Obrzęk płuc – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest obrzęk płuc?
Obrzęk płuc to zjawisko zagrażające życiu. Polega na zatrzymaniu płynów w płucach oraz na dużych trudnościach w oddychaniu. Na obrzęk płuc narażone są osoby po zawale lub z chorobami serca.
Czym jest obrzęk płuc?
Obrzęk płuc to nagromadzenie płynu w tkankach i przestrzeniach powietrznych płuc. Prowadzi do upośledzonej wymiany gazowej i może powodować niewydolność oddechową. Obrzęk płuc, szczególnie nagły (ostry), może prowadzić do niewydolności oddechowej lub zatrzymania akcji serca z powodu niedotlenienia. Jest to też główna cecha zastoinowej niewydolności serca.
Przyczyny obrzęku płuc
Obrzęk płuc pojawia się wtedy, kiedy lewa komora serca nie nadąża przepompowywać krwi i dochodzi do przedostania się płynu do płuc. Pojawiają się wtedy problemy z oddychaniem.
Niewydolność lewej komory, która powoduje obrzęk płuc może być spowodowana zaburzeniami rytmu serca, wcześniejszym zawałem, nagłym wzrostem lub spadkiem ciśnienia tętniczego lub przewlekłą niewydolnością krążenia. Rzadką przyczyną mogą być również czynniki zewnętrzne, takie jak opary toksycznych środków chemicznych.
Objawy obrzęku płuc
Objawem obrzęku płuc jest przede wszystkim problem z oddychaniem oraz słychać u pacjenta bulgotanie, które spowodowane jest płynem w płucach i często do tej diagnozy nie potrzeba nawet stetoskopu, bo to bulgotanie jest tak głośne.
Dodatkowo mogą pojawić się jeszcze takie objawy:
- bladość
- sińce na twarzy
- kaszel
- zdenerwowanie
- zimne poty.
Do osoby, która ma obrzęk płuc powinna zostać jak najszybciej wezwana karetka, ponieważ każda sekunda ma znaczenie, ponieważ zbyt długi atak może prowadzić nawet do śmierci. Do momentu przyjazdu karetki osoba z objawami obrzęku nie powinna stać ani leżeć, więc najodpowiedniejsza będzie pozycja siedząca. Jeśli do obrzęku płuc dochodzi w domu, to należy otworzyć okna, by stworzyć przewiew. W innych miejscach, w których doszło do ataku należy zapewnić jak największy dopływ świeżego powietrza i nie można dopuścić, aby w otoczeniu była zbyt duża liczba osób.
Obrzęk płuc – leczenie
Ratownicy na początek osobie z objawem obrzęku płuc podają tlen i robią wkłucie dożylne po to, aby podać leki moczopędne, które przyspieszą proces pozbywania się płynów. Oczywiście niezbędny jest również transport do szpitala, aby monitorować stan pacjenta. Osoba z obrzękiem płuc podłączana jest do respiratora, aby organizm mógł odpocząć i uspokoić się po ataku.
Dalsze leczenie opiera się na znalezieniu przyczyny obrzęku płuc i w takim celu wykonuje się RTG płuc, echo serca, EKG, badanie krwi i gazometrię.
Po znalezieniu przyczyny obrzęku płuc osoba leczona jest pod kątem schorzenia, które zostało zdiagnozowane. Najczęściej jest to leczenie farmakologiczne lub zabieg kardiowersji w przypadku zaburzeń rytmu serca.
Polecamy
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
Joanna Pęksa: „Marzę, by spakować mukowiscydozę do walizki i nie pozwolić, by ograniczała moje możliwości”
„Kortyzolowa twarz” – mit czy realny problem? TikTokowy trend na celowniku
się ten artykuł?