Odcinek 10: Jak chorować i nie zwariować. O sztuce, czyli jak tworzenie wpływa na leczenie
Na ile sztuka jest możliwa bez choroby, rozumianej jako pewien wyłom w rzeczywistości? A może nie warto choroby romantyzować i traktować cierpienia jako nieodłącznego elementu tworzenia? Czy sztuka powstająca w ramach arterapii jest równie ważna i cenna co ta niewywołana prywatnymi trudnymi doświadczeniami? O tym z Anią Charko w 10 odcinku podcastu „Jak chorować i nie zwariować” rozmawiają pisarka Mira Marcinów i artystka wizualna, Monika Mamzeta.
Posłuchaj nas również na:
– Czasem to, że dane dzieło jest wynikiem jakiejś arteterapii zwłaszcza wobec artystek, wobec kobiet, jest stawiane jako zarzut. Z tym często możemy się spotkać zwłaszcza w literaturze takiej autobiograficznej, że to to lepiej żeby dla siebie napisała, że to jakaś autoterapia. I że wtedy „dzieło traci”. Ja absolutnie, od razu dodam, się z tym nie zgadzam – przekonuje w rozmowie z Anią Charko Mira Marcinów.
Dla kogo jest podcast „Jak chorować i nie zwariować”, opowiada jego twórczyni, Ania Charko:
„Nie wiem, czy masz astmę, SM, raka, chorobę rzadką, chorobę serca, IBS, łuszczycę, cukrzycę czy hashimoto, czy coś jeszcze innego – umówmy się, masz dość skomplikowane życie wewnętrzne. Bo choroba komplikuje. Może ze stresu nie możesz spać, może wstydzisz się pokazać na basenie, może nie wiesz, jak powiedzieć o swojej chorobie chłopakowi, może ból odbiera ci radość życia, a może jesteś tak zmęczona, że chcesz rzucić pracę, może stoisz przed dylematem: mieć dzieci czy zrezygnować, a może jesteś przerażona, że wkrótce umrzesz. Te wszystkie stany i dużo więcej może wprowadzić w Twoje życie choroba.
Mam nadzieję, że obojętnie, w jakim miejscu swojej drogi w chorobie jesteś, gdzieś tli się u Ciebie nadzieja, że ‘można z tym żyć’, oraz pewność, że jesteś czymś więcej niż swoją chorobą, że na chorobie Twoje życie się nie kończy, w niej się nie zawiera. Tę Twoją nadzieję i tę pewność będę chciała wzmacniać i pielęgnować w kolejnych odcinkach podcastu”.
Polecamy
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
28-latek zmarł w trakcie leczenia zębów. Rodzina domaga się odszkodowania
„Choroba jest tylko niewielką częścią tego, kim jestem”. Sammy Basso zmarł w wieku 28 lat
Były premier twierdzi, że Elżbieta II nie zmarła ze starości. „Wiedziała, że odchodzi”
się ten artykuł?