Przejdź do treści

Optometrystka Justyna Nater: Warto myć powieki, tak samo jak myjemy regularnie zęby. To powinna być standardowa poranna i wieczorna rutyna

Kobieta zakrywa się kapeluszem
Optometrystka Justyna Nater: Warto myć powieki, tak samo jak myjemy regularnie zęby. To powinna być standardowa poranna i wieczorna rutyna/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Higiena brzegów powiek to taka trochę 'magia’, bo wiele osób, które cierpią z powodu problemów z suchym okiem, zgłasza, że nagle po wprowadzeniu w życiu regularnej HBP, komfort funkcjonowania znacznie się poprawił i suche oko przestało być dokuczliwe” – wyjaśnia optometryska Justyna Nater, która apeluje, by brzegi powiek czyścić codziennie. 

Higiena powiek – dlaczego jest tak ważna?

Do dokładnego umycia oczu nie wystarczy zwykły demakijaż, jak apeluje na swoim profilu na Instagramie optyczka i optometrystka Justyna Nater. Autorka bloga „Dbaj o wzrok” opublikowała zdjęcie oka, na którym tłumaczy, o które części powieki powinniśmy w szczególności zadbać.

„Na zdjęciu widzimy rzęsy dolnej powieki, a nad nimi linię wodną. A to, co widzicie po wewnętrznej stronie odciągniętej dolnej powieki, te jakby paski, to są gruczoły Meiboma.

Po prawej stronie na brzegu linii wodnej od strony nosa (to jest prawe oko) widzicie punkt łzowy, którym spływają łzy (lub ewentualnie krople – a ponieważ spływają do kanalika łzowego i przewodu nosowo łzowego, który łączy się z nosem i gardłem, czasem w gardle czuć np. gorzki smak kropli)” – wyjaśnia.

Zaznacza również, że linii wodnej oka nie powinniśmy malować, ponieważ znajdują się w niej ujścia gruczołów Meiboma. Jeśli zostaną zatkane kredką lub cieniem, ich praca zaburzy się.

„Gruczoły Meiboma odpowiadają za składową lipidową (tłuszczową) łez. Lipidy są zewnętrzną warstwą filmu łzowego, który pokrywa powierzchnię naszych oczu i odpowiadają za to, żeby ten film łzowy za szybko z oka nie odparowywał (bo spowodowałoby to wysychanie oczu i dyskomfort)” – dodaje.

Jak wyjaśnia Nater, zaniedbanie higieny brzegów powiek prowadzi do zaburzenia pracy gruczołów i ich dysfunkcji. W konsekwencji pojawia się problem ze składem łez i syndrom suchego oka.

„Co bardzo ważne – zaniedbane i dysfunkcyjne gruczoły zanikają bezpowrotnie, a bez nich suche oko staje się naprawdę ogromnym problemem” – alarmuje.

Spanie w soczewkach kontaktowych

„Warto myć powieki, tak samo jak myjemy regularnie zęby”

W jaki sposób odpowiednio czyścić brzegi powiek, by zachować zdrowe oko? Nater tłumaczy, że należy skupić się na higienie rzęs, brzegów powiek oraz przestrzeni między rzęsami.

„I drobna uwaga, bo sporo osób o to pyta – nie wywijamy powieki do czyszczenia. (Tu odciągnęłam, żeby pokazać, że te gruczoły widać nawet gołym okiem).

Dodaje, że resztki makijażu najlepiej wypłukać z oka kroplami nawilżającymi.

Higiena brzegów powiek to taka trochę 'magia’, bo wiele osób, które cierpią z powodu problemów z suchym okiem, zgłasza, że nagle po wprowadzeniu w życiu regularnej HBP, komfort funkcjonowania znacznie się poprawił i suche oko przestało być dokuczliwe.

Warto myć powieki, tak samo jak myjemy regularnie zęby to powinna być standardowa poranna i wieczorna rutyna. Można kosmetykami do demakijażu, a można preparatami do higieny brzegów powiek, dostępnymi w aptekach” – podsumowuje.

Dbaj o wzrok

Justyna Nater jest optometrystką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagranie @dbajowzrok obserwuje niemal 20 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?