Czym jest opadająca powieka? Przyczyny oraz zabiegi korekcyjne
Opadająca powieka dla wielu kobiet stanowi problem estetyczny, choć bywa też problemem zdrowotnym, gdy utrudnia widzenie. Z tego powodu osoby o tej przypadłości często zadają pytanie, jak podnieść opadające powieki i co zrobić, żeby wyglądały lepiej. Jakie zabiegi pomogą pozbyć się tej przypadłości? Jak w takim przypadku malować powieki, aby optycznie powiększyć oko?
Jak rozpoznać opadającą powiekę?
Opadająca powieka to taka, przy której oko wydaje się przymrużone, a przez otoczenie odbierane jest jako „smutne”. Może występować w obu oczach lub w jednym, niezależnie od płci i wieku.
Jeśli opadająca powieka zasłania co najmniej 2 mm tęczówki przy patrzeniu na wprost, wówczas mamy do czynienia z ptozą. Schorzenie to wiąże się z porażeniem mięśni powieki oka i zazwyczaj występuje jednostronnie. Przy znacznym opadaniu powiek występują dodatkowe objawy, takie jak nieprawidłowe utrzymanie pozycji głowy czy niedomykanie powiek.
W diagnostyce dąży się do ustalenia, czy opadanie powieki jest spowodowane niedowładem, czy nieprawidłowym przyczepem mięśni unoszących powiekę, oraz określenia, który mięsień funkcjonuje nieprawidłowo. Czasem zaburzenie może być spowodowane uszkodzeniem w obrębie dróg ośrodkowych, nerwu okoruchowego czy też złącza nerwowo-mięśniowego.
Jakie są przyczyny opadającej powieki?
Przyczyny dzieli się na nabyte (około 10% przypadków) i wrodzone, wywołane urazami oraz współwystępujące wraz z innymi chorobami. Rozpoznanie właściwej przyczyny jest podstawą do określenia dalszego postępowania.
Opadająca powieka – przyczyny neurologiczne
Do przyczyn o charakterze neurologicznym należą:
- Miastenia – nabyta i przewlekła choroba autoimmunologiczna;
- Zespół Hornera – choroba wywołana przerwaniem unerwienia oka;
- porażenie nerwu twarzowego (tzw. porażenie Bella);
- uszkodzenie nerwu okoruchowego – może być wywołane udarem, tętniakiem, krwiakiem, zmianami naczyniowymi w przebiegu cukrzycy, nowotworem;
- choroba Parkinsona;
- choroby nerwowo-mięśniowe (neuropatie, dystrofie mięśniowe, miotonia).
Opadająca powieka – przyczyny inne niż neurologiczne
Istnieje szereg przyczyn opadającej powieki, które nie są związane z chorobami neurologicznymi. Podłożem wystąpienia takiego kształtu powieki mogą być:
- wady wrodzone, w tym FAS (spektrum alkoholowych uszkodzeń płodu);
- czynniki genetyczne;
- proces starzenia się – z wiekiem mięśnie dźwigające powiekę ulegają osłabieniu, a utrata kolagenu i elastyny prowadzi do wiotczenia skóry;
- urazy mechaniczne – guzy naciekające na powiekę, blizny pooperacyjne i pozapalne;
- zabieg z użyciem toksyny botulinowej (botoksu), gdy botoks porazi mięśnie dźwigacza;
- urazy oka występujące po operacjach okulistycznych, w wyniku zakładania soczewek kontaktowych, a nawet pocierania oka;
- infekcje;
- alergie.
Jak wyleczyć opadającą powiekę?
Mocno opadającą powiekę (ptozę) leczy się chirurgicznie. W przypadku ptozy „leczenie” jest właściwym określeniem, ponieważ nieleczona może skutkować takimi powikłaniami jak:
- zez;
- astygmatyzm;
- osłabienie widzenia.
Chirurgiczne usunięcie opadającej powieki polega na wycięciu nadmiaru skóry, odsłonięciu rozcięgna i wycięciu jego fragmentu. Innym sposobem jest podwieszenie powieki na paśmie powięzi skroniowej.
