Odcisk na stopie – skąd się bierze i jak go usunąć?
Odcisk na stopie to najczęściej wynik źle dobranego obuwia. Może go spowodować nie tylko za ciasny, ocierający stopę but. Również ten za luźny, nieprzylegający w odpowiedni sposób do stopy but może sprzyjać pojawianiu się odcisku pod stopą lub z któregoś jej boku. Warto więc uczyć się nie tylko, jak pozbyć się odcisków na stopach, lecz także jak im zapobiegać.
Odcisk na stopie – co to jest i jak powstaje?
Odcisk na stopie to małe zgrubienia twardej obumarłej skóry. Jest efektem pobudzenia skóry, do jakiego dochodzi w wyniku permanentnego tarcia lub ucisku buta na stopę. Pobudzona w ten sposób skóra, aby chronić się przed uszkodzeniem, wytwarza dodatkową warstwę rogową, która zabezpiecza ciało przed raną. Problem z odciskami na stopach lub pod stopami wiąże się z tym, że warstwa rogowa z czasem nie ulega złuszczeniu, a wręcz przeciwnie – coraz bardziej narasta. W ten sposób tworzy się nieestetyczny i niejednokrotnie bolesny odcisk. W bardziej zaawansowanym jego stadium pod odciskiem na stopie może rozwinąć się stan zapalny.
Odciski na stopach przyjmują dwojaką postać:
- Nagniotków – małych, stwardniałych i błyszczących punktów występujących najczęściej na palcach stóp. Za ból z nimi związany odpowiada rdzeń wrastający w skórę, który może uciskać zakończenia nerwowe, w takim przypadku pojawia się odcisk na stopie z korzeniem.
- Modzeli – dużych i bardziej miękkich odcisków; często są one zaczerwienione. Występują przede wszystkim na podeszwach stóp, przy wysokich obcasach mogą się pojawić także na śródstopiu.
Kto jest narażony na odciski na stopach?
Odcisk na stopie u dziecka to najczęściej efekt źle dobranego obuwia lub butów, z których dziecko już wyrosło. Aby zapobiec tego typu przypadłości, należy uważnie kontrolować, czy maluch nie wyrósł już przypadkiem ze swojego obuwia. Grupami szczególnie narażonymi na odcisk na stopie, odcisk na śródstopiu albo odcisk na pięcie są:
- kobiety noszące wysokie obcasy – obuwie to niejednokrotnie jest bardzo ciasne, a dodatkowo sprzyja powstawaniu modzeli na śródstopiu;
- osoby z nadwagą – odciski na stopie to także przypadłości ludzi z nadwagą. Powstawaniu odcisków pod stopami sprzyjają także schorzenia stóp, płaskostopie, wysokie podbicie, zbyt długa kość śródstopia;
- osoby, które chodzą w niewłaściwy sposób albo przyjmują niewłaściwą postawę ciała.
Odcisk na stopie a szpilki
Co jeśli nie chcemy rezygnować ze szpilek, ale mamy problem z odciskami? W takim wypadku na co dzień lepiej wybierać buty z niższym obcasem (2-4 cm). Jeżeli jednak wieczorem czeka nas wyjście, na którym koniecznie chcemy założyć wyższe szpilki, pamiętajmy o kilku radach.
- Nigdy nie zakładaj na duże wyjście nowych butów. Musisz je najpierw „rozchodzić”.
- Przed wyjściem zadbaj o higienę i pielęgnację stóp, i je wymasuj.
- Weź ze sobą plastry i przyklej je od razu, gdy poczujesz, że but cię obciera.
- Jeżeli możesz, w trakcie wieczoru choć na moment ściągnij buty. Przyniesie im to ogromną ulgę.
- Na wszelki wypadek weź dodatkową parę butów na zmianę.
Jak usunąć odcisk na stopie?
