Przejdź do treści

„Okres musi boleć”, „Po ciąży wszystko się unormuje”, „Próbowała pani schudnąć?”, czyli wszystko, co kobiety słyszą u lekarza

Martyna Kaczmarek
Martyna Kaczmarek wymienia, co kobiety słyszą u lekarza, choć nie powinny/ fot. printscreen TikTok Martyna Kaczmarek
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Lekarz powiedział, że jestem za młoda, żeby mieć problemy z sercem”, „Usłyszałam: 'a próbowałaś się odprężyć i napić herbaty?'”, „Pytając o badania, usłyszałam, że one nic nie pokażą” – komentują internautki wideo Martyny Kaczmarek. Aktywistka swoim filmem, w którym wymienia najczęściej spotykane teksty, z jakimi spotykają się kobiety w gabinetach lekarskich, wywołała spore poruszenie w mediach społecznościowych.

„Teksty, które kobiety słyszą u lekarza, a nie powinny”

„Wszystkie te teksty są prawdziwe” – podkreśla na swoim profilu na TikToku Martyna Kaczmarek. Feministka oraz promotorka idei ciałopozytywności i siostrzeństwa opublikowała krótki film, w którym wymieniła, co słyszą kobiety w gabinetach lekarskich, choć nie powinny. Zwróciła w ten sposób uwagę na to, jak problemy zdrowotne kobiet są powszechnie bagatelizowane. Jak wymienia, jednym z najczęściej powtarzających się zdań jest tłumaczenie, że ciąża jest rozwiązaniem na wszelkie bolączki.

„Trzeba zajść w ciążę i po ciąży wszystko się ureguluje i unormuje, zobaczy pani” – mówi Martyna Kaczmarek wcielająca się na filmie w lekarza.

Kaczmarek w swoim charakterystycznym stylu przedstawia sceny, które spotkały ją i inne kobiety podczas wizyt lekarskich. Jej wideo staje się głosem przeciwko nietaktowi i nieodpowiednim zachowaniom personelu medycznego wobec pacjentek. Co jeszcze wymienia?

„Badania hormonów? Nie, nie, nie, ja po prostu przepiszę tabletki antykoncepcyjne.

Ale okres musi boleć.

W skali od 1 do 10 jak bardzo panią boli? 10?! Jest pani pewna?

Dobrze, ja wystawię skierowania na te badania. A planuje pani ciążę? Nie? A, to nie ma sensu.

Obfite krwawienia? No tak, podczas okresu się krwawi.

Podejrzewa pani ADHD? Nie. To typowe dla chłopców” – mówi.

Kaczmarek pokazała także sytuacje, w których kobiety doświadczają niepotrzebnych komentarzy na temat ich ciała, intymności czy wyglądu.

„Ból głowy? A próbowała pani schudnąć?

„To jest na tle nerwowym. Próbowała się pani może zrelaksować? Spać lepiej?

A próbowała pani może tej nowej diety?” – wylicza.

Jemma Bella, Martyna Kaczmarek, Farideh

„Czy my mamy tego samego lekarza?”

„Czy my mamy tego samego lekarza?” – pytają obserwatorki Martyny Kaczmarek. Komentujące kobiety zwracają uwagę, że nagminnie spotykają się z podobnymi sytuacjami. To pokazuje, że problem jest rozległy.

„Ilu lekarzy zleca badanie hormonów???? Mam wrażenie, że 1 na 100”,

„To tak prawdziwe, że się zirytowałam, jak to usłyszałam. Ostatnia wizyta mi się przypomniała”;

„Mam problemy ze snem, jest mi zimno, głowa mnie boli i mam kołatania serca. Lekarz powiedział, że jestem za młoda, żeby mieć problemy z sercem i to wina stresu”,

„Z powodu bólu okresowego traciłam przytomność, myślałam, że oszaleję z bólu. Usłyszałam: 'a próbowałaś się odprężyć i napić herbaty?'”,

„Poszłam do lekarza z silnymi zawrotami głowy i brakiem miesiączki. Pytając o badania, usłyszałam, że one nic nie pokażą”,

„A gdzie: 'taka pani uroda’?” – czytamy w komentarzach.

Każda wizyta u lekarza powinna być bezpieczna i pełna szacunku. Jak jednak podsumowuje całą sytuację z żalem jedna z komentujących wideo kobiet: „To przerażające, że same musimy iść w zaparte, wydawać pieniądze na prywatnych lekarzy, żeby ktoś w końcu nas wysłuchał”.

Martyna Kaczmarek – kim jest?

Martyna Kaczmarek to feministka oraz promotorka idei ciałopozytywności i siostrzeństwa, autorka profilu na TikToku @martynakaczmarek. Mierzy się na nim ze stereotypami na temat feministek i feminizmu, dyskryminacją oraz body shamingiem. Jej profil obserwuje 50,5 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.