Jeśli lekarz stwierdzi, że opadająca powieka jest objawem choroby (np. miastenii), wtedy wprowadza się leczenie farmakologiczne, m.in. kortykosteroidami, azatiopryną, diaminopirydyną.
Jak zlikwidować opadającą powiekę?
Zabieg NFZ na opadające powieki
Istnieje możliwość operacji opadającej powieki w ramach NFZ. W tym celu trzeba przedstawić skierowanie od lekarza okulisty lub lekarza POZ. Aby je otrzymać, lekarz musi stwierdzić, że opadająca powieka jest przede wszystkim problemem zdrowotnym, a nie estetycznym. Oznacza to, że operacja powiek na NFZ jest możliwa wtedy, gdy opadająca powieka przyczynia się do nieprawidłowego widzenia lub jest przyczyną zapalenia spojówki i rogówki.
Usunięcie opadającej powieki na NFZ wiąże się z dwoma minusami. Po pierwsze, bardzo długim okresem oczekiwania na zabieg (od kilku miesięcy do kilku lat). Po drugie, trzeba liczyć się z tym, że priorytetem dla lekarza będzie poprawa jakości widzenia, a nie estetyka oka.
Operacja na opadającą powiekę prywatnie
Korekta chirurgiczna jest najskuteczniejszym i najtrwalszym sposobem na pozbycie się opadającej powieki. Poza placówkami mającymi kontrakt z NFZ można się jej poddać w prywatnych klinikach medycyny estetycznej. Koszt takiego zabiegu to 5000 – 8000 zł.
W rezultacie zabiegu oko staje się bardziej otwarte, co zwiększa komfort widzenia, a twarz wydaje się młodsza.
Niechirurgiczne zabiegi na opadające powieki
Poza operacją plastyczną istnieją niechirurgiczne sposoby usunięcia opadającej powieki. Najpopularniejsze z nich to zabiegi z wykorzystaniem lasera i plazmy helowej.
Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego powoduje regenerację, ujędrnienie i napięcie skóry, a przez jej delikatne uniesienie powiek. Dla podtrzymania efektu zabieg trzeba powtarzać co kilka miesięcy.
Z kolei zabieg z wykorzystaniem plazmy polega na odparowaniu nadmiernego naskórka, co optycznie unosi powieki. Efekt utrzymuje się 2-4 lata. Na opadającą powiekę stosuje się też nici PDO.
Makijaż na opadającą powiekę
Oko z opadającą powieką można optycznie powiększyć makijażem. Kreskę na opadającej powiece należy zawsze wyciągać poza linię załamania powieki. Przy wewnętrznym kąciku oka kładź jasne cienie, a przy zewnętrznym – ciemniejsze. Mocno wytuszuj i podkręć rzęsy, np. zalotką.
Robiąc makijaż na wyjątkową okazję, możesz wykorzystać plastry na opadające powieki. To samoprzylepne tasiemki, którymi doraźnie podniesiesz skórę powiekową.
Czy istnieją domowe sposoby na opadające powieki?
Co na opadające powieki możesz zrobić w domu? Niestety w większości przypadków opadaniu powiek nie da się zapobiec. Jedynie wtedy, gdy przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry, możesz nieznacznie poprawić wygląd powiek, stosując wysokiej jakości serum i kremy pod oczy o właściwościach liftingujących. W ich składzie szukaj takich składników jak:
- peptydy
- kwas hialuronowy (najlepiej wielocząsteczkowy)
- bakuchiol
Bibliografia:
- Kępa Andrzej. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. Cz. II. Kosmetologia Estetyczna 2015, vol. 4: 367-372.
- Rogoziewicz Marcin & Wiszniewska Małgorzata, Opadanie powiek w praktyce neurologicznej: opis przypadku. Postępy Psychiatrii i Neurologii 2013, 22(2): 157-161.
- Walat Anna & Serafin Agnieszka, Alkoholowy zespół płodowy w różnicowaniu z rzadkimi zespołami. Wszechświat 2014, 115 (4-6).
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Zaburzenia widzenia – sprawdź, co może być przyczyną tych dolegliwości
się ten artykuł?