Obrzęk twarzy w miejscach podania kwasu hialuronowego reakcją po szczepieniu przeciw COVID-19
„Takie reakcje nie są czymś, co wcześniej się nie zdarzało. Obrzęki zdarzają się w miejscach podania kwasu hialuronowego w przebiegu rożnego rodzaju infekcji oraz po szczepieniach” – ostrzega dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, specjalistka medycyny estetycznej. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, kiedy wystąpi obrzęk?
Obrzęk występuje nie tylko po szczepieniu
Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda na swoim profilu na Instagramie ostrzega przed obrzękiem twarzy, który może wystąpić po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Spuchnięcie występuje w miejscu, w którym wcześniej podano kwas hialuronowy. Jak wyjaśnia ekspertka, takie reakcje jednak nie są czymś nowym. Przypadki obrzęku zaobserwowano już wcześniej jako reakcję np. na grypę.
Obrzęki zdarzają się w miejscach podania kwasu hialuronowego w przebiegu rożnego rodzaju infekcji tj. grypa czy inne infekcje ogólne grypopodobne oraz po szczepieniach.
Wynikają z odpowiedzi immunologicznej na antygeny wirusa, bakterii czy innych obcych dla nas substancji – dodaje.
Przyczyny obrzęku w miejscu podania HA jako reakcji poszczepiennej
Specjalistka tłumaczy, dlaczego tak się dzieje, że w miejscu podania kwasu hialuronowego powstaje obrzęk.
Podanie kwasu hialuronowego (HA), który mimo, że ma taki sam skład jak nasz własny jest traktowany jako obca substancja, ponieważ zależnie od preparatu jego stopnia usieciowania i oczyszczenia powoduje odpowiedź immunologiczną organizmu, chociażby ze względu na większą jego ilość w jednym miejscu podania.
Do kwasu hialuronowego zaczynają przylegać makrofagi, które wydzielają rożnego rodzaju cytokiny odpowiadające zarówno za powstawanie jak i za hamowanie stanu zapalnego – pisze Kuschill-Dziurda.
Ekspertka zaznacza także, że kwas hialuronowy może wywołać reakcje nadwrażliwości pobudzające produkcję przeciwciał, a także działać jako superantygen.
Superantygen to cząsteczka, która po wniknięciu do organizmu może nieswoiście pobudzać limfocyty odpowiadające za odpowiedź immunologiczną – wyjaśnia.
Jak tłumaczy, u niektórych osób taka reakcja na podany preparat kwasu hialuronowego może się pojawić z powodu różnych przyczyn. Dlaczego tak się dzieje?
U osoby szczepionej celowo pobudzamy przecież układ immunologiczny, tworzą się białka, cytokiny prozapalne, a w miejscach „uwrażliwionych” po podaniu HA ten proces może się również nasilić – tłumaczy Kuschill-Dziurda.
Co zrobić, jeśli pojawi się obrzęk?
Wydaje się, że ryzyko wystąpienia tego typu reakcji nie jest duże, ale trzeba zachować ostrożność – tłumaczy ekspertka.
Specjalistka radzi także, aby każdy zabieg z użyciem kwasu hialuronowego wykonywać u doświadczonych lekarzy. Dzięki temu w przypadku reakcji lekarz przeprowadzający wcześniejszy zabieg zastosuje właściwe leczenie przeciwobrzękowe z użyciem dużej dawki steroidów (tj. metylprednizolon czy prednizo).
Dr Joanna Kuschill-Dziurda
Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda jest alergolożką, internistką, specjalistką medycyny estetycznej. Od kilkunastu lat z sukcesem prowadzi dwie kliniki Medestetis: w Krakowie i Warszawie. Od ponad 9 lat współpracuje przy projekcie edukacyjnym skierowanym do kobiet „Porozmawiajmy o zdrowiu”, którego celem jest budowanie świadomości i promowanie profilaktyki zdrowotnej poprzez spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. osób.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
się ten artykuł?