Obywatele tego kraju cieszą się najlepszym zdrowiem psychicznym. A na którym miejscu w rankingu jest Polska?
Żeby mieszkańcom dobrze się żyło w danym kraju, trzeba się o nich zatroszczyć. Oprócz zapewnienia im godnego wynagrodzenia, dostępu do edukacji i wsparcia zdrowia fizycznego, bardzo ważne jest także zadbanie o ich zdrowie psychiczne. Właśnie powstał ranking, który wykazał, które kraje są najbardziej zaopiekowane w tym obszarze. Kto znalazł się na podium? Na którym miejscu uplasowała się Polska?
Polska z awansem względem ubiegłego roku
Ranking stworzyła platforma ubezpieczeniowa William Russell. Eksperci przeanalizowali 35 państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W ocenie uwzględniono takie czynniki, jak odsetek osób pracujących ponad 50 godzin tygodniowo; liczbę godzin, jaką ludzie poświęcają na sen, relaks, czas z bliskimi; łączną powierzchnię terenów zielonych i rekreacyjnych oraz nakłady budżetowe na działania wspierające zdrowie psychiczne mieszkańców kraju. Wspomniane kryteria mają ogromny wpływ na dobrostan psychiczny obywateli.
Na podstawie średniej oceny z tych kategorii wyłoniono najbardziej sprzyjający zdrowiu psychicznemu kraj. Jest nim Szwecja. Kraj ten otrzymał 31,25 punktów na 35 możliwych. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Luksemburg z wynikiem 26,75 punktu. Trzecie miejsce zajęła Norwegia, która została oceniona na 26 punktów i awansowała w rankingu o pięć pozycji. Poza podium znalazły się kolejno takie kraje, jak: Łotwa, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Finlandia, Francja, Włochy.
Polska awansowała o dwa miejsca w rankingu OECD względem ubiegłego roku. Choć jesteśmy dopiero na 22. miejscu (na, przypomnijmy, 35 państw), to idziemy w dobrym kierunku. Nasz wynik to 15,25 punktu.
Zdrowie psychiczne – co to jest?
Na zdrowie psychiczne składają się trzy elementy:
- dobra kondycja zdrowotna,
- poczucie komfortu psychicznego,
- utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.
Pamiętajmy, że brak choroby psychicznej nie jest równoznaczny ze zdrowiem psychicznym. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś nie zmaga się z konkretnym zaburzeniem psychicznym, to może doświadczać trudności emocjonalnych, czuć się niespełniony i przechodzić kryzys.
Na szczęście każdy z nas może sięgnąć po wsparcie i pomoc i poprawić jakość swojego życia.
Źródło: PAP, Hello Zdrowie
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Sara James porusza temat zdrowia psychicznego w najnowszym singlu. „Mam 15 lat i brak mi tchu” – śpiewa artystka
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
się ten artykuł?