Przejdź do treści

Omikron obniża poziom kolagenu? Pacjenci coraz częściej zgłaszają pogorszenie stanu skóry

Kobieta
Omikron obniża poziom kolagenu? Pacjenci coraz częściej zgłaszają pogorszenie stanu skóry/ Unsplash, fot. Mathilde Langevin
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coraz więcej chorych na COVID-19 zgłasza problemy skórne. Zakażeni piszą o suchej skórze i pojawianiu się zmarszczek, jakby Omikron „zjadł” im kolagen. „Wirus nasila proces zapalny i pewne choroby skóry przyspieszają” – wyjaśnia to zjawisko prof. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Rzeszowie oraz sekretarz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Objawy skórne u zakażonych Omikronem

Do najczęstszych skutków ubocznych zakażenia nowym wariantem koronawirusa SARS-CoV-2 zalicza się objawy podobne do przeziębienia, takie jak: gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie. Doszły również nowe symptomy, a infekcja coraz rzadziej daje oznaki w postaci utraty węchu i smaku. Sygnały, na które warto zwrócić uwagę przy pierwszych symptomach zakażenia wymienili eksperci na łamach portalu livemint.comSpecjaliści wspomnieli m.in. o ostrzeżeniach amerykańskiej agencji CDC, by zwracać uwagę także na bladą, szarą lub niebieskawą skórę, usta i paznokcie, które mogą wskazywać na zakażenie Omikronem.

Pacjenci coraz częściej zgłaszają także nowe sygnały zakażenia objawiające się na skórze. Jak podaje brytyjska aplikacja ZOE COVID Study, gromadząca informacje o objawach od pacjentów, często zgłaszanymi symptomami zakażenia Omikronem jest wysypka grudkowa, która pojawia się nagle w postaci wypukłych guzków na skórze i jest bardzo swędząca. Chorzy zgłaszają także pojawianie się potówki, najczęściej występującej na łokciach, kolanach i grzbietach dłoni oraz stóp.

Obserwacje angielskich badaczy potwierdzają również polscy lekarze. Prof. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Rzeszowie oraz sekretarz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego przyznaje w rozmowie z portalem abcZdrowie.pl, że chorych z wysypkami przy zakażeniu Omikronem odnotowuje się coraz liczniej.

„Wirus z jednej strony nasila proces zapalny i pewne choroby skóry przyspieszają. Z drugiej, COVID-19 sam w sobie może powodować wysypki” – mówi prof. Reich.

Wśród zakażonych Omikronem poważnym problemem są także tzw. covidowe palce. Są to zmiany skórne na palcach rąk i stóp, którym towarzyszy obrzęk, pieczenie, a czasami ból. Zmiany mają kolor czerwony bądź fioletowy. Z czasem pojawiają się owrzodzenia i pęcherze.

COVID-19 obniża poziom kolagenu?

W mediach społecznościowych ozdrowieńcy wymieniają się również informacjami i piszą, że po zakażeniu Omikronem zauważają zmiany w ilości kolagenu w skórze. Jak zaznacza abcZdrowie.pl, kobiety w szczególności skarżą się na pogorszenie stanu cery. Wymieniają, że po chorobie walczą z suchą skórą i zauważyły u siebie więcej zmarszczek, jakby nowy wariant koronawirusa dosłownie „zjadł” im kolagen.

„Ciężko wychwycić jakiś konkretny mechanizm, który mógłby powodować, że COVID-19 redukowałby włókna kolagenowe czy zmniejszał ich elastyczność” – tłumaczy dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny oraz Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Do tej pory nie przeprowadzono jeszcze badań na temat wpływu Omikronu na włókna kolagenowe. Specjaliści jednak wątpią, by przyczyna pogorszenia stanu skóry leżała w niedoborze kolagenu po zakażeniu.

„Obniżenie poziomu kolagenu po zakażeniu koronawirusem nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. COVID-19 nie „zjada” kolagenu. Natomiast część pacjentek bierze kolagen przy wypadaniu włosów, co często się zdarza u ozdrowieńców. Być może stąd to nieporozumienie” – dodaje prof. Reich.

 

Źródło: abcZdrowie.pl

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?