloZdrowie
Objawy niedoboru magnezu / pexels Vlada Karpovich
Podoba Ci
się ten artykuł?

 „Czy kiedykolwiek badałaś się pod kątem niedoborów magnezu? Czy bierzesz lub brałaś suplement magnezu?” – pytają ekspertki prowadzące na Instagramie profil „Ogarnij Hashimoto”. Okazuje się bowiem, że niedobór magnezu może powodować objawy podobne do tych, które pojawiają się przy niedoczynności tarczycy. To warto wiedzieć! 

Magnez – dlaczego jest tak ważny dla organizmu?

„Magnez jest jednym z najważniejszych składników odżywczych, którego wiele osób ma niedobory. Nie tylko wpływa na ponad 300 reakcji biochemicznych w organizmie – w tym na utrzymanie funkcji nerwów i mięśni, wspieranie układu odpornościowego i utrzymywanie stałego rytmu serca – ale ma również kluczowe znaczenie dla zdrowia tarczycy” – piszą w swoim najnowszym poście na Instagramie Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”.

Ekspertki dodają, że magnez wspiera również pracę wątroby i nadnerczy – kolejnych obszarów, które są często narażone na osłabienie u osób z dysfunkcją tarczycy.

Kobieta

Objawy niedoboru magnezu

Jak wyjaśniają autorki profilu „Ogarnij Hashimoto” na Instagramie, objawy niedoboru magnezu często przypominają symptomy niedoczynności tarczycy – i dlatego przy Hashimoto nieraz trudniej namierzyć jego niedobory.

Jak może objawiać się niedobór magnezu?

  • depresja lub obniżony nastrój,
  • drażliwość lub niepokój,
  • nadmierna podatność na stres,
  • częste bóle głowy lub migreny,
  • problemy z koncentracją,
  • zmęczenie,
  • kłopoty z zasypianiem i bezsenność,
  • drżenie i skurcze mięśni,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • kołatanie serca,
  • zaparcia,
  • refluks kwasowy i zgaga,
  • nadwrażliwość słuchowa.

Ekspertki alarmują: warto przebadać się w tym kierunku!

Źródła magnezu

Lidia Wójcik i Kamila Bogucka w swoim poście dodają:

„Naturalne źródła magnezu stanowią zielone warzywa liściaste (takie jak szpinak i jarmuż), produkty zbożowe (zwłaszcza kasza gryczana), orzechy, warzywa strączkowe i kasze jęczmienne. Jednak spożywanie ich wystarczającej ilości nie zawsze jest realne… Pół szklanki gotowanego szpinaku zapewni nam zaledwie 20 proc. zalecanej dziennej dawki magnezu. Z tego powodu w przypadku niedoborów zaleca się w większości suplementację”

Ogarnij Hashimoto – kto stoi za profilem?

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

„Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?