Okres jak w zegarku dzięki pigułkom? Michał Kot przypomina, że nie regulują one cyklu miesiączkowego!
„Tabletki antykoncepcyjne nie regulują cyklu miesiączkowego!” – pisze Michał Kot, student dietetyki i absolwent elektroradiologii, na swoim profilu na Instagramie. Jak to więc działa? Ekspert wyjaśnia to w najnowszym poście.
Jak działa cykl miesiączkowy?
„W obiegowej opinii słyszy się, że tabletki antykoncepcyjne regulują cykl miesiączkowy. Sam cykl miesiączkowy są to liczne zmiany hormonów zachodzące w ustalonej kolejności w organizmie kobiety. W trakcie cyklu wyróżniamy różne fazy: menstruację, fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. Każda z nich cechuje się innym profilem hormonalnym – po prostu hormony odpowiednio współpracując, finalnie prowadzą do owulacji, co pozwala na zajście w ciążę. Jest to zdrowy, fizjologiczny cykl miesiączkowy” – pisze Michał Kot na Instagramie.
Ekspert dodaje, że dostarczanie z zewnątrz syntetycznych hormonów wycisza działanie podwzgórza, przysadki i jajników, co skutkuje brakiem zmian w wydzielaniu gonadoliberyny, LH, FSH, estrogenów i progesteronu.
„Wszystko jest tam 'uśpione’, nie ma owulacji – nie ma możliwości zajścia w ciążę. Dlatego jest to świetny środek antykoncepcyjny” – wyjaśnia Michał Kot.
Jeśli więc bierzesz tabletki antykoncepcyjne i cieszysz się, że „regularnie miesiączkujesz”, tak naprawdę nie jest to miesiączka.
„Zaprzestanie dostarczania hormonów z zewnątrz powoduje krwawienie z odstawienia, ale nie jest to naturalna miesiączka. Krwawienia będą oczywiście regularne, co daje duży komfort, ale nie ma tam cyklu miesiączkowego, bo wszystko jest wyciszone” – tłumaczy ekspert.
Zaburzenia cyklu
Jak dodaje Michał Kot, zaburzenia cyklu występują na skutek m.in. niedoczynności tarczycy, silnego stresu, niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, zaburzeń gospodarki cukrowej, wysokiego poziomu prolaktyny, itd.
„Jeśli chcesz przywrócić naturalny cykl, należy znaleźć przyczynę. Inaczej to tylko i wyłącznie zamiatanie problemu pod dywan, a nie rozwiązywanie go” – pisze ekspert.
Na koniec Michał Kot dodaje:
„Antykoncepcja hormonalna w wielu przypadkach ma swoje zastosowanie i korzyści – o sensowności stosowania decyduje lekarz. Jednak mówienie, że reguluje cykl, to bardzo duże nadużycie„.
Michał Kot – kim jest?
Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W swojej pracy w szczególności zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 89 tys. osób.
RozwińZobacz także
Antykoncepcja a zakrzepica. Oto sygnały, które powinny cię zaniepokoić
„Nie chodzi o to, żeby ośmiolatkowi pokazywać, jak zakłada się prezerwatywę”. O tym jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, wyjaśniają edukatorki seksualne
„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska
Polecamy
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
Apteki z pigułką „dzień po” będą oznakowane. Ministerstwo Zdrowia: „Razem z NFZ pracujemy nad tym”
Chciała usunąć implant antykoncepcyjny. Usłyszała, że to niemożliwe, bo pręcik utknął… w płucu
Antykoncepcja niehormonalna – przegląd dostępnych metod
się ten artykuł?