Od jakich ćwiczeń warto zacząć zaraz po porodzie? Fizjoterapeutka wyjaśnia
Chcesz zacząć ćwiczyć od razu po porodzie? Jak wyjaśnia mgr Marta Stachowiak, ćwiczenia możesz wprowadzić nawet w pierwszej dobie po narodzinach dziecka. „Nie będą one zbyt skomplikowane, ale wspomogą twoją regenerację w połogu” – dodaje fizjoterapeutka na swoim profilu na Instagramie. Mowa o ćwiczeniach przeciwzakrzepowych.
Ćwiczenia po porodzie
Jak wyjaśnia mgr Marta Stachowiak na swoim profilu @pani_fizjoterapeutka na Instagramie, po porodzie siłami natury, a szczególnie po porodzie przez cięcie cesarskie, warto pamiętać o ćwiczeniach przeciwzakrzepowych.
„Ważne, aby wykonać je przed pierwszą pionizacją po porodzie, a następnie możecie je powtarzać przed każdym kolejnym wstaniem lub co godzinę w czasie pobytu w szpitalu” – tłumaczy ekspertka.
I dodaje, że mimo że ćwiczenia mogą się wydać banalnie proste, są bardzo ważne.
„Dlaczego? Po porodzie istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył. Ćwiczenia te mają pobudzić krążenie i uruchomić pompę mięśniową, aby zapobiegać powstaniu zakrzepicy” – wyjaśnia fizjoterapeutka.
Marta Stachowiak dodaje, że ćwiczenia nie mają być bolesne.
„Jeśli w trakcie wykonywania któregoś z nich odczuwasz dolegliwości bólowe, zmniejsz zakres ruchu w stawie lub zrezygnuj z niego i spróbuj następnym razem, następnego dnia. Pamiętaj o spokojnym oddechu w czasie ćwiczeń. Każde z nich możesz wykonać w 10 powtórzeniach” – pisze.
Przykłady ćwiczeń przeciwzakrzepowych
Przykłady ćwiczeń przeciwzakrzepowych w pozycji leżenia na plecach:
- naprzemienne zginanie stóp w stawach skokowych,
- naprzemienne zginanie dłoni w nadgarstkach,
- krążenia stóp i dłoni w obie strony,
- zegnij nogę w kolanie i biodrze, powoli przesuwając stopę w kierunku pośladka, następnie wyprostuj nogę (noga sunie po materacu, naprzemiennie),
- nogi ugięte, stopy na materacu, naprzemiennie stopy postaw raz na palcach, raz na piętach,
- zaciskanie-otwieranie dłoni,
- rozstawianie i łączenie palców dłoni,
- ruch dłońmi „wkręcania-wykręcania żarówek”,
- zgięcie-wyprost w łokciach,
- z wdechem ręce przenieś za głowę (po porodzie przez cc wystarczy przenieść dłonie w kierunku sufitu), z wydechem powrót,
- wciskanie na wydechu pięt w materac, na wdechu rozluźnij się (to samo powtarzamy kolejno wciskając kolana, dłonie, łokcie, głowę).
Pani Fizjoterapeutka – kim jest?
Mgr Marta Stachowiak jest fizjoterapeutką urologiczną, ginekologiczną oraz proktologiczną. Profil „Pani Fizjoterapeutka”, który prowadzi, jest coraz bardziej popularny na Instagramie. Obserwuje go już ponad 9 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Unikaj wstawania w ten sposób szczególnie po porodzie” – apeluje Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna
„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
Chcesz poprawić wygląd swojego brzucha po ciąży? Fizjoterapeutka wymienia zabiegi wspomagające, które mogą ci pomóc
Polecamy
Niezwykły poród w centrum Warszawy. Dziewczynka przyszła na świat w… taksówce!
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Marina Łuczenko reaguje na sugestię zdjęcia w podpasce poporodowej. „To, że coś jest naturalne, nie oznacza, że trzeba to pokazywać”
Lekarka pokazała, jak wygląda brzuch po porodzie. „To jest zupełnie NORMALNE. Tak ma być”
się ten artykuł?