Usuwanie odcisków na stopach najlepiej wykonać w gabinecie lekarskim, u podologa albo dermatologa. Skorzystać z niego powinny przede wszystkim osoby z cukrzycą i zaburzeniami krążenia. W tego typu przypadkach należy zrezygnować z samodzielnej próby usunięcia odcisku na stopie. Na początku specjalista ocenia stan stóp oraz to, czy nie ma do czynienia z innym problemem, na przykład brodawkami. Specjalista po oględzinach może zalecić preparaty złuszczające oraz specjalne opatrunki. Niestety, odciski z korzeniem najczęściej wymagają zabiegów, które będą przeprowadzane na kilku kolejnych wizytach. Jak wygląda usuwanie odcisku przez specjalistę?
Lekarz usuwa mechanicznie zrogowaciałą skórę za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak:
- skalpel,
- dłut podologiczny,
- frezarka diamentowa – nie jest bolesny, przypomina specjalistyczny pedicure. Po zabiegu stosuje się preparaty zmiękczające.
- laser CO2 – Skóra w miejscu planowanego zabiegu jest schładzana, by zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe w trakcie trwania procedury. Zabieg jest szybki i skuteczny, dosyć drogi ‒ jego koszt to około 200 zł.
Gdy odcisk jest duży i głęboki, najczęściej używa się dłuta podologicznego lub skalpela. W sterylnych warunkach wyłuskuje się nim korzeń odcisku, a brzegi opracowuje frezarką. Po zabiegu mogą pozostać widoczne ubytki skóry, których pozbyć się można przez stosowanie przez kilkanaście dni maści z propolisem.
Jak pozbyć się odcisku na stopie w domu?
Aby usunąć bolesny odcisk na pięcie, należy go najpierw odpowiednio natłuścić i zmiękczyć. Warto więc regularnie stosować kremy nawilżające, zmiękczające skórę stóp. Trzeba również dbać o jej regularne złuszczanie. Przydadzą się tutaj specjalne peelingi do stóp oraz kremy zmiękczająco-złuszczające. Można na przykład wymoczyć stopy w wodzie z solą lub aromatycznym olejkiem o działaniu zmiękczającym (np. olejek lawendowy). Odciski na stopach u dzieci i u dorosłych warto zabezpieczać przed dalszymi otarciami za pomocą specjalnych poduszek.
W aptece jest do wyboru wiele różnych preparatów na odciski na stopie w formie płynów, żeli i plastrów.
Plastry przykleja się je do odcisków na kilka dni, a następnie usuwa go mechanicznie. Można ten zabieg wykonać z wykorzystaniem tarki, pilnika lub domowej frezarki. Modzele możesz samodzielnie zetrzeć także przy użyciu specjalnej tarki, którą kupisz w każdej drogerii. Pamiętaj, aby nie używać nożyków, bo możesz się zranić i wywołać zakażenie.
Trzeba jednak uważać, aby płynu nie nałożyć na zdrową skórę stopy. W ten sposób można doprowadzić do bolesnego uszkodzenia skóry. Zarówno kwas mlekowy, jak i salicylowy, działają bardzo silnie. Odcisków na stopie lepiej nie usuwać z pomocą pumeksu, szczególnie wielokrotnie używanego. Gromadzi on w sobie bakterie, które podczas tarcia mogą przedostać się w głąb skóry. Zabieg usunięcia lepiej wykonać nową tarką do stóp.
Profilaktyka odcisków
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, aby nie dopuścić do powstania odcisków na stopach, warto:
- dbać o higienę stóp,
- nosić wygodne, nieuciskające buty,
- unikać ciasnych skarpet bądź rajstop,
- jeśli na skórze stóp pojawi się zgrubienie, trzeba je osłonić,
- pamiętać o regularnej pielęgnacji stóp,
- na co dzień używać zmiękczająco-odżywczego kremu do stóp z dużą zawartością mocznika,
- zrogowaciałą skórę można systematycznie usuwać tarką do stóp,
- stosować peeling i smarować stopy po kąpieli kremem nawilżającym.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Zobacz także
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?