Okres a basen – czy to bezpieczne połączenie?
Czasy, kiedy miesiączka była powodem do rezygnacji z aktywności fizycznej i innych przyjemności mamy już za sobą. Na rynku jest dostępnych wiele produktów higieny intymnej, które pozwalają czuć się w pełni komfortowo podczas krwawienia menstruacyjnego. A jak jest z basenem? Czy tam również możemy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że nic nie wydostanie się do wody?
Czy można korzystać z kąpieliska w trakcie okresu?
Zastanawiasz się, czy podczas okresu możesz iść na basen? Odpowiedź jest prosta – jeśli tylko masz na to ochotę, to śmiało! Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do tego, by w czasie menstruacji korzystać z naturalnych lub sztucznych kąpielisk. Nikt nie powinien również nakłaniać cię do rezygnacji z kąpieli w wannie. Mając okres, możesz wybrać się na basen już pierwszego dnia, pamiętając o tym, że ciśnienie wody może nieco zmniejszyć krwawienie. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że się ono zatrzymało.
A co z infekcjami? Krew menstruacyjna stanowi doskonałe środowisko dla wielu drobnoustrojów, ale nie ma to wpływu na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia dolegliwości intymnych po kąpieli w basenie. Co więcej, chlor neutralizuje wiele zarazków, dzięki temu możesz czuć się bezpieczna. Pamiętaj jedynie o wyborze czystych obiektów i zachowaniu podstawowych zasad higieny.
Jak poradzić sobie z okresem na basenie?
Wybierając się na basen podczas okresu, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni produkt higieniczny. Który spośród dostępnych na rynku wybrać?
Podpaski na basen
Podpaska jest najbardziej powszechnym produktem higieny osobistej, który pozwala zapewnić ochronę podczas menstruacji. Przyklejona do majtek, pochłania krew, która wydostaje się na zewnątrz organizmu. Pamiętaj, że nie jest ona jednak przeznaczona do stosowania w basenie, ponieważ podczas kąpieli wchłania też wodę wokół. Jeśli zamierzasz pływać, zrezygnuj zatem z tej formy zabezpieczenia.
Tampony – czy można z nimi pływać?
Tampony to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chcesz odwiedzić basen podczas miesiączki. Ich zadaniem jest absorbowanie płynu menstruacyjnego, zanim jeszcze wydostanie się na zewnątrz naszego ciała. Nie zmieni się, to gdy będziesz zanurzona w wodzie. Jedyne, o czym powinnaś pamiętać, to dobór odpowiedniego rozmiaru i chłonności tamponu do twojego krwawienia. Warto także założyć nowy produkt tuż przed wejściem na basen oraz wymienić go zaraz po wyjściu.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje tamponów. Najbardziej popularne to tradycyjne tampony suche w kształcie stożka, zakończone sznureczkiem. Tampony wilgotne, nazywane także miękkimi, to niewielkich rozmiarów gąbki menstruacyjne w kształcie serca. Ich aplikacja i usuwanie wymagają użycia palca, który wkłada się w niewielki otwór pomiędzy dwoma rozchylonymi skrzydełkami tamponu. Produkty te są bezsznureczkowe.
Kubek menstruacyjny
Higienę i ochronę przed wydostaniem się krwi do wody zapewnisz sobie również dzięki kubeczkowi menstruacyjnemu. Jest to niewielki pojemniczek wykonany z materiałów tj.:
- lateks,
- silikon,
- TPE.
Umieszcza się go w pochwie. Entuzjastki tego rodzaju środka higieny intymnej podkreślają, że jego atutem jest nie tylko wielorazowość, ale znacznie większa pojemność i chłonność niż tamponów.
Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać na basen? Przede wszystkim sprawdzony przez ciebie. Ważne, aby miał on odpowiedni rozmiar i został założony w prawidłowy sposób. Jeśli zatem nigdy nie korzystałaś z tego zabezpieczenia, nie decyduj się na pierwszą aplikację przed wizytą na basenie.
Dysk menstruacyjny
Mało popularnym, choć równie skutecznym środkiem ochrony przed wypłynięciem krwi do basenu jest dysk menstruacyjny. Jest on bardzo podobny do kubeczka, jednak różni się od niego materiałem, z którego jest wykonany. Dysk umieszcza się ponadto w trochę inny sposób – powinien on znaleźć się pod szyjką macicy, a zatem nieco wyżej w pochwie niż kubeczek.
Majtki menstruacyjne
A co z majtkami menstruacyjnymi, które pochłaniają krew dzięki umieszczonej w nich wkładce? Na rynku dostępna jest bielizna dedykowana kąpielom. Jej zewnętrzna warstwa jest wodoodporna, a chłonność nieco większa niż tradycyjnych majtek. Jak podkreślają producenci, jest to jednak rozwiązanie na okres z niewielkim krwawieniem.
Czy basen może zmniejszyć dyskomfort związany z miesiączką?
Wiele z nas zadaje sobie pytanie – czy basen może złagodzić dolegliwości, towarzyszące miesiączce? Jeśli dana aktywność fizyczna jest wykonywana regularnie, to może poprawić twoje samopoczucie. Warto również wiedzieć, że pływanie i ruch w wodzie mogą wpłynąć na zmniejszenie skurczów macicy podczas krwawienia. Pamiętaj jednak, że każde ciało zachowuje się nieco inaczej, dlatego tak ważne jest dopasowanie podejmowanych działań do indywidualnych możliwości.
Bibliografia:
- https://edition.cnn.com/cnn-underscored/health-fitness/best-tampons-for-swimming [dostęp: 19.02.2024].
- https://www.healthline.com/health/menstruation/tampons-for-swimming [dostęp: 19.02.2024].
- https://www.healthline.com/health/menstrual-disc [dostęp: 19.02.2024].
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
się ten artykuł?