Przejdź do treści

Od jakich ćwiczeń warto zacząć zaraz po porodzie? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Ćwiczenia po porodzie / gettyimages
Ćwiczenia po porodzie / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chcesz zacząć ćwiczyć od razu po porodzie? Jak wyjaśnia mgr Marta Stachowiak, ćwiczenia możesz wprowadzić nawet w pierwszej dobie po narodzinach dziecka. „Nie będą one zbyt skomplikowane, ale wspomogą twoją regenerację w połogu” – dodaje fizjoterapeutka na swoim profilu na Instagramie. Mowa o ćwiczeniach przeciwzakrzepowych. 

Ćwiczenia po porodzie

Jak wyjaśnia mgr Marta Stachowiak na swoim profilu @pani_fizjoterapeutka na Instagramie, po porodzie siłami natury, a szczególnie po porodzie przez cięcie cesarskie, warto pamiętać o ćwiczeniach przeciwzakrzepowych.

„Ważne, aby wykonać je przed pierwszą pionizacją po porodzie, a następnie możecie je powtarzać przed każdym kolejnym wstaniem lub co godzinę w czasie pobytu w szpitalu” – tłumaczy ekspertka.

I dodaje, że mimo że ćwiczenia mogą się wydać banalnie proste, są bardzo ważne.

„Dlaczego? Po porodzie istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył. Ćwiczenia te mają pobudzić krążenie i uruchomić pompę mięśniową, aby zapobiegać powstaniu zakrzepicy” – wyjaśnia fizjoterapeutka.

Marta Stachowiak dodaje, że ćwiczenia nie mają być bolesne.

„Jeśli w trakcie wykonywania któregoś z nich odczuwasz dolegliwości bólowe, zmniejsz zakres ruchu w stawie lub zrezygnuj z niego i spróbuj następnym razem, następnego dnia. Pamiętaj o spokojnym oddechu w czasie ćwiczeń. Każde z nich możesz wykonać w 10 powtórzeniach” – pisze.

Przykłady ćwiczeń przeciwzakrzepowych

Przykłady ćwiczeń przeciwzakrzepowych w pozycji leżenia na plecach:

  • naprzemienne zginanie stóp w stawach skokowych,
  • naprzemienne zginanie dłoni w nadgarstkach,
  • krążenia stóp i dłoni w obie strony,
  • zegnij nogę w kolanie i biodrze, powoli przesuwając stopę w kierunku pośladka, następnie wyprostuj nogę (noga sunie po materacu, naprzemiennie),
  • nogi ugięte, stopy na materacu, naprzemiennie stopy postaw raz na palcach, raz na piętach,
  • zaciskanie-otwieranie dłoni,
  • rozstawianie i łączenie palców dłoni,
  • ruch dłońmi „wkręcania-wykręcania żarówek”,
  • zgięcie-wyprost w łokciach,
  • z wdechem ręce przenieś za głowę (po porodzie przez cc wystarczy przenieść dłonie w kierunku sufitu), z wydechem powrót,
  • wciskanie na wydechu pięt w materac, na wdechu rozluźnij się (to samo powtarzamy kolejno wciskając kolana, dłonie, łokcie, głowę).

Pani Fizjoterapeutka – kim jest?

Mgr Marta Stachowiak jest fizjoterapeutką urologiczną, ginekologiczną oraz proktologiczną. Profil „Pani Fizjoterapeutka”, który prowadzi, jest coraz bardziej popularny na Instagramie. Obserwuje go już ponad 9 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?