Przejdź do treści

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

Męczyznaprzytula kobietę
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener/ Unsplash, fot. Allan Filipe Santos Dias
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból podczas stosunku to częsty problem występujący u kobiet. By się go pozbyć, należy w pierwszej kolejności poznać jego źródło. A przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. „Przykro mi, kiedy słyszę od pacjentki, że boli ją od wielu lat albo boli tak, że współżycie nie jest możliwe. To niedobrze a można pozbyć się bólu!” – pisze na swoim instagramowym profilu fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.

Przyczyny bolesnego seksu

Przyczyny bolesnego stosunku seksualnego najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym. Źródłem bólu lub dyskomfortu może być nieodpowiednia gra wstępna i nawilżenie, ale także poważniejsze choroby, jak np. endometrioza. Warto pamiętać, że rozpoznanie powodu odczuwanego bólu jest pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się go. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener.

Ból podczas stosunku seksualnego może mieć wiele przyczyn, ale każdej należy się przyjrzeć. Przykro mi, kiedy słyszę od pacjentki, że boli ją od wielu lat albo boli tak, że współżycie nie jest możliwe. To niedobrze a można pozbyć się bólu! – wyjaśnia.

Ekspertka wymieniła, jakie są najczęstsze przyczyny bolesnych stosunków:

  • Jeśli jesteś po porodzie lub w okresie menopauzalnym, możliwe że problemem jest niewystarczająca lubrykacja.
  • Nacięcie krocza – powstała po nim blizna może sprawiać ból, jeśli tak jest, konieczna jest jej mobilizacja.
  • Koniecznie skonsultuj się z ginekologiem, czy nie masz stanów zapalnych, czy infekcji.
  • Osłabienie ściany pochwy/obniżenie narządu rodnego.
  • Nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy – mogą powodować ból lub współistnieć z innymi schorzeniami: endometriozą, vulvodynią, pęcherzem nadreaktywnym.
5 dolegliwości, które niszczą twoje życie seksualne

Jak leczyć ból w trakcie stosunku?

Specjalistka zaznacza, że najpierw należy wykluczyć lub wyleczyć istniejące choroby zapalne oraz infekcje intymne. Być może to wystarczy, by cieszyć się seksem bez dyskomfortu. Co jeszcze?

W przypadku nadmiernie spiętych mięśni terapia jest oparta na rozluźnianiu, technikach oddechowych, ćwiczeniach mięśni dna miednicy, całego ciała.

W przypadku obniżeń czy endometriozy terapię prowadzi się też w obrębie jamy brzucha – tłumaczy Pani Fizjotrener. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. W ